داستان برند ورساچه | افتتاح بوتیک میلان تا برند جهانی

داستان برند ورساچه | افتتاح بوتیک میلان تا برند جهانی
برند ورساچه یک برند لوکس و مشهور است که اواخر دهه 1970 تاسیس شده است. به گفته طراحان مشهور جهان ورساچه تنها یک برند نیست بلکه نوعی سبک زندگی و نماد است. همانطور که می دانید برند ورساچه در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده و به یک برند مد محبوب تبدیل شده است. در این مقاله همراه ما باشید تا مروری بر چگونگی شکل گیری و تاسیس برند محبوب ورساچه داشته باشیم.  

تاریخچه برند ورساچه

ورساچه یکی از محبوب تربن برندهای فشن است که برای هر شخصی به منزله لاگژری و استایل است که بیش از ۴۴  سال است که محبوب و پرطرفدار بوده و مشهورترین افراد‌ سینما و هنر لباس های این برند را استفاده کرده اند. جیووانی ماریا جیانی (Gianni Versace) ورساچه، در شهر Reggio Calabria در سال 1946 در ایتالیا متولد شد. جیانی شغلش را با کارآموزی در خیاطی مادرش شروع کرد.

کودکی جیانی ورساچه
وقتی ۹ سالش بود به دلیل ذوق فراوانی که برای طراحی داشت، اولین لباس را طراحی کرد! ایتالیا از قدیم مهد بهترین خیاط های دنیا بود و البته مادر جیانی و فروشگاه لباس ایشان برای جیانی الهام بخش بود. همچنین قدرت مادرش به عنوان یک زن، برایش تحسین برانگیز بود. حتی انتخاب لوگو مدوسا که تصویر زن اساطیری یونانی است، برای تمرکز بر همین امر است که برند ورساچه قدرت زنان را  با ارزش می داند. 
تاریخچه برند ورساچه
رشته تحصیلی جیانی معماری بود اما خیلی زود درس را رها کرد و وارد دنیای فشن در شهر میلان ایتالیا شد. جیانی مدتی بعد از ورود به دنیای فشن، برای برند های DeParisi، Fiori Fiorentini، Callaghan، Complice لباس طراحی می کرد. اما نقطه عطف کار جیانی زمانی بود که به عنوان مدیر خلاق هنری در GENNY مشغول شد. او در این مسیر کم کم استعداد و توانایی هایش را نشان داد.  در نهایت در سال ۱۹۷۸ کمپانی ورساچه را در میلان با کمک خواهر و برادرش ( دوناتلا و سانتو) تاسیس کرد و به این ترتیب اولین بوتیک ورساچه در میلان افتتاح شد. 
Milan’s Via Della Spiga, the first Versace boutiqueMilan’s Via Della Spiga, the first Versace boutique 

مدوسا، لوگوی ورساچه

زمانی که جیانی ورساچه برند مد خود را در سال 1978 تأسیس کرد، به سادگی از نام خود با چاپ بزرگ به عنوان لوگوی برند استفاده کرد. علاقه ورساچه به دوران باستان در طول سال ها قوی تر شد. در سال 1993 او ( جیانی) به این ایده رسید که از تصویر سر مدوسا به عنوان محور اصلی طراحی لوگوی ورساچه استفاده کند. اما چرا جیانی ورساچه مدوسا را انتخاب کرد؟

جانی ورساچه که یک معمار بود، منبع اصلی انگیزه و الهام خود را برای لوگوی جاودانه ورساچه در موزاییک کف یک ساختمان پیدا کرد ! جانی ورساچه اینگونه می گوید: یک روز در یک ساختمانی راه میرفتم چشم هایم بر موزاییک  کف ساختمان افتاد که تصویر مدوسا روی آن نقاشی شده بود، محوش شدم، هر طرف می رفتم چشم های مدوسا همراه من بود… او اینگونه تعریف می کند که در نظر داشتم خود برند هم مانند این لوگو همه افراد را جذب کند و همه عاشق این برند بشوند. 
همچنین در اساطیر یونانی اینطور آمده که مدوسا زنی صاحب چشم هایی خیره کننده است که هر کسی به مدوسا نگاه کند تسخیر می شود ! در واقع با بیانی کامل تر مدوسا توسط خدای یونانی آتنا خلق شده ‌، زنی که موهایش مارهای زنده سمی بودند و کسانی که به چشمهایش خیره شوند بالافاصله تسخیر شده و به سنگ تبدیل می شدند. لوگوی ورساچه نماد اصالت برند ورساچه است و نشان می دهد تمام طرح های این برند با ارزش و بی نظیر هستند. در واقع این لوگو را می توان به اسطوره های یونان که ماندرگار هستند شباهت داد، مانند لباسی که می توانست بر تن قهرمانان و اسطوره های یونان باشد. 

دهه ۸۰ و دهه ۹۰ دوران طلایی برند ورساچه

طرح های ورساچه مانند بمب صدا می کرد و در تئاتر، سینما، اجراهای اپرا، سالن های کنسرت و… از طرح های ورساچه استفاده می کردند. ناگفته نماند که جیانی برای همین طرح هایش جوایز بسیاری نیز کسب کرد.  ذهن خلاق و نبوغ جیانی ورساچه او را به سمت طراحی های جسورانه ای برد که ورای زمان خودش بود. پرنسس دایانا نفر اول تمام اخبار و روزنامه ها در آن زمان در دهه ۹۰ لباس های ورساچه را به تن می کرد که این اتفاق برای جیانی یک موفقیت بینظیر بود ! انگار پیام آزادی که پرنسس دایانا قصد داشت به جهان نشان بدهد از طریق طرح های ورساچه قابل بیان بود…

تبدیل برند ورساچه به اوت کوتور (Haute Couture)

اواخر دهه ۸۰ برند ورساچه به اوت کوتور Haute Couture تبدیب شد ! اوت کوتور در فرانسه 12 عضو فرانسوی ( مثل شنل ، دیور …) و ۵ عضو غیر فرانسوی ( مثل ورساچه، ولنتینو … ) دارد. اوت‌کوتور یک واژه فرانسوی است که از نظر مد و طراحی لباس به مد در سطح بالا(High Fashion) اطلاق می شود. 
Haute couture (French for ‘high sewing’ or ‘high dressmaking)  در واقع به لباس هایی گفته می شود که سفارشی، باکیفیت بالا و با دست دوخته می شوند. پارچه های مرغوب و کار شده با دست که فقط ساخت یک عدد از آن ها ساعت ها از یک خیاط ماهر زمان و انرژی می برد. شکی نیست که چنین لباسی باید با قیمت بسیار بالا به بازار عرضه شود. 
در زیر تصویر اوت کوتور ایو سن لوران ( Yves Saint Laurent) را می بینید که با الهام از اثر معروف ونگوگ دوخته شده است. 
Sunflowers by Vincent van Gogh - Yves Saint Laurent Haute Couture SS88
Sunflowers by Vincent van Gogh – Yves Saint Laurent Haute Couture SS88

شهرت برند ورساچه در صنعت موسیقی 

جیانی ورساچه عاشق موسیقی بود و علاقه اش به موسیقی باعث شد خواننده های سرشناس آن زمان مانند: مایکل جکسون، شر، التون جان، استینگ، اریک کلاپتون، مدونا از دوستان خیلی نزدیک اش باشند. جیانی این شانس را داشت که طرح لباس این افراد سرشناس باشد. در واقع جیانی جزو اولین کسانی بود که صنعت فشن را با صنعت موسیقی پیوند داد و از همین طریق مارکتینگ خودش را انجام داد. کم کم تمام طرفداران این خواننده های سرشناش جذب برند ورساچه شدند. به عنوان مثال همه علاقه مند به لباس خواننده محبوب cher بودند یا همه تقاضا داشتند کمربندی که التون جان بسته است را داشته باشند.  

طراحی لباس مایکل جکسون به سبک ورساچه

ترکیب هنر و فرهنگ معاصر با صنعت فشن

جیانی ورساچه از جمله طراح هایی بود که نقش مهمی در ترکیب هنر و فرهنگ معاصر با صنعت فشن ایفا کرد و این را با طراحی های متنوعی که از روی فیلم، نقاشی و موزیک معاصر الهام گرفته بود نشون داد. او رنگهای زنده و جیغ را جسورانه وارد طراحی های لاگژری کلاسیک خودش کرد. جیانی همیشه خودش را به عنوان یک طراح مسئول می دانست که باید قوانین را بشکند و محدویت ها را کنار بگذارد. او می گوید: من مثل مارکو پولو هستم و هر جا که می روم فرهنگ های مختلف را باهم میکس می کنم. عشق و علاقه جیانی ورساچه به هنر معاصر در کالکشن هایی که طراحی می کرد آشکار بود. او از گرافیک و نقاشی های عامه پسند (pop art ) استفاده می کرد. همچنین هنر و استعداد هنرمند معروف زمان آقای اندی وارهول الهام بخش جیانی بود. 

اندی وارهول و ورساچه

کالکشن پاپ

نا گفته نماند که اندی وارهول در سال 1355 وارد ایران شده و با مکله وقت فرح دیبا ملاقات می کند که نتیجه ملاقات آثار اندی وارهول در موزه های ایران قرار دارد.  خلاصه با الهام از هنر اندی وارهول و علاقه به این سبک، جیانی با «کالکشن پاپ » این هنر مردمی را  با چاپ های رنگی و زنده روی پارچه ها به رژه مدل ها در فشن شوهای خودش وارد کرد. معروف ترین لباس این کالکشن لباس مدل معروف خانم نائومی کمپل (تاپ مدل ورساچه ) بود. روی لباس تصویر دو بازیگر معروف هالیوود، جیمز دین و مرلین مونرو ( هنرمندان معروف سینما در آن زمان ) بصورت رنگی چاپ شده بود . 
Naomi Campbell in a Warhol Marilyn gown by Gianni Versace, 1991.
Naomi Campbell in a Warhol Marilyn gown by Gianni Versace, 1991.
نائومی کمپل متولد لندن و 52 ساله است. او همچنان با بهترین برند ها همکاری دارد و در فشن شو های مختلف می درخشد. در واقع او یک سوپر مدل صنعت فشن است. با این توصیف خواستیم به این آگاهی برسید که جیانی ورساچه در آن زمان چقدر هوشمندانه چهره برند خودش را انتخاب کرده بود
Naomi Campbell
Naomi Campbell

خانه با طرح برند ورساچه

جیانی با کالکشن بینظیر لباس های ورساچه از جنس ابریشم با تصاویری از چاپ سر مدوسا و نقش پلنگی بسیار موفق بودد. در همین سال جیانی برند ورسوس را راه انداخت و مسئولیت اصلی برند ورسوس را به دوناتلا سپرد. 
شهرت برند ورساچه در صنعت موسیقی 
در سال ۱۹۹۲ جیانی به میامی نقل مکان کرد و در یک ویلا در South Beach به اسم Villa Casa Casuarina ساکن شد و قطعه زمین کناری هم خرید و هزینه خیلی سنگینی (بالای  $30MM) هم بابت بازسازی داد. او خانه را با موزاییک هایی با طرح سر مدوسا در کفا استخر ساخت و اینگونه شد که خانه طراحی ورساچه ساخته شد.  
خانه طراحی ورساچه
خانه ورساچه
لازم به ذکر است که جیانی ورساچه دو کتاب به نام های Men Without Ties در سال 1994 و The Art of Being You در سال 1997 نوشته است.  این کتاب ها به زندگی شخصی جیانی ، هنر ، دیزاین ، نقاشی ها ، طراحی هایش ، کلکسیون مجسمه ها و عکاسی های فشن و کوتور، ‌و تمام تاثیر عمیق و شگفت هنر بر زندگی جیانی ورساچه می پردازد. 

مرگ نا به هنگام جیانی ورساچه

و اما در اوج شهرت در اوج موفقیت و در اوج محبوبیت و ثروت یک اتفاق ناگوار خانواده برند و کل دنیا را شکه کرد ! جیانی ورساچه جلوی درب ویلای خودش به ضرب گلوله کشته شد. او در حالیکه فقط 50 سال داشت هنگامی برگشت از کافه نزدیک خانه به قتل رسید. 
Andrew Cunanan and versace
رهبر برند جیانی ورساچه پنجمین قربانی قتل های زنجیره ای شد. او به دست قاتل مشهور سریالی Andrew Cunanan کشته شد. اندرو هشت روز بعد از کشتن جیانی خودکشی کرد.متاسفانه هیچ وقت مشخص نشد که علت و انگیزه قاتل برای این قتل چه بوده است ! این تراژدی باعث خلق سریال آمریکایی با عنوان « ترور جیانی ورساچه : داستان جنایی آمریکایی » شد. ( The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story ) این سریال که با استقبال زیادی روبرو شد در هفتادمین جشنواره جوایز امی نامزد 9 جایزه شد و سه جایزه دریافت کرد. پنه لوپه در نقش دوناتلا خواهر جیانی، ریکی مارتین در نقش شریک و همکاری  جیانی و ادگار رامیرز در نقش جیانی در این فیلم به ایفای نقش پرداختند.
The Assassination of Gianni Versace
ادگار رامیرز و جیانی

نظر بانو دوناتلا این بوده که سریال تخیلی است و ورساچه در نوشتن فیلمنامه و اطلاعاتش هیچ نقشی نداشته است.

 

آنتونیو دامیکو شریک و همکاری جیانی این سریال را نپسندید. به خصوص از صحنه ای که ریکی مارتین در نقش آنتونیو ، بدن مرده جیانی را روی پله ها در آغوش می گیرد ابزار انزحار کرد. آنتونیو اینگونه تعریف می کند که “این صحنه شاید تخیلات شاعرانه فیلمساز بوده اما من آن زمان همچین عکس العملی نداشتم.” 
لازم به ذکر است که برای آنتونیو فراموش کردن ارتباط 15 ساله اش با جیانی بسیار سخت بوده است. پس از این اتفاق آنتونیو افسرده شد و سال های زیادی طول کشید تا به زندگی برگردد. او در سال 2005 کالکشن جدید لباس خود را طراحی کرد و در حال حاضر نیز کمپانی مد و طراحی لباس خودش را اداره می‌کند. ناگفته نماند پس از مرگ جیانی، ماهیانه 26 هزار یورور به آنتونیو رسید و او اجازه داشت در هر کدام از خانه های ورساچه آمریکا یا ایتالیا اقامت کند. 
طبق وصیت جیانی پنجاه درصد سهام برند به خواهر زاده اش آلگرا که در آن زمان تنها 11 سال داشت رسید. سی درصد دیگر سهام به بردار و بیست درصد باقی مانده هم به خواهرش واگذار شد. او قصد داشت اختلافی برای قدرت در خانواده ایجاد نشود و برند ورساچه در قالب یک بیزینس خانوادگی ادامه پیدا کند.  
نکته قابل توجه اینکه خواهر زاده جیانی با بیماری های مختلفی از جمله آنورکسی (وسواس لاغری) دست و پنجه نرم می کند و علاقه ای ندارد خودش در در معرض دید همگان قرار دهد و اگر هم خودش را در تلویزیون ببیند بیمار می شود! بیشتر زمان آزاد خود را با گوش دادن به موزیک و فیلم دیدن پر می کند. بطور خلاصه می توان گفت که جزئی از اعضاست اما کاری برای برند انجام نمی دهد. و تنها پست صحنه زمان حاضر شدن مدل ها حضور دارد. البته شایعاتی وجود دارد که مادر آلگرا یعنی دوناتلا از این ماجرا ها دور نیست. گویی کل خانواده به نوعی احساس نا امنی دارند و برای پذیرفتن خودشان مدام در حال تغییر خود هستند! 
دوناتلا و دخترش
دوناتلا و دخترش 
بعد از مرگ جیانی ورساچه در ۱۵ جولای ۱۹۹۷ برند ورساچه دچار آشفتگی سنگینی شد. لذا تمام اذهان به سمت دوناتلا متمرکز بود. اکثریت بر این باور بودند که او از پس مدیریت برند بر نمی آید و خودش هم مطمئن نبود که بتواند جای برادر را بگیرید. اینگونه بیان می کرد که : ” برادرم مثل شاه بود، با مرگ اون دنیا بر سرم خراب شد” اینگونه شد که دوناتلا مدیر هنری و رئیس کمپانی ورساچه شد و سانتو برادر جیانی به عنوان رییس هیئت مدیره کمپانی انتخاب شد. 
دوناتلا و سانتو برادرش
دوناتلا همواره با این استرس زندگی می کرد که چگونه می تواند مانند جیانی باشد و مشتریان ورساچه را نا امید نکند. همچنین به دلیل بیماری و اختلال دخترش درگیر اعتیاد کوکایین شد و 18 سال طول کشید تا اینکه توانست در سال 2005 به بهبودی برسد.
جالب است بدانید که دوناتلا یک خواهر بزرگ از خود داشت که در 12 سالگی به دلیل خطای پزشکی و تجویز اشتباه دارو فوت می شود. به این صورت دوناتلا جای خواهر خود یعنی تینا را برای مادری پر کرد که هرگز بعد از فوت دخترش نتوانست به روزهای عادی زندگی خود برگردد. دوناتلا از بچگی با جیانی رابطه بسیار نزدیک و صمیمانه ای داشت. دوناتلا از طرفداران پر و پا قرص برادرش بود و همیشه از ابتکار و هنر ربرادرش در طراحی لباساش لذت می برد و جیانی نیز به نظرات خواهرش در روند کار بسیار اهمیت می داد. اما سانتو ( برادر جیانی ) علاقه زیادی به فشن نداشت. او بیان می کرد: ” من در این صنعت هستم چون برادرم یک استعداد واقعی بود!  سانتو بیشتر به خیریه علاقه مند بود، اما همیشه از استعداد و علاقه جیانی به فشن پشتیبانی می کرد. 
ده سال بعد از مرگ جیانی در سال ۲۰۰۷ ، دوناتلا  یادبودی زیبا و متفاوت با حضور صدها مهمان برای جیانی در سالن اپرای میلان برگزار کرد. او از موریس بژارت، طراح رقص ، کارگردان و مجری اپرا که دوست قدیمی جیانی بود و جیانی  برای اجراهایش لباس طراحی کرده بود دعوت می کند تا مراسم اپرای باله به مناسبت همین یادبود اجرا کنند. 
Grazie Gianni, con amore"
اجراهای باله با لباس هایی با طراحی ورساچه از سال ۱۹۸۴ تا مرگ جیانی !
 

دوناتلا می گوید : “جیانی یک نابغه بود ! اینکه فقط یک نمایشگاه لباس بخواهم برای یادبودش برگزار کنم کافی نیست، او عاشق هنر، موسیقی و تاریخ بود و این زیباترین هدیه ای است که می توانم تقدیمش کنم”

 

خلق موتور جستجو تصویر گوگل الهام گرفته از لباس ورساچه 

جنیفر لوپز در چهل و دومین مراسم گرمی لباسی سبز که پیراهن جنگل نام داشت را بر تن کرد. این لباس که به طراحی دوناتلا ورساچه انجام شده توانست خلق کننده موتور جستجو تصویر گوگل شود. خبر لباس سبز جنیفر از برند ورساچه بازتاب زیادی در رسانه های مختلف داشت. از این جهت گوگل تصمیم گرفت آپشن “Google image” را اضافه کند تا مردم  بتوانند چیزی را که می خواهند به راحتی سرچ کنند. 

لباس سبزجنیفر لوپز ورساچه

 

طراحی های برند ورساچه

در تصویر زیر پرسنس دایانا را می بینید که لباسی از برند ورساچه را به تن کرده است. می گویند این لباس با الهام از اولین طرح جیانی زمانی که تنها 9 سال داشت، طراحی شده است. 

Princess Diana in Chicago in 1996 wearing a purple dress by Versace

جیانی در سال ۱۹۹۷ دو روز قبل از اینکه فوت شود آخرین کالکشن خودش را در هتل ریتز RITZ پاریس رونمایی کرد. گفته می شود از بهترین پارچه ها و مدل ها برای برگزاری این کالکشن استفاده کرد. در تمام آثار جیانی ذوف و استعداد موج می زند. 

کالکشن اوت کوتور پاییز سال 1997

کالکشن اوت کوتور پاییز سال 1997

  کالکشن اوت کوتور پاییز سال 1997-2

 

در سال ۲۰۰۰ کمپانی ورساچه هتل ورساچه Palazzo Versace را در استرالیا افتتاح کرد که در واقع اشیا و وسایل لوکس با برند ورساچه در این هتل قرار داده شده است تا مسافران بتوانند زندگی به سبک ورساچه را در این هتل تجربه کنند. دومین هتل در سال ۲۰۱۵ در دبی افتتاح شد و هتل سوم نیز قرار است در ماکائو هنگ کنگ تاسیس شود. 

Palazzo Versace

Palazzo Versace

Palazzo Versace

همکاری ورساچه با صنایع مختلف

آیا میدانستید ورساچه با لامبورگینی هم همکاری کرده و یک لامبورگینی با برند ورساچه خلق شده است ؟ در واقع دو برند لاگژری ایتالیایی  در کنار هم قرار دارند. 

Lamborghini Murcielago Versace

جالب است بدانید ورساچه با آگوستاوست لند هلیکوپتر ساز ایتالیایی برای طراحی داخلی هلیکوپتر ها همکاری کرد که نتیجه این همکاری در تصویر زیر قابل مشاهده است.  

aw109 helicopter versace

هلدینگ مایکل کورس و ورساچه

در سال ۲۰۱۸ هلدینگ مایکل کورس، ورساچه را با قیمت بالا( $2.12 میلیارد ) خرید که در حال حاضر با اسم هلدینگ کاپری شناخته شده است. البته نام دوناتلا همچنان به عنوان مدیر خلاق هنری حفظ شده است.  سپس در سال 2019 شرکت جیانی ورساچه به شرکت هلدینگ کاپری پیوست تا یک گروه جدید جهانی در زمینه مد را به همراه مایکل کورس و جیمی چو (Jimmy Choo)) تشکیل دهند. 

مایکل کورس و ورساچه

ورساچه و کاپری

همکاری ورساچه با برند فندی(Fendi) 

در سال 2021 همکاری ورساچه با برند فندی آغاز شد. رفاقت و دوستی چندین ساله دوناتلا ورساچه با کیم جونز رئیس برند فندی و عشق و علاقه هر دو نسبت به برندهای یکدیگر این همکاری قشنگ را رقم زد که کاملا “متفاوت با همکاری های دیگر” برند ورساچه بود. این دو طراح مد بجای یکدیگر و برای هم طراحی انجام می دادند. این همکاری به این شکل در تاریخچه مد بی سابقه و ماندگار بود. 

 دوناتلا ورساچه و کیم جونز

طراحی ورساچه و فندی

طراحی ورساچه و فندی

طراحی ورساچه و فندی

ویلا کازا کازارینا ورساچه

پس از قتل جیانی ورساچه، خانه بزرگ و لاگژری جیانی به مدت سه سال خالی ماند تا اینکه در سال ۲۰۰۰ دوناتلا خانه رو فروخت ! جالب است بدانید دوانالد ترامپ نیز قصد خرید این خانه را داشت اما در حراجی مشتری دیگری با قیمت بالاتری و اختلاف 500 هزار دلار توانست این خانه را خریداری کند. این خانه که به یک هتل فروخته شد با عنوان “ویلا کازا کازارینا” به روی عموم باز شد.  
Casa Casuarina
 
طراحی هتل کاملا به طراحی اصیل ورساچه وفادار مانده است و خیلی بخش ها را همانطور نگهداشته است. گفته می شود استخر و توالت این هتل با طلای 24 عیار کار شده و موزاییک ها به شکل مدوسا طراحی شده اند. موزاییک هایی که جیانی ورساچه از شهر زادگاهش از رگیو ایتالیا آورده بود و رستورانی که به احترام و یادبود جیانی به همین نام گذاشتن. نکته آخر نیز اینکه می توانید این هتل را به اسم اتاق افراد همین برند مثلا دوناتلا رزور کنید. اتاق خواب ها تقریبا دست نخورده و دیزاین اولیه وفادار ماندند. 
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 2.5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *