رنگ بهتر است یا کاغذ دیواری؟

کاغذ دیواری بهتر است یا رنگ؟

مقایسه کاغذ دیواری و رنگ

اگر در حال انجام دکوراسیون داخلی خانه جدید خود هستید و یا قصد تغییر دکوراسیون منزل خود را دارید، ابتدا روی رنگ دیوارها تمرکز کنید. قبل از هر چیز باید تصمیم بگیرید می خواهید از رنگ استفاده کنید یا کاغذ دیواری!

لازم به ذکر است، کاغذ دیواری و رنگ هر دو مزایا و معایب خود را دارند. انتخاب بین کاغذ دیواری و رنگ، تصمیم بزرگی است و اگر انتخاب اشتباهی داشته باشید، ممکن است یک اشتباه گران قیمت باشد که باید هر روز به آن نگاه کنید. در این مقاله ما به بررسی عوامل می پردازیم و به شما کمک می کنیم تا بهترین انتخاب را داشته باشید. 

رنگ بهتر است یا کاغذ دیواری؟

1) هزینه:

علاوه بر اینکه مقدار هزینه به کیفیت کاغذ دیواری و یا رنگ انتخابی شما بستگی دارد، تفاوت قابل توجهی در هزینه بین کاغذ دیواری و رنگ نیز وجود دارد. کاغذ دیواری هزینه اولیه بالایی دارد زیرا نیاز به نیروی حرفه ای و ابزار برای اجرای کار دارد.

به طور کلی، رنگ نسبتا ارزان تر از کاغذ دیواری می باشد. اگرچه نقاشی به پرسنل نیاز دارد، اما بسیار مقرون به صرفه و ارزان تر از کاغذ دیواری است. اما کاغذ دیواری عمر طولانی تری دارد، بنابراین هزینه ها به مرور زمان کاهش می یابد. با این حال، اگر شما فردی هستید که هر چند سال یک بار قصد تغییر دکوراسیون خانه خود را دارید، رنگ می تواند انتخاب بهتری برای شما باشد. انتخاب بین کاغذ دیواری و رنگ غالبا تحت تأثیر بودجه ی شما و اتاقی که در حال تزیین آن هستید، می باشد. ترکیبی از رنگ و کاغذ دیواری می تواند بهترین و خلاقانه ترین پوشش را ارائه دهد. 

محاسبه هزینه

همچنین لازم به ذکر است، استفاده از رنگ با کیفیت نسبت به رنگ ارزان قیمت بسیار مقرون به صرفه تر خواهد بود. زیرا هنگام رنگ آمیزی دیوار های خود با رنگ کیفیت کمتر نیاز به لایه های بیشتری دارید. بنابراین، شما باید رنگ بیشتری تهیه نمایید، این به این معنی است که هزینه ها با رنگ با کیفیت بالاتر برابر خواهد بود. بنابراین، برندی با کیفیت تر را انتخاب کنید که ماندگاری بیشتری داشته باشد و پوشش بهتری نیز ایجاد کند. 

رنگ روی دیوار

2) دوام و ماندگاری:

اگرچه هزینه های اولیه کاغذ دیواری بالاتر از رنگ است، اما ماندگاری آن باعث می شود که هزینه بیشتر آن ارزش آن را داشته باشد که شما به سراغ کاغذ دیواری بروید. کاغذ دیواری های مدرن می توانند تا 15 سال دوام داشته باشند و پایداری و اطمینان بالایی دارند و به راحتی تمیز می شوند.

در حالی که رنگ دیوارها به راحتی آسیب می بینند. رنگ ها می توانند به مدت 5-6 سال روی سطحی که به خوبی آماده شده است دوام آورند. لازم به ذکر است، رنگ‌های جدیدی در بازار نیز وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد هر گونه ردی را پاک کنید، بنابراین نیازی به رنگ آمیزی مجدد دیوار نخواهید داشت.

از آنجایی که رنگ‌های امولسیونی این روزها دارای ویژگی‌های مختلفی هستند مانند: ضد قارچ، قابل شستشو، و دارای روکش‌های مات و یا براق و … شما می توانید در اتاق هایی با سطح رطوبت بالا، برای جلوگیری از آسیب از رنگ ضد آب استفاده نمایید. 

دوام و ماندگاری

3) نگهداری:

اگر رنگ دیوار شما آسیب ببیند، این عیوب کوچک را می توان با رنگ آمیزی مجدد بدون تلاش زیاد بپوشانید. بازسازی دیوار و رنگ آمیزی مجدد آن نیاز به کمک حرفه ای ندارد و در واقع می تواند توسط خودتان انجام شود.

از سوی دیگر، امکان پارگی در کاغذ دیواری وجود دارد. یک پارگی کوچک در یک قسمت از کاغذ دیواری باعث می شود که کل فرآیند چسباندن کاغذ دیواری را دوباره انجام دهید، که زمان بیشتری نسبت به رنگ آمیزی مجدد دارد.

بنابراین اگر کودک و حیوان خانگی دارید که ممکن است به طور تصادفی کاغذ دیواری پاره شود، رنگ برای شما انتخاب بهتری خواهد بود. 

نگهداری دیوار رنگی یا کاغذ دیواری

4) کاربردی:

کاغذ دیواری ها فقط برای اتاق های خاصی در خانه شما مناسب هستند. کاغذ دیواری برای آشپزخانه و حمام انتخاب مناسبی نخواهد بود. زیرا رطوبت موجود در این مکان ها باعث آسیب رساندن به کاغذ دیواری می شود. کاغذ دیواری برای اتاق‌هایی مانند اتاق غذاخوری و اتاق‌خواب  انتخاب بهتری است.

لازم به ذکر است، اگر در شهری با آب و هوای مرطوب هستید، کاغذ دیواری ها برای شما مناسب نیستند. رنگ در اتاق هایی با رطوبت بالا گزینه بهتری است زیرا برخلاف کاغذ دیواری، می توانید رنگی بخرید که بتواند با رطوبت مقابله کند.

کاغذ دیواری کاربردی است

همچنین لازم به ذکر است، اگر رنگ یا چاپی دارید اما از استفاده از آن در اتاق نشمین می ترسید، دیوار سرویس بهداشتی یا حمام مکان مناسبی برای رنگ های پر رنگ با الگوی خاص می باشد.

کاغذ دیواری در سرویس بهداشتی

5) زمان نصب:

نصب کاغذ دیواری از رنگ‌آمیزی دیوار سریع‌تر است. رنگ‌آمیزی دیوار طولانی است و همچنین تا مدت‌ها بوی رنگ ممکن است شما را اذیت کند. همچنین برای رنگ‌آمیزی در و دیوار باید همه وسایل خانه را جمع کنید یا روی آن‌ها را بپوشانید تا رنگی نشوند، اما برای نصب کاغذ دیواری نیازی به این کار نیست. 

نصب کاغذ دیواری از رنگ‌آمیزی دیوار سریع‌تر است

6) تنوع:

امروزه تنوع چاپ بر روی کاغذ دیواری ها بسیار زیاد می باشد به طوری که شما می توانید چاپ انتخابی خود را بر روی کاغذ دیواری خود سفارش دهید. کاغذ دیواری، الگو و طرح های زیادی را در اختیار شما قرار می دهد. حتی اجرای بافت های جدید نیز بر روی کاغذ دیواری ها امکان پذیر است. 

تنوع چاپ بر روی کاغذ دیواری ها

لازم به ذکر است، طرح های راه راه هرگز از مد نمی افتند و می توانند ظاهر اتاق را بهبود بخشند، به عنوان مثال راه راه های افقی، اتاق را عریض تر نشان می دهند در حالی که راه راه های عمودی سقف ها را بلندتر نشان می دهند. 

تنوع چاپ بر روی کاغذ دیواری های فضا

7) آماده سازی

هم رنگ و هم کاغذ دیواری قبل از اجرا نیاز به یک سطح یکنواخت دارند. دیوارها باید سمباده و گچ کاری شوند و با یک لایه آستر تمام شوند. لازم به ذکر است، یکی از مزایای اصلی رنگ این است که اگر اشتباه عمل کنید، رنگ آمیزی دوباره به نسبت آسان تر است، در حالی که اصلاح کاغذ دیواری کمی سخت تر خواهد بود. 

آماده سازی رنگ و کاغذ دیواری

8) سازگاری با محیط زیست

چون در ساخت رنگ‌ ها از مواد شیمیایی استفاده می‌شود، خطر بیشتری برای محیط زیست دارد. اما امروزه در بافت کاغذ دیواری‌ها از مواد و الیاف سازگار با محیط ‌زیست استفاده می‌شود که خطر کمتری برای کره زمین دارند.

نقاشی روی دیوار

با استفاده از نقاشی های زیبا و متنوع، می توانید فضایی دلنشین و جذاب به دکوراسیون منزل خود هدیه نمایید. اغلب دیوارها به صورت یک رنگ و ساده می باشند که این امر باعث خستگی چشم ها و ایجاد فضایی یکنواخت و سرد در منزل می شود بر همین اساس دکور دیوار  اهمیت زیادی دارد، نقاشی روی دیوار، یک ایده خلاقانه و جالب است که به زیبایی هر چه بیشتر فضا کمک می کند.

همچنین، اگر شما هنرمندی خلاق هستید، می توانید به خلق یک اثر هنری روی دیوار منزل خود بپردازید که آن دکور منحصر به فرد منزل شما خواهد بود. 

نقاشی روی دیوار

کاغذ دیواری های کارتنی و هندسی برای اتاق کودک بهترین گزینه است!

با استفاده از کاغذ دیواری های کارتنی، عروسکی و یا کلاسیک می توان حس کتاب داستان را برای کودک ایجاد نمود. کاغذ دیواری ‌های جذاب، دکور اتاق کودک را آسان‌تر می‌کند. کاغذ دیواری ‌های بچگانه در انواع طرح‌ها وجود دارد که اتاق کودک را خاص تر و شیک تر جلوه خواهد داد، علاوه بر این می‌توان از آن‌ها به عنوان اهداف آموزشی نیز استفاده نمود. 

کاغذ دیواری های کارتنی و هندسی برای اتاق کودک بهترین گزینه است!

آیا می توانیم کاغذ دیواری را بشوییم؟

برخی از لکه های کاغذ دیواری مانند جوهر متاسفانه قابل شستشو نیستند، اما برخی دیگر ممکن است شسته شوند. ساده ترین و ارزان ترین روش تمیز کردن کاغذ دیواری استفاده از یک اسفنج نرم، کمی صابون و آب می باشد.

همچنین، یک مطالعه جدید هشدار می دهد که سموم تولید شده توسط قارچ بر روی کاغذ دیواری خانه، می تواند هوا را آلوده کند و به راحتی استنشاق شود. 

آیا می توانیم کاغذ دیواری را بشوییم؟

سخن آخر:

ما در این مقاله سعی کردیم شما را با مزایا و معایب کاغذ دیواری و رنگ آشنا نماییم. انتخاب بین این دو کاملا بستگی به نیازها، شرایط و سلیقه شما دارد. لازم به ذکر است، هر دو وقتی در مکانی مناسب استفاده شوند زیبایی کامل را ارائه خواهند داد. همچنین، شما می‌توانید از ترکیب رنگ و کاغذ دیواری در خانه خود استفاده کنید و بعضی از دیوارها رنگ و بعضی را کاغذ دیواری کنید. در این صورت خانه با دکوراسیون هیجان‌انگیزتری خواهید داشت.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 3]

2 دیدگاه برای “رنگ بهتر است یا کاغذ دیواری؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *