تاثیر علم فنگ شویی در دکوراسیون خانه

the effect of feng shui science in home decoration

فنگ شویی(Feng shui) چیست؟

فنگ شویی یک روش باستانی چینی است که ادعا می کند از انرژی برای هماهنگ کردن افراد با محیط اطراف خود استفاده می کند.

واژه‌های چینی “فنگ” و “شوی” به ترتیب به معنای “باد” و ” آب” ترجمه می‌شوند. این عناصر با سلامتی و ثروت همراه هستند و استفاده از فنگ شویی در خانه جریان انرژی را بهبود می بخشد. با این حال، قوانین خاصی وجود دارد که باید رعایت شود!

فضای زندگی بیش از حد شلوغ بر سلامت روان اثر می گذارد و به عنوان یک عامل استرس زا عمل می کند. تحقیقات نشان می دهد که محیط زندگی ما نقش بسیار زیادی در احساس و عملکرد ما دارد. علم فنگ شویی بر این باور است که اتخاذ چند نکته ساده برای ایجاد یک محیط مناسب می‌تواند همه ی جنبه ‌های زندگی را از نظر سلامت، عشق و درآمد بهبود بخشد.

همچنین، فلسفه فنگ شویی تمرینی برای چیدمان وسایل در خانه به منظور ایجاد تعادل با دنیای طبیعی است. مطمئن شوید وسایلی که یادآور خاطرات بد گذشته هستند را حذف کنید. زیرا این ها می توانند انرژی محیط را کاهش دهند و احساس منفی ایجاد کنند. 

فنگ شویی(Feng shui)

فنگ شویی جهان را به پنج عنصر تقسیم می کند:

می توانید با ایجاد تغییرات ساده در محیط اطراف خود و ایجاد تعادل بین این پنج عنصر فنگ شویی، یک محیط با انرژی مثبت ایجاد کنید. لازم به ذکر است، توازن بین این پنج عنصر برای ایجاد یک محیط هماهنگ مهم است.

1)چوب: چوب مظهر خلاقیت و رشد است و استفاده از وسایل چوبی از جمله مبلمان و یا حضور یک گیاه در خانه به خوبی عمل می کند.

2)آتش: عنصر آتش مانند حضور شمع، شومینه و نور آفتاب نشان دهنده شور و شوق، احساسات و انرژی بالا می باشد.

3)خاک: خاک نماد قدرت و ثبات، درست مانند کوه که مقاوم و استوار است و مانند تکیه گاه عمل می کند. مانند: خاک گلدان، سنگ کف و …

4)فلز: فلز مظهر تمرکز و نظم است. شما می توانید با دکور یک مبلمان فرفورژه، ساعت دیواری فلزی و یا یک آباژور از جنس فلز، به راحتی این عنصر را به خانه خود راه دهید. 

ساعت دیواری فلزی مدل ژولیت رنگ گلد

ساعت دیواری فلزی ژولیت 

5)آب: آب عنصری است که حرکت، جریان و آرامش را به ارمغان می آورد. با ایجاد یک آکواریوم کوچک و یا یک آبنما می توانید این عنصر را به خانه خود راه دهید.  

چگونه فنگ شویی خوبی در خانه خود ایجاد کنید؟

محیط زندگی شما تأثیر مستقیمی بر سلامت شما دارد. به همین دلیل، ساختن خانه ای که احساس تعادل و نشاط داشته باشد، کلیدی است. تلاش برای کشف اینکه از کجا شروع کنید می تواند بسیار سخت باشد. با چه اتاق هایی باید شروع کرد؟ 

در این مقاله ما چند ایده گردآوری کردیم که سفر شما را به سمت خانه‌ای شادتر و پرانرژی‌تر آغاز می‌کند. بنابراین چه در طراحی اتاق فنگ شویی تازه کار باشید و چه یک متخصص، در اینجا 14 مرحله ضروری برای ایجاد فنگ شویی خوب آورده شده است که هرگز نباید شکسته شوند!

1) منظم و مرتب باشید:

مهم نیست که یک میلیونر هستید یا با بیکاری سر و کار دارید، دامی که همه در آن گرفتار می‌شوند شلوغی است. یک خانه بهم ریخته، بستر مناسبی برای استرس، افسردگی و ناراحتی است. این امر در بین طراحان داخلی به خوبی شناخته شده است.

اولین قدم در فنگ شویی پاکسازی گرد و غبار، کثیفی و بر هم ریختگی می باشد که مانع وجود انرژی مثبت و سالم می شود. می توانید از یک کشو یا کمد که نادیده گرفته شده است، شروع کنید و یا شروع به نصب سیستم هایی برای مرتب نگه داشتن آن ها نمایید.

فرهنگ چینی می گوید: زندگی در آشفتگی می تواند انرژی راکد یا مرده را افزایش دهد. در یک فضای روشن و سازمان یافته، انرژی می تواند آزادانه جریان یابد. لازم به ذکر است، وسایلی را که دیگر نیاز ندارید رها کنید زیرا به ایجاد فضای باز کمک می کند. 

منظم و مرتب باشید

2) تخت خود را از پنجره دور نگه دارید:

فنگ شویی در مورد این قانون بسیار سختگیر است! هنگام خواب سر شما هرگز نباید زیر پنجره باشد. زیرا هم ذهن و هم بدن شما نیاز به حمایت دارد، بنابراین تخت‌ها باید کنار یک دیوار محکم و بدون وجود درب در طرفین قرار گیرند. همچنین، وقتی در رختخواب هستید، باید دید واضحی از اتاق و در داشته باشید.

لازم یه ذکر است، از نظر فنگ شویی اتاق خواب مهم ترین فضا می باشد زیرا جایی است که ما استراحت می کنیم. انرژی در این فضا باید آرام و هماهنگ باشد. یک مطالعه کوچک نشان داده است: اتاق خواب هایی که از اصول فنگ شویی استفاده می کنند، نشان می دهد که کیفیت خواب بهبود یافته است و استفاده از فنگ شویی در محیط های اداری ممکن است احساس بهتری در شما ایجاد کند. 

Keep your bed away from windows

3) محل کار و استراحت را از هم جدا کنید:

جذب و حفظ انرژی مثبت مستلزم این است که شما به نحوه استفاده از آن در فضا توجه داشته باشید. قرار دادن میزکار در اتاق خواب برخلاف قانون فنگ شویی است، یعنی جدا نگه داشتن محل کار و استراحت یکی از قوانین فنگ شویی می باشد. نگه داشتن لپ تاپ در کنار تخت خواب وسوسه انگیز است، زیرا بسیاری از افراد مشاغل سختی را انجام می دهند و برخی از افراد در خانه کار می کنند. اما وجود آرامش در زندگی آن ها بسیار واجب است. 

Separate work and rest

‌علاوه بر این، تلفن همراهتان استرس کار را به شما یادآوری می‌کند و یا تردمیل‌تان مانند یک مربی ناامید در گوشه‌ای ظاهر می‌شود که می‌پرسد چرا اخیرا ورزش نکردید؟ احتمالا می‌خواهید آن ها نزدیک تخت خوابتان نباشند.

بنابراین توصیه ما به شما این است که اتاق کار و استراحت خود را از هم تفکیک نمایید. یا تا آنجا که ممکن است ابزارهای زیادی را از اتاق خواب خود دور کنید و هر چیزی که باید باقی ماند، حداقل در فاصله زیاد از تخت خواب، ترجیحا در حالت “خاموش” قرار دهید. 

worktable

4) رنگ های خود را بشناسید:

هر طراح داخلی اهمیت رنگ در خانه را می داند. رنگ ها با تقویت خلق و خو، از بین بردن استرس و افزایش اعتماد به نفس، کیفیت زندگی را بهبود می بخشند.

یک لحظه به رنگ قرمز فکر کنید. رنگ قرمز نشان دهنده عشق، قدرت و اشتیاق است. همچنین اشتها را تحریک می کند. به همین دلیل است که این رنگ در رستوران ها بسیار محبوب است. وقتی از رنگ قرمز، نارنجی و زرد روی دیواراستفاده نمایید، انرژی در آن محیط پرشور، جسورانه و پر جنب و جوش می شود.

در مقابل، برای کسانی که سبک زندگی آرام تری دارند، استفاده از رنگ های آرام بخش پیشنهاد می شود. انتخاب رنگ سبز باعث ایجاد حس آرامش می شود و می تواند به شما کمک کند که پس از یک روز پرمشغله آرام شوید! 

Know your colors

از سوی دیگر، رنگ‌ آبی آرامش بیشتری دارد و فشار خون را کاهش می‌دهد. همچنین لازم به ذکر است، رنگ آبی اعتماد به نفس را افزایش می دهد. اما از رنگ‌های آبی تیره‌تر اجتناب کنید زیرا می‌توانند باعث ایجاد احساس غم و اندوه شوند. 

Know your colors.jpg-1

مهم است که بدانید دقیقا می خواهید در خانه خود چه فضایی ایجاد کنید و شخصا می خواهید چه ویژگی هایی را بهبود بخشید. استفاده از رنگ های مناسب در فضای خانه یک قانون فنگ شویی است که هرگز نباید شکسته شود.

5) استفاده از نور کافی:

روشن کردن فضای داخلی نیاز به تعادل دارد. یک اتاق کم نور می تواند انرژی مثبت شما را کاهش دهد. از طرف دیگر، اگر یک اتاق خیلی روشن باشد، می تواند آزاردهنده باشد. بهترین راه حل این است که انواع مختلف چراغ ها را داشته باشید. مانند: آباژور های رو میزی، ایستاده، دیواری و … 

Use enough light

6) حضور گیاهان

حتی مردم شهر نیز می توانند از انرژی موجود در طبیعت در فضای خود بهره مند شوند. طبق سنت چینی، گیاهان نشان دهنده رشد، شکوفایی، خوش شانسی و افزایش جریان پول هستند. آیا شما به دنبال رشد یک کسب و کار یا  قبولی در یک امتحان هستید؟ یک یا دو گیاه را در نزدیکی میز یا محل کار خود اضافه کنید تا اثرات مثبت آن را ببینید.

در فنگ شویی، گیاهان انرژی حیات را به زندگی شما می بخشند و نشاط، سرزندگی و طراوت را به خانه ی ما می آورند. گیاهان بسیار شفابخش هستند. به عبارت دیگر، آن ها به یک اتاق جان می دهند.

مهمترین چیزی که باید به خاطر بسپارید این است که گیاهانی را پیدا کنید که بتوانید از آن ها مراقبت کنید و مناسب فضای خانه باشند. به عنوان مثال، شرایط نور و محیط خود را در نظر بگیرید. 

using of palnts

7) آینه

آینه از عنصر فنگ شویی آب است و حضور آن در خانه سبب می شود تا انرژی در فضا دو برابر شود. پس با استفاده به جا از آن می توان انرژی حیات بخش بیشتری را به خانه مان دعوت کنیم. همچنین، استفاده از آینه تاثیر به سزایی برای بزرگ نمایی و روشنی یک فضا می تواند داشته باشد. بهترین مکان برای قرار دادن آینه در فنگ شویی اتاق نشیمن و اتاق غذا خوری می باشد.

از دیدگاه فنگ شویی، آشپزخانه دارای انرژی منفی بسیار زیادی است و نصب آینه در آن، باعث دو برابر شدن انرژی منفی می شود. آینه ‌ها انرژی آب را می‌آورند و آشپزخانه منطقه آتش است. این دو عنصر در جاییکه می خواهید شاد باشید انرژی متناقض ایجاد می‌کنند.

لازم به ذکر است، استفاده از آینه، در اتاق خواب های مدرن، به نسبت رواج پیدا کرده است. به طور کلی، داشتن آینه در اتاق خواب، چیز بدی نیست، فقط باید به این نکته توجه داشت که آینه، رو به روی تخت قرار نگیرد. زیرا باعث دیدن کابوس و بدخوابی می شود. 

mirror in decoration

8) ورودی خود را روشن کنید:

طبق اصول فنگ شویی، ورودی خانه یکی از حیاتی ترین قسمت ها است و ورود شما نشان دهنده چگونگی ورود انرژی به زندگی شما است. زمانی که می خواهید فنگ شویی خوبی در خانه خود ایجاد کنید، ورودی اولین جایی است که باید شروع کنید. این منطقه نه تنها باید عاری از محدودیت و کثیفی باشد، بلکه باید انرژی مثبت از خود ساطع کند.

با تمیز کردن و حذف هر گونه زباله شروع کنید و منطقه را جارو و تمیز کنید. هر چیزی که جلوی دید شما را از خانه در هنگام ورود بگیرد باید حذف شود، زیرا مانع از جریان انرژی می شود. در نهایت، مطمئن شوید که این فضا به خوبی روشن است. نور را اضافه کنید یا لامپ ها را تعویض کنید. 

The entrance to the house should be lit

9) پنجره ها را تمیز کنید:

اعتقاد فنگ شویی بر این است که پنجره های تمیز به شانس و موفقیت بیشتر در زندگی شما کمک می کند. اگر پنجره‌های شما کثیف باشد، گفته می‌شود که دیدگاه شما نسبت به زندگی مبهم است یا نمی‌توانید فرصت‌هایی را که شما را احاطه کرده‌اند ببینید.

برای ایجاد فنگ شویی خوب در خانه، پنجره های خود را به طور منظم تمیز کنید. پنجره های شفاف و تمیز اجازه می دهند نور خورشید بیشتری وارد شود. نور خورشید به طور طبیعی به ما انرژی می دهد و ما را بیدار می کند. نور خورشید همچنین تمام رنگ‌ ها و اشیایی را که می‌بینیم درخشان و پر جنب و جوش نمایش می دهد. بنابراین، خانه‌های ما زمانی که نور بیشتری وارد می‌کنیم، گسترده‌تر، سرزنده‌تر و پرانرژی‌تر می‌شوند. پنجره های تمیز باعث می شود تا دنیای اطراف خود را به وضوح و دقت ببینیم. 

Clean the windows

10) به درهای خود کمی توجه کنید: 

در فنگ شویی، درها بیانگر صدا و ارتباطات شما هستند و توسط آن فرصت ها می توانند وارد زندگی شما شوند. به همین دلیل است که درهای شما سزاوار توجه هستند.

دو چیز وجود دارد که باید به آن توجه کرد. ابتدا مطمئن شوید که تمام درهای شما می توانند حداقل تا 90 درجه کامل باز شوند. وقتی پشت یک درب، انبوهی از درهم ریختگی وجود دارد، نمی تواند تا آخر باز شود. این بدان معنی است که شما فقط می توانید بخشی از فرصت هایی را که زندگی به شما ارائه می دهد را دریافت نمایید.

نکته دوم، بررسی کنید که همه درهای شما به درستی کار می کنند. مطمئن شوید که لولاها صدای جیر جیر نمی دهند. نگاه کنید تا ببینید که درب به خوبی و به راحتی بسته می شود. همه این جزئیات بر چگونگی راه یافتن انرژی به سمت شما تأثیر می گذارد. 

doors in feng shui

11) موقعیت فرماندهی:

یکی از مهم ترین اصول در فنگ شویی، موقعیت فرماندهی می باشد. وجود یک شومینه می تواند نقطه کانونی اتاق نشیمن (موقعیت فرماندهی) باشد. مبلمان را در اطراف آن بچینید تا احساسی گرم و دلپذیر داشته باشید. در صورت امکان، سعی کنید پشت مبل شما به سمت ورودی اتاق نشیمن نباشد. لازم به ذکر است، یک چیدمان مبلمان ایده‌آل جایی است که وقتی وارد فضا می‌شوید مبلمان را ببینید که به شما سلام می‌کند و شما را به آغوش اتاق می کشاند.

حتما این اصل را در محل جاگذاری تخت خواب، میز کار و اجاق گاز خود به کار ببرید. چرا که، تخت نشان دهنده شما، میز کار نشان دهنده شغل شما و اجاق گاز نشان دهنده ثروت شما است. هنگامی که در این فضاها هستید، مطمئن باشید که می توانید در را بدون اینکه مستقیما در یک راستا با آن قرار بگیرید، ببینید. به عنوان مثال، زمانی که در رختخواب دراز کشیده اید، پشت میز خود نشسته اید، یا در حال آشپزی پشت اجاق گاز هستید، بتوانید در را ببینید.

وقتی در موقعیت فرماندهی هستید، بر زندگی خود تسلط دارید. شما در موقعیتی هستید که انرژی مثبت و بهترین فرصت ها را دریافت می کنید. 

موقعیت فرماندهی

12) موانع موجود در مسیر خود را بردارید:

به مسیر روزانه خود در خانه نگاه کنید. از زمانی که از خواب بیدار می شوید و از رختخواب برمی خیزید، سپس به حمام می روید و از خانه بیرون می روید. سپس به خانه می رسید، شام را آماده می کنید و دوباره به رختخواب باز می گردید.

ما نسبت به تمام موانع فیزیکی که در مسیر روزانه خود در خانه داریم حساسیت نشان می دهیم. شاید آن چراغی باشد که سوسو می‌زند یا دری که درست باز و بسته نمی شود. همه این ها روی شما تأثیر می‌گذارد! با گذشت زمان این موانع می توانند جمع شوند و مشکلاتی را برای ما ایجاد کنند. اولین قدم این است که به موانع توجه کنید و آن ها را بر طرف نمایید. 

Remove the obstacles in your path

13) سپاسگزاری کنید:

فنگ شویی معتقد است که همه چیز زنده است، از جمله فضاهای ما! همان انرژی که به شما روحیه می دهد و در خانه شما نیز جریان دارد. خانه شما پناهگاه شما، مکانی برای استراحت، تغذیه، جشن گرفتن و .. است. کافی است با یک قلب فروتن با خانه خود صحبت کنید و از آن سپاس گزاری کنید. چرا که این سپاسگذاری و کلمات مثبت روزانه بر ذهن شما تاثیر خواهد گذاشت. 

give thanks

14) نقشه فنگ شویی باگوا:

باید بدانید باگوا، نقشه انرژی فنگ شویی است و یکی از پرکاربردترین و مهم ترین ابزارها، در فنگ شویی فضا به حساب می آید.

نقشه باگوا بر روی پلان خانه و یا فضای کار شما قرار می گیرد. کلمه چینی “باگوا” به معنای “هشت منطقه” ترجمه می شود. هر یک از این هشت حوزه به شرایط زندگی متفاوتی مانند سلامتی، ثروت و عشق مربوط می شود. و هر یک از این مناطق دارای اشکال و رنگ های متفاوتی هستند. در مرکز باگوا، ناحیه نهم شما هستید که سلامت کلی شما را نشان می دهد. لازم به ذکر است، چگونگی ایجاد این نقشه نیاز به مطالعه و آموزش فراوان دارد. اگر شما آن دسته از افراد علامه مند هستید، می توانید به مطالعه دقیق تر آن بپردازید. 

سخن آخر

در این مقاله با علم فنگ شویی آشنا شدیم. این علم یک روش سنتی چینی است که ادعا می کند؛ میتوان از انرژی برای هماهنگ کردن افراد با محیط اطرافشان استفاده کرد. بر اساس فلسفه فنگ شویی توازن بین پنج عنصر آب، خاک، آتش، چوب و فلز برای ایجاد یک محیط هماهنگ بسیار مهم است. از آنجاییکه محیط زندگی تاثیر بسزایی در سلامت روان ما دارد، ما در این مقاله 14 مرحله ضروری برای ایجاد فنگ شویی را معرفی کردیم تا بتوانید حداکثر انرژی مثبت را در خانه خود ایجاد و به مراتب تقویت کنید. 

*********************************

گروه تولیدی صنعتی لوتوس با تولید تخصصی محصولات دکوراسیون مانند انواع ساعت دیواری، (ساعت دیواری چوبی، ساعت دیواری فلزی، ساعت دیواری چرخ دنده ای، ساعت دیواری چرمیتابلو،  میزعسلی، مجسمه، آباژور، تلفن، جاشمعی و … یکی از بزرگترین مجموعه های تولیدی در این زمینه در کشور است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *