طراحی و دیزاین خانه در 9 مرحله

طراحی و دیزاین خانه در 9 مرحله

طراحی خانه یا به عبارتی دیگر دکوراسیون داخلی به عنوان یه حرفه یا صنعت در جهان پذیرفته شده است. بهبود فضای داخلی برای انجــام فعالیت­ های روزانه مثل کار و زندگی لازم و ضروری می باشد. از این جهت دکوراسیون داخلی از اهمیت خاصی برخوردار است. 

برای طراحی و دیزاین فضای خانه خود چه بودجه ای را در نظر گرفته اید؟ 

طراحی و دیزاین فضای خانه

با توجه به مقدار بودجه خود می توانید برای طراحی خانه خود از یک طراح داخلی کمک بگیرید و یا خودتان به تنهایی این کار را انجام دهید و از انجام آن لذت ببرید، در ابتدای کار، طراحی یک خانه می تواند برای افراد سخت به نظر برسد. اما به خاطر داشته باشید که طراحی داخلی بیشتر شبیه به هنر است و قوانین سختی در مورد نحوه تزیین خانه وجود ندارد. شما نیز می توانید به کمک کتاب های طراحی، مقالات و سرچ در گوگل یک راهنمای کار ببینید، این راهنما از شروع تا پایان کار به شما کمک می کند تا تمام مراحل مورد نیاز برای طراحی فضای خود را مانند یک حرفه ای انجام دهید. 

  1. تمرکز بر خلق و خو در هنگام طراحی خانه

به جای آن که از خود بپرسید می‌خواهید فضای خانه شما چگونه باشد، از خود بپرسید که می‌خواهید در خانه خود چه حسی را تجربه نمایید و اجازه دهید این حس شما را به سمت انتخاب رنگ، بافت، سبک مبلمان و خلاصه دکوراسیون مورد علاقه خود راهنمایی نماید. یک فضای خانوادگی پر انرژی و غیررسمی می تواند شامل رنگ ها و الگوهای جسورانه باشد. در واقع، تمرکز بر خلق و خو به جای انتخاب سبک یا گرایش خاص به شما کمک می کند تا فضایی متفاوت ایجاد کنید که برای شما مناسب باشد. 

تمرکز بر خلق و خو در هنگام طراحی خانه

لازم به ذکر است، طراحی داخلی خانه چیزی فراتر از داشتن یک فضای زیبا است. عناصر مختلف زیادی وجود دارند که در زیبا سازی یک فضا نقش دارند و همه آن ها می توانند تاثیر قابل توجهی بر نحوه ارتباط ما با محیط اطراف داشته باشند. به طور مثال، طراحی داخلی یک اتاق می تواند تاثیر قابل توجهی بر خلق و خوی ما داشته باشد. چراکه ما بیشتر وقت خود را در اتاق می گذرانیم پس در انتخاب رنگ و سایر لوازم دکوراتیو در اتاق خود دقت نمایید تا در نهایت بتوانید بهترین انتخاب را برای خود داشته باشید.

  1. الهام از منابع مختلف برای طراحی فضای خانه 

برای الهام گرفتن در طراحی داخلی خانه خود از رسانه های اجتماعی مختلف ازجمله توییتر و پینترست و اینستاگرام، مجلات طراحی داخلی، کتاب ها و وب سایت های مورد علاقه خود کمک بگیرید. چراکه رسانه‌ های اجتماعی ابزاری پویا هستند و می‌توانند کارهای زیادی برای کمک به طراحان داخلی برای رسیدن به اهدافشان انجام دهند. به طور مثال، پینترست فضایی است برای اشتراک ‌گذاری محتوای بصری و با دسته ‌هایی مانند دکوراسیون منزل و طراحی داخلی بسیار پرطرفدار است، مطمئنا این رسانه می تواند بسیار به شما کمک کند. 

الهام از منابع مختلف برای طراحی فضای خانه 

بیشتر بخوانید: ترند دکوراسیون داخلی در سال 2023

و اگر به دنبال ارتباط با دیگر طراحان داخلی و دنبال کردن روندهای این صنعت هستید، توییتر مکانی عالی برای انجام این کار است. و اما اینستاگرام که بیشتر محیطی شخصی است تا حرفه ای! اما می تواند بسیار به شما کمک کند و یک دید اولیه برای طراحی فضای خانه در ذهن شما ایجاد نماید.

  1. طراحی فضای خانه خود را مطابق با نیاز خودتان 

فضای خانه از بسیاری جهات، منبع آسایش و آرامش است. شما می توانید فضای خانه خود را طوری طراحی کنید که اکنون مطابق نیازتان است. به طور مثال، اگر تنها زندگی می‌کنید، نیازی نیست فضای خانه را با یک میز نهار خوری شش نفره اشغال نمایید. و اگر از خانه کار می کنید، ایجاد یک دفتر موقت در گوشه اتاق نشیمن می تواند احساس راحتی و امنیت را برای شما به ارمغان آورد. چرا که برآورده شدن انتظارات، آسایش فرد را به دنبال خواهد داشت. لازم به ذکر است، قبل از خرید هر چیز، اولویت طراحی خانه خود را در نظر بگیرید و سپس اقدام به خرید وسایل نمایید. 

طراحی فضای خانه خود را مطابق با نیاز خودتان 

  1. اجتناب از بهم ریختگی و شلوغی در فضای خانه

دیدن انبوهی از وسایل، مغز شما را بیش از حد تحریک می‌کند. همچنین بهم ریختگی و آشفتگی در خانه می تواند بسیار آزاردهنده باشد. زیرا وقتی خانه شما تمیز نیست و وسایل شما در اطراف خانه پراکنده است، ممکن است احساس کنید که چیزی را تحت کنترل خود ندارید. اگر در حال تغییر دکوراسیون خانه خود هستید، با حذف وسایل غیر ضروری شروع کنید و اگر در حال طراحی یک اتاق خالی هستید، قبل از آوردن هر وسایلی ابتدا تفکر نمایید زیرا طراحی داخلی موفق با در نظر گرفتن موارد ضروری شروع می شود. 

اجتناب از بهم ریختگی و شلوغی در فضای خانه

همچنین، بدیهی است که اگر از وسایل خانه خود به خوبی مراقبت و نگهداری کنید، دیگر نیازی به تعویض زود هنگام و تعمیر آن ‌ها نخواهید داشت و این امر باعث صرفه جویی در هزینه های شما خواهد بود.

  1. ترسیم ایده های چیدمان روی کاغذ در طراحی خانه 

ابزارهای آنلاین طراحی دکوراسیون داخلی مانند  Planer,Smart draw, Homestyleو … وجود دارد که شما می توانید نقشه‌ و طراحی داخلی خانه خود را به راحتی اجرا نمایید و به شما دید وسیعی می دهند. حتی می توانید ایده های اولیه چیدمان را روی کاغذ ترسیم نمایید تا حسی از مقیاس و نحوه طراحی پیدا کنید. قبل از خرید مبلمان، فضای خانه خود را اندازه گیری نمایید. در صورت لزوم دوبار اندازه گیری کنید تا دقیق تر باشد. در غیر این صورت ممکن است متوجه شوید مبلمانی که سفارش داده‌اید خیلی بزرگ است و نمی‌تواند از درب ورودی شما عبور کند یا بالعکس برای اتاق نشیمن شما خیلی کوچک است. 

ترسیم ایده های چیدمان روی کاغذ در طراحی خانه

ترسیم ایده های چیدمان روی کاغذ در طراحی خانه-2

  1. تصمیم گیری در مورد پالت رنگ خانه 

انتخاب رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی یکی از فاکتور های بسیار مهم می باشد و در سطح عمیقی کار می کند که حتی ممکن است قدرت آن را متوجه نشوید. زیرا رنگ بر روحیه و سلامت روانی و جسمانی تاثیر به سزایی دارد. این یک انتخاب شخصی است که می توانید از رنگ های خنثی استفاده نمایید یا یک پالت رنگی شاد و پر جنب و جوش را انتخاب کنید. شما نیز می توانید برای انتخاب رنگ از رنگ برگزیده در هر سال بهره ببرید و برای ایجاد تنوع هر سال آن را تغییر بدهید.  

بیشتر بخوانید: رنگ های بهاری در دکوراسیون داخلی

به طور مثال، کمپانی پنتون، رنگ قرمز پرشین(Viva Magenta) با کد رنگی Pantone 18-1750را به عنوان رنگ سال ۲۰۲۳ معرفی کرد. که این رنگ نمادی از پویایی و قدرت است و نوید دهنده آینده‌ای روشن برای جهانیان است و اگر انجام این کار هر ساله برای شما هزینه بر است می توانید به خرید لوازم دکوراتیو کوچک با رنگ سال اقدام نمایید و تنوعی برای خود و سایر اعضای خانواده ایجاد نمایید. 

انتخاب رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی

  1. بازسازی فضای خانه 

اگر بودجه لازم برای بازسازی را دارید می توانید از شرکت های طراحی داخلی کمک بگیرید تا شما را در این امر یاری کنند تا بتوانید فضای مورد علاقه خود را پیاده سازی نمایید. اگر با یک فضای خالی شروع می‌کنید، قبل از آوردن مبلمان و لوازم جانبی، کفپوش ‌ها را اصلاح کنید، دیوارها را رنگ کنید، کاشی، کاغذ دیواری یا پانل ‌های چوبی دیواری اضافه نمایید و یا کابینت ‌ها را تعویض نمایید. امر بازسازی می تواند با داشتن یک برنامه درست در کاهش هزینه‌ ها و گرفتن نتایج مثبت تاثیر داشته باشد. در این امر شما می توانید از انجام کارهای غیر ضروری و اضافی پرهیز نمایید. 

 بازسازی فضای خانه

 

  1. توجه به فاکتور روشنایی در دکوراسیون داخلی 

یکی از کلید های موفقیت در طراحی داخلی خانه، توجه به نور است. نور طبیعی را برای روز به حداکثر برسانید. چراکه گزینه نور به تنهایی می تواند بر سلامت روان و جسم تاثیر به سزایی داشته باشد. یک اتاق پر نور لذت بخش است و به محیط اطراف انرژی می بخشد. از نورپردازی کاربردی تا چراغ‌ ها و آباژور های رومیزی و ایستاده برای ایجاد یک محیط گرم و دلپذیر استفاده نمایید. 

توجه به فاکتور روشنایی در دکوراسیون داخلی 

لوتوس با در نظر گرفتن تاثیر نور در فضای خانه، آباژور های زیبا و متنوعی را در انواع رومیزی و کنار سالنی طراحی و تولید نموده است که بسیار مورد توجه مشتریان بوده است. آباژور لوتوس مدل MIRABELLA از کالکشن 2023 است که بسیار با ظرافت و حوصله طراحی و اجرا شده است. شرکت لوتوس با استفاده از پارچه کنفی طبیعی و با کیفیت در شید آباژور و چوب طبیعی در پایه آباژور به جذابیت این محصول افزوده است.. شرکت لوتوس آباژور رومیزی مدل MIRABELLA را در دو رنگ طوسی و سبز تیل تولید نموده است. رنگ سبز تیل، یکی از رنگ های پر طرفدار در دکوراسیون داخلی در سال 2023 محسوب می شود، رنگی بین آبی و سبز که آرامش بخش و دراماتیک می باشد. 

آباژور رومیزی مدل MIRABELLA

آباژور لوتوس مدل MIRABELLA

  1. استفاده از لوازم دکوراتیو

اکنون که همه موارد ضروری را برای طراحی داخلی خانه خود در اختیار دارید، یک قدم به عقب بردارید و از خود بپرسید چه چیزی کم است. آثار هنری، تابلو ها و عکس ‌ها یا آینه ‌های تزئینی را انتخاب نمایید. قفسه کمد ها و میزها را با کتاب های مورد علاقه خود، شمع ها، اشیاء تزئینی، گیاهان یا سوغاتی های گرانبها دیزاین کنید. این امر به شما این فرصت را می دهد تا به فضای خانه خود جان ببخشید. لوتوس اقدام به تولید جا شمعی های لیوانی زیبایی از جنس شیشه کرده است. استفاده هنرمندانه از آبکاری نقره در طرح های ظریف و متنوع، کار را بسیار چشمگیر کرده است. 

جا شمعی لیوانی JEANNE

جا شمعی لیوانی مدل JEANNE 

لوازم دکوراتیو لوتوس 

طرح های متنوع این جا شمعی ها در هنگام روشن کردن شمع پخش نور بسیار جذابی دارد. در واقع با ذوب شدن شمع داخل آن زاویه پخش نور تغییر می کند و حالت زنده ای به کار می دهد. لازم به ذکر است، قرار دادن این نوع شمعدان روی سطح سفید پخش نور را واضح تر نشان می دهد. شرکت لوتوس با ایجاد بسته بندی شکیل در رنگ مشکی با کاور نقره ای این امکان را به وجود آورده است تا بتوانید هدیه ای خاص و زیبا برای عزیزان خود داشته باشید.

علاوه بر آن، شرکت لوتوس جا شمعی هایی از جنس فلز با طرح های مختلف تولید کرده است. استفاده هنرمندانه از فلز و رنگ پتینه سبب می شود این محصول به زیبایی بدرخشد.

مدل MARGOT طرح LILAC
جا شمعی مدل MORGOT طرح MONSTERA کد CH-6802

سخن آخر

امروزه دکوراسیون داخلی تاثیر بسزایی در روحیه، عملکرد و سلامتی ما دارد. هدف از طراحی و دکوراسیون داخلی ایجاد فضایی بهتر جهت کارکرد روانی و فیزیکی است. طراحی و دکوراسیون داخلی نیز مانند تمام هنر ها می تواند با سلیقه و خلاقت هر فردی دستخوش تغییر شود. ما در این مقاله به 9 مرحله از دیزاین خانه اشاره کرده ایم که در اینجا به مهم ترین نکات می پردازیم. نکته اول اینکه از رسانه های اجتماعی مختلف از جمله توییتر و پینترست و اینستاگرام، مجلات طراحی داخلی، کتاب ها و وب سایت های مورد علاقه خود برای الهام گرفتن  کمک بگیرید. نکته قابل توجه دیگر تاثیر نطم و ترتیب در خانه است.

در واقع آشفتگی در خانه می تواند بسیار آزاردهنده باشد. پس سعی کنید نظم و آراستگی را در خانه خود جدی بگیرید تا حس مطلوبی از فضای اطرافتان دریافت کنید. برای اینکه طراحی بهتری داشته باشید می توانید از ابزارهای آنلاین طراحی دکوراسیون داخلی مانند  Planer, Smart draw, Homestyle استفاده کنید. تا دید وسیعی به دیزاین داشته باشید. مانند همیشه توجه به میزان نور فضا و لوازم دکوراتیو مناسب با سبک چیدمان خانه می تواند آخرین مرحله از دیزاین یک خانه باشد. 

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *