دکوراسیون ژاپنی و آشنایی با طراحی دکوراسیون داخلی به سبک ژاپنی

دکوراسیون ژاپنی و آشنایی با طراحی دکوراسیون داخلی به سبک ژاپنی

دکوراسیون ژاپنی به دلیل مینیمال بودن، منظم بودن، حفظ تعادل، عملکرد بالا و قدردانی کردن از طبیعت بسیار مشهور است. طراحی داخلی به سبک ژاپنی با خطوط تمیز، متریال طبیعی و پالت رنگی ملایم شناخته شده است. طراحی داخلی به سبک ژاپنی ریشه در فرهنگ سنتی کشور ژاپن و آداب و رسوم مردم آسیای شرقی دارد که به سادگی و کارایی اهمیت می دهد. یکی از ویژگی های کلیدی طراحی داخلی به سبک ژاپنی استفاده از متریال طبیعی مانند چوب، بامبو، بونسای، کاغذ و … است. این متریال اغلب در حالت طبیعی خود باقی می مانند و بر زیبایی و نقص ذاتی آن ها تأکید می شود. مبلمان در فضا های داخلی ژاپنی معمولا با خطوط تمیز و فرم‌ های ساده در سطح زمین قرار دارند. 

طراحی داخلی به سبک ژاپنی

در طراحی داخلی ژاپنی، هر شی در فضای اتاق هدف خاصی را دنبال می کند و هیچ چیز بی جهت به فضای خانه اضافه نمی شود. این رویکرد مینیمال بودن فضا، تضمین می کند تا فضای خانه علاوه بر کاربردی بودن، از نظر زیبایی شناسی دلپذیر باشد. مبلمان معمولا کم ارتفاع و چند منظوره هستند، مانند میز کوتاتسو که می تواند برای غذاخوری، کار و استراحت استفاده شود. 

ترکیبات رنگ در دکوراسیون داخلی به سبک ژاپنی

1) سیاه سفید

ترکیب کلاسیک رنگ سیاه و سفید یک انتخاب محبوب در طراحی داخلی ژاپنی است. سادگی این ترکیب رنگ بر زیبایی مواد طبیعی مانند چوب و بامبو تاکید دارد. دکوراسیون داخلی سفید  مشکی یکی از زیباترین و خاص ترین طراحی ها برای طرفداران آن می باشد. رنگ مشکی نماد قدرت، هوش، ثروت و دنیای ناشناخته است. از رنگ مشکی به عنوان نماد ظرافت و سادگی نیز استفاده می شود. وقتی رنگ مشکی با رنگ سفید ترکیب می شود یک ترکیب رنگ قدرتمند را ایجاد می کند که بسیار ظریف، جذاب و ماندگار است.

ترکیب رنگ سیاه و سفید در دکوراسیون ژاپنی

2) استفاده از رنگ های خاکی در دکوراسیون ژاپنی

استفاده از رنگ های خاکی مانند بژ، قهوه ای و خاکستری، فضایی آرام را در فضای اتاق ایجاد می کنند. این رنگ ها منعکس کننده زیبایی طبیعی مناظر ژاپن هستند. لازم به ذکر است، رنگ بژ نشانگر سادگی و بی تکلفی است و رنگ قهوه ای برای نشان دادن قدرت، روراستی و به اصطلاح خاکی بودن است.

استفاده از رنگ های خاکی در دکوراسیون ژاپنی

3) ترکیب رنگ آبی و سفید در طراحی سنتی ژاپن

ترکیب رنگ آبی و سفید فضایی آرام را در یک اتاق ایجاد می کند. این ترکیب رنگ از سرامیک و چینی سنتی کشور ژاپن الهام گرفته شده است. لازم به ذکر است، رنگ آبی اعتماد به نفس را افزایش می دهد و رنگ سفید نشان دهنده پاکی، بی گناهی و خوبی است. همچنین، رنگ سفید می‌تواند فضا را بازتر و روشن تر کند. این رنگ همچنین برای دیوارهای اتاق کوچک‌تری که می‌خواهید بزرگ‌تر به نظر برسد، عالی است. 

ترکیب رنگ آبی و سفید در طراحی سنتی ژاپن

4) ترکیب رنگ های سبز و قهوه ای در دکوراسیون کشور ژاپن 

ترکیب رنگ سبز و قهوه ای از جنگل ها و باغ های سرسبز ژاپن الهام گرفته شده است. استفاده از این رنگ ها در اتاق، طبیعت را به داخل خانه می آورد و فضایی آرام را ایجاد می کند. گیاهان نماد زندگی و تازگی هستند. داشتن آن ها در خانه مفید است. در دکوراسیون ژاپنی، استفاده از گل های رنگارنگ مرسوم نیست. بهتر است از گیاهان ساده و سبز استفاده کنید، روش دیگر برقراری ارتباط با طبیعت وجود پنجره های وسیع و بزرگ می باشد که از طریق آن ها می توان نظاره گر مناظر زیبای بیرون باشید.

ترکیب رنگ های سبز و قهوه ای در دکوراسیون کشور ژاپن 

5) ترکیب رنگ قرمز و مشکی در سبک ژاپنی 

ترکیب رنگ قرمز و مشکی یک ترکیب رنگ جسورانه و دراماتیک در فضای خانه ایجاد می کند. اغلب در فضا های داخلی سنتی به سبک ژاپنی مانند معابد و چایخانه ها استفاده می شود. رنگ قرمز نشان دهنده عشق، قدرت و اشتیاق است و در کنار رنگ مشکی به زیبایی عمل می کند. 

ترکیب رنگ قرمز و مشکی در سبک ژاپنی 

اهمیت متریال چوب در دکوراسیون داخلی ژاپنی

چوب یکی از مهم ترین متریال در طراحی داخلی ژاپنی است. چوب یک متریال طبیعی، سنتی، تجدیدپذیر و قدیمی است که از گذشته های دور کاربد دارد و از چوب اغلب برای کف، دیوارها و مبلمان استفاده می شود. استفاده از چوب طبیعی فضایی گرم و دلپذیر را در فضای اتاق ایجاد می کند. متریال چوب اغلب در حالت طبیعی خود باقی می ماند و بافت و دانه آن برای ایجاد جذابیت بصری در فضا استفاده می شود. 

اهمیت متریال چوب در دکوراسیون داخلی ژاپنی

متریال بامبو در دکوراسیون داخلی ژاپن

بامبو یکی دیگر از متریال های طبیعی است که معمولا در طراحی داخلی ژاپنی استفاده می شود. این متریال بسیار سبک، بادوام و همه کاره است و می توان از آن برای همه چیز از کف پوش گرفته تا مبلمان استفاده کرد. بامبو که به گیاه خوش شانسی معروف است، در علم فنگ شویی نماد شانس، ثروت، عشق، رفاه، سلامت، خوشبختی و … می باشد. 

متریال بامبو در دکوراسیون داخلی ژاپن

متریال کاغذ در دکوراسیون داخلی ژاپن

کاغذ یکی دیگر از متریال سنتی مورد استفاده در طراحی داخلی به سبک ژاپنی است. از کاغذ برای درب های کشویی، لامپ ها و صفحه نمایش استفاده می شود. استفاده از کاغذ باعث ایجاد نوری ملایم و پراکنده در فضای اتاق می شود که برای ایجاد فضایی آرامش بخش عالی است. 

متریال کاغذ در دکوراسیون داخلی ژاپن

طراحی داخلی اتاق خواب به سبک ژاپنی

همه چیز در مورد طراحی داخلی اتاق خواب به سبک ژاپنی، ایجاد یک فضای آرام است که باعث حفظ آرامش و استراحت می شود. از مواد طبیعی مانند چوب و بامبو، رنگ های خنثی و خطوط تمیز باید استفاده کنید.

1) تشک تاتامی: تشک تاتامی، یک نوع کفپوش سنتی ژاپنی است که از کاه، برنج و چمن بافته شده ساخته شده است که به اتاق بافت و گرما می بخشد.

استفاده از تشک تاتامی در اتاق خواب دکوراسیون ژاپنی

2) تخت های فوتون: تخت های فوتون، تخت های با ارتفاع کوتاه است که به راحتی می توان آن ها را تا کرد و فضای اتاق را آزاد کرد. 

تخت های فوتون در اتاق خواب ژاپنی

3) مبلمان ساده و مینیمال: مبلمان مینیمال مانند میز کم ارتفاع و کوسن های کف باعث ایجاد حس آرامش می شوند و یکی دیگر از وسایل کاربردی در سبک ژاپنی هستند.

دکوراسیون ژاپنی الهام گرفته از طبیعت

اتاق خواب های ژاپنی اغلب دارای دکوراسیون الهام گرفته از طبیعت هستند، مانند پرده های بامبو یا درخت بونسای، تا فضای بیرون را به داخل آورده و حس آرامش را تقویت کند. با ترکیب این عناصر، طراحی داخلی اتاق خواب ژاپنی می تواند محیطی آرام و بی نقص را ایجاد کند. 

دکوراسیون ژاپنی الهام گرفته از طبیعت

طراحی اتاق نشیمن به سبک ژاپنی

اتاق نشیمن به سبک ژاپنی ساده و آرامش بخش می باشد. متریال طبیعی مانند چوب و بامبو به طور گسترده در کنار رنگ های خنثی و خطوط تمیز برای ایجاد فضایی آرام استفاده می شوند. مبلمان معمولا در سطح زمین قرار دارند، مانند تشک تاتامی یا کوسن های بر روی کف، که باعث ایجاد حس آرامش و صمیمیت می شوند.

یکی دیگر از جنبه های مهم طراحی داخلی به سبک ژاپنی استفاده از صفحه نمایش شوجی (کشویی) است که از جنس کاغذ، برنج و چوب می باشند.  از این صفحه نمایش ها می توان برای تقسیم فضا به فضاهای کوچکتر و صمیمی تر یا ایجاد حس باز بودن و جریان استفاده کرد. این صفحه نمایش ها به نور طبیعی اجازه می دهند به داخل اتاق فیلتر شود و در عین حال باعث ایجاد حریم خصوصی می شوند. 

طراحی اتاق نشیمن به سبک ژاپنی

در طراحی داخلی به سبک زاپنی از لوازم دکوراتیو با تعداد کم استفاده می شود و بیشتر تمرکز بر دکور الهام گرفته از طبیعت، مانند یک گلدان ساده از گل یا درخت بونسای می باشد که زیبایی و آرامش را به فضا می بخشد. طراحی داخلی اتاق نشیمن با الهام از سبک ژاپنی فضایی را ایجاد می کند که هم کاربردی است و هم از نظر زیبایی شناسی دلپذیر است و آرامش و توجه را در زندگی روزمره ترویج می دهد. 

طراحی داخلی اتاق نشیمن با الهام از سبک ژاپنی

طراحی آشپزخانه به سبک ژاپنی

فضای آشپزخانه با تمرکز بر فضای ذخیره سازی بسیار کاربردی طراحی شده است تا بتوانید همه چیز را مرتب و به راحتی در دسترس داشته باشید.طراحی داخلی فضای آشپزخانه به سبک ژاپنی دارای خطوط ساده و تمیز با دکوراسیون بسیار کم است. استفاده از متریالی مانند چوب، بامبو و سنگ در طراحی داخلی آشپزخانه ژاپنی نیز رایج است. لوازم خانگی موجود در فضای آشپزخانه ژاپنی معمولا جای کمتری را اشغال می کنند مانند یک اجاق گاز یا یک فر کوچک جمع و جور، تا در استفاده از فضا صرفه جویی شود. 

"</p

سخن آخر

همانطور که می‎دانید انتخاب سبک دکوراسیون منزل به سلیقه‌ی خودتان بستگی دارد. ولی بهتر است، از قبل در مورد انواع سبک ها مطالعه نمایید. ما در این مقاله سعی کردیم شما را با طراحی داخلی به سبک ژاپنی آشنا کنیم. به عقیده کارشناسان دکوراسیون، طراحی داخلی به سبک ژاپنی با متریال طبیعی و رنگ های ملیح و ملایم شناخته می شود. طراحی داخلی به سبک ژاپنی سبب ایجاد آرامش و آسودگی در فضا می شود.

این دکوراسیون یکی از سبک های معروف و پر طرفدار است. ترکیبات رنگ در دکوراسیون داخلی در سبک ژاپنی بسیار مورد پسند قرار گرفته است. پالت رنگ های ملایم در طراحی داخلی به سبک ژاپنی یکی از مهم ترین بخش های طراحی داخلی ژاپنی است. چوب و استفاده از متریال طبیعی نیز از سری نکات قابل توجه در دکوراسیون ژاپنی می باشد. در نهایت توجه داشته باشید که در طراحی داخلی به سبک ژاپنی از یک گل ساده مانند درخت بونسای که نمودی که طبیعت است، استفاده نمایید. 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *