آشنایی با دکوراسیون سبک اسکاندیناوی

سبک اسکاندیناوی

طراحی داخلی به سبک اسکاندیناوی و یا نوردیک یک سبک طراحی برجسته است که معماری و طراحی داخلی را تحت تاثیر قرار داده است. این سبک طراحی داخلی در اوایل قرن بیستم در کشورهای شمال اروپا مانند سوئد، دانمارک، فنلاند، نروژ و ایسلند ظهور کرده است. امروزه طراحی اسکاندیناوی یکی از محبوب ترین سبک ها در طراحی داخلی معاصر محسوب می شود. 

سبک اسکاندیناوی

ویژگی اصلی طراحی داخلی به سبک اسکاندیناوی کارایی بالا و حفظ سادگی است تا بتواند فضایی تمیز، باز و روشن ایجاد نماید. در این سبک از متریال طبیعی به ویژه چوب مانند چوب راش، پارچه‌ های پشمی و کتان، چرم و شیشه و… استفاده می‌شود. همچنین محصولات دکوری منزل مانند ساعت دیواری که از جنس چوب باشد می تواند مورد پسند افرادی باشد که سبک اسکاندیناوی را می پسندند. 

دکوراسیون اسکاندیناوی

طراحی داخلی به سبک اسکاندیناوی یک سبک ساده، زیبا و دارای خطوط تمیز می باشد که زیبایی شناسی مینیمالیستی را با صنایع دستی و عناصر چند منظوره ترکیب می کند. این یک سبک همه کاره است که فضای زیادی برای ابراز وجود دارد و به ایجاد یک فضای داخلی روشن و پرنور کمک می کند. لازم به ذکر است، سبک اسکاندیناوی مناسب فضا های مدرن و مینیمال است و به لطف ظرافت و سادگی طراحی داخلی اسکاندیناوی، ایجاد فضایی شیک و مدرن را آسان می کند. 

عناصر دکوراسیون اسکاندیناوی

ویژگی ها و عناصر اصلی طراحی و معماری اسکاندیناوی

1) زیبایی شناسی مینیمالیستی

2) استفاده از رنگ های روشن و خنثی

3) ایجاد فضای پر از نور

4) استفاده از مبلمان چوبی و اکسسوری های چوبی

5) استفاده از چراغ آویز های تزیینی

6) مبلمان مخملی

7) استقاده از گیاهان و ایجاد فضای سرسبز

8) استفاده از منسوجات طبیعی

9) استقاده از متریال چوب و فلز

10)استفاده از کفپوش چوبی 

ویژگی های دکوراسیون اسکاندیناوی

طراحی داخلی اسکاندیناوی

طراحی فضای داخلی به سبک اسکاندیناوی بسیار متفاوت است و شامل تاثیرات سبک بوهو نیز می باشد. سبک اسکاندیناوی معمولا دارای یک پالت رنگ مشابه مانند سفید، بژ، کرم، قهوه ای کم رنگ، خاکستری، سبز، آبی کمرنگ و … می باشد. لازم به ذکر است، پالت های رنگ ‌تیره ‌تر نیز می‌توانند تضاد رنگی جسورانه ایجاد کنند.

همان طور که گفتیم، طراحی داخلی اسکاندیناوی بر عملکرد و سادگی تمرکز دارد. مبلمان و نورپردازی ساده و کاربردی به سبک نوردیک در فضا به راحتی ترکیب می شود و اغلب با نیازهای مختلف سازگار می شود. همچنین، طراحی خانه اسکاندیناوی شامل استفاده از متریالی مانند چوب، الگوهای ساده، منسوجات طبیعی و اقلام سنتی است. 

دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی

همچنین، استفاده از لوازم دکوراتیو که با دقت انتخاب شده اند مانند آثار هنری، قاب عکس های ساده، وسایل سنتی نوردیک نیز بخشی از اصول طراحی داخلی اسکاندیناوی هستند. 

بیشتر بخوانید: دکوراسیون ژاپنی و آشنایی با طراحی دکوراسیون داخلی به سبک ژاپنی

اتاق نشیمن با طراحی اسکاندیناوی

ایجاد اتاق نشیمن به سبک اسکاندیناوی در واقع ساده تر از آن چیزی است که به نظر می رسد. طراحی اتاق نشیمن یک راه عالی برای شروع یک تغییر در خانه است، زیرا اتاق نشیمن قلب خانه است. اتاق نشیمن با طراحی اسکاندیناوی دارای کفپوش چوبی به رنگ قهوه ای کم رنگ و دیوارهای سفید است. یکی دیگر از ویژگی های طراحی اسکاندیناوی استفاده از پنجره های بزرگی است که فضای داخلی را با نور طبیعی پر می کند و استفاده از طرح های ساده به ایجاد فضایی روشن و دلباز نیز کمک خواهد کرد. 

اتاق نشیمن به سبک اسکاندیناوی

برای شروع شما می توانید فضای اتاق را از هرگونه درهم ریختگی و وسایل غیر ضروری پاک کنید و در صورت امکان، دیوارها را با رنگ سفید یا رنگ خنثی روشن کنید تا فضای شما روشن و دلباز شود و از کف پوش های چوبی با رنگ قهوه ای کم رنگ استفاده نمایید.

اضافه کردن یک فرش مخملی و دارای بافت برای ایجاد احساس شادابی کمک خواهد کرد. همچنین، برای روشن‌تر کردن فضا، یک چراغ آویز انتخاب کنید و آن را در هر جای منزل خود که دوست دارید دکور نمایید. لازم به ذکر است، استفاده از گل و گیاه نیز فضای خانه شما را زنده خواهد نمود. 

مبلمان سبک اسکاندیناوی چیست؟

مبلمان سبک اسکاندیناوی مینیمال و کاربردی است و از مدل مبلمان‌ مدرن، براق، ساده و زیبا در طراحی فضای خود استفاده می کند. طراحان اغلب از متریال چوب برای ساخت صندلی، میز و سایر وسایل استفاده می کنند. متریال طبیعی مانند چرم و کتان مکمل خوبی برای سطوح چوبی هستند. عملکرد نقش بسیار مهمی در طراحی مبلمان اسکاندیناوی ایفا می کند. با این حال، سبک اسکاندیناوی فقط به سادگی و عملکرد نیست. 

مبلمان مناسب دکور اسکاندیناوی

چوب به کار برده شده در مبلمان اسکاندیناوی به طور گسترده در پنج کشور شمال اروپا یعنی نروژ، فنلاند، سوئد، دانمارک و ایسلند یافت می شود. رایج ترین انواع چوب برای مبلمان سبک اسکاندیناوی راش، بلوط، زبان گنجشک و کاج است.

طراحی داخلی آشپزخانه اسکاندیناوی

آشپزخانه به سبک اسکاندیناویایی مظهر سادگی و عملکرد است. مانند هر طراحی نوردیک، آشپزخانه های تکمیل شده در این سبک دارای رنگ های روشن، سطوح چوبی، خطوط تمیز و ویژگی های کاربردی هستند. استفاده از چهار پایه‌ های فلزی براق، کابینت‌ های تیره رنگ و طرح ‌های کاشی نیز می‌توانند یک نقطه کانونی را به همراه برخی ظروف آشپزخانه و لوازم جانبی انتخاب شده ایجاد کنند. 

طراحی داخلی آشپزخانه اسکاندیناوی

اگر می خواهید آشپزخانه ای به سبک نوردیک ایجاد کنید، باید چند مرحله ساده را دنبال کنید:

1)استفاده از رنگ های خنثی، سفید و روشن روی دیوارها

2)کابینت های تیره تر برای ایجاد کنتراست جسورانه

3) استفاده از کفپوش چوبی

4)استفاده از لوستر با طراحی نوردیک

5) استفاده از راه حل های هوشمندانه برای ذخیره سازی وسایل و ابزار آشپزخانه

6) استفاده از اکسسوری های خلاقانه، زیبا و کاربردی

7)نصب یک ساعت دیواری مینیمال

8)دکور یک میز نهار خوری چوبی جادار با صندلی های غذاخوری راحت 

طراحی اتاق خواب اسکاندیناوی

طراحی اتاق خواب اسکاندیناوی دارای طیف وسیعی از عناصر است که در نهایت راحتی را برای شما فراهم می کند. منسوجات طبیعی، بالشت های مخملی، کفپوش های چوبی و یک فرش مخملی می توانند به راحتی اتاق خواب را به بهشتی زیبا تبدیل کنند. استفاده از وسایل تزئینی، تابلو و دیوار کوب ها، گیاهان و نور طبیعی اتاق خواب سبک نوردیک را کامل می کند. برای تمکیل طراحی اتاق خواب شما می توانید از یک میز کنار تختی ساده برای دکور یک آباژور ساده و یا از یک کمد با طرح مینیمال استفاده نمایید. 

طراحی داخلی آشپزخانه اسکاندیناوی

طراحی حمام اسکاندیناوی

همانند طراحی اتاق خواب و آشپزخانه سبک نوردیک، طراحی حمام اسکاندیناوی بر سادگی و عملکرد نیز تمرکز دارد. برای تبدیل حمام خود به سبک اسکاندیناوی، تنها باید از چند نکته را رعایت نمایید:

1)استفاده از دیوار ها و کاشی های سفید رنگ

2) نصب قفسه باز که دسترسی آسان به اقلام ضروری را فراهم می کند

3) استفاده از حوله های مخملی

4) نورپردازی مینیمال

5) نصب شیرآلات ساده و مینیمال

6) استفاده از جا شمعی و شمع های معطر

طراحی حمام اسکاندیناوی

سخن آخر

دکوراسیون اسکاندیناوی در اوایل قرن بیستم تشکل گرفت و این سبک از دکوراسیون به دلیل سادگی وکاربردی بودن در آن زمان شهرت بسیاری پیدا کرد. ویژگی اصلی طراحی داخلی به سبک اسکاندیناوی کارایی بالا و حفظ سادگی است تا بتواند فضایی تمیز، باز و روشن ایجاد نماید. در این سبک از متریال طبیعی به ویژه چوب مانند چوب راش، پارچه‌ های پشمی و کتان، چرم و شیشه و… استفاده می‌شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *