روانشناسی رنگ ها در دکوراسیون منزل

طیف رنگ ها در چیدمان داخلی منازل علاوه بر زیبایی میتوانند نور خانه را نیز تنظیم کنند. همچنین رنگ ها در کوچک یا بزرگ نشان دادن فضا نیز نقش دارند. برای مثال مثال اگر از رنگ های تیره استفاده شود، محیط را تیره و کوچک تر نشان داده و برعکس اگر رنگ های روشن در دکوراسیون بکار برود، سبب افزایش روشنایی و بزرگ تر دیده شدن محیط میشود. بازتاب دلیل این عمل است. در واقع رنگ های تیره نور را جذب می کنند در حالیکه رنگ های روشن نور را منعکس می کنند. در این مقاله با روانشناسی رنگ ها آشنا شده و بهترین رنگ ها برای زیبا تر نشان دادن دکوراسیون معرفی میشود.  

اتاق نشیمن یکی از نقاط خانه است که بیشترین زمان را در آن صرف می کنیم، بنابراین مهم است که بهترین رنگ ها را برای رنگ آمیزی اتاق نشیمن خود انتخاب کنید.

 ساعت دیواری MARYSVILLE    

ساعت دیواری چرخ دنده ای                                                                  

روانشناسی رنگ ها به ما می گوید که چگونه ما از نظر احساسی به رنگ های مختلف واکنش نشان می دهیم و کدام رنگ ها برای هر قسمت از خانه مناسب تر هستند. به عنوان مثال، بدیهی است که می خواهید در اتاق خواب احساس آرامش و آرامش داشته باشید ، بنابراین رنگ آمیزی این فضا با رنگ های انرژی دهنده، انتخاب منطقی نخواهد بود. بنابراین ، اگر به دنبال ایده های رنگ آمیزی برای اتاق نشیمن هستید، ادامه مطلب را بخوانید.

کارن هالر(Karen Haller) ، متخصص روانشناسی رنگ و طراحی با بیش از 20 سال تجربه، با شرکت سامسونگ همکاری کرده و گروهی از رنگ ها را به عنوان بهترین طیف رنگی برای اتاق نشیمن در نظر گرفتند. پس از نتیجه گیری نیز، نویسنده داخلی Kate Watson-Smyth ، هنرمند  Yinka Iloriو طراح Whinnie Williams سپس از این رنگ ها برای دیزاین اتاق نشیمن استفاده کردند.

این مجموعه “LivingColour” به منظور طراحی اتاق های نشیمن در رنگ هایی طراحی شده است که در عین هماهنگی با تلویزیون ، واکنش احساسی مثبت ایجاد می کنند. یک وسیله که به طور سنتی حواس شما را پرت می کند. برای مثال یکی از سوالاتی که به وفور در گوگل سرچ میشود این است که ” برای دیوار پشت تلویزیون چه رنگی را انتخاب کنم؟ ” در ادامه با نحوه انتخاب شش رنگ مورد استفاده در اتاق نشیمن آشنا میشویم.

1.جرقه های نورانی(Bright Spark) یا رنگ های شاد و جذاب در صفحه تلویزیون Sero

هنگام انتخاب رنگ ، کارن به نحوه استفاده مردم از فضاهای خود و احساس آنها توجه کرد. به عنوان مثال ، در حال حاضر بسیاری از خانه ها دارای فضاهای اداری مجلسی هستند و اطمینان از اینکه شما در همان ساختمان یک مکان آرامش بخش دارید، کلیدی برای مثبت اندیشی است. استفاده از جرقه های نورانی سبب ایجاد انرژی و خوش بینی میشود و نگرشی سرزنده و توانا را برانگیزد. برای بهبود روحیه شما پس از یک جلسه آنلاین بسیار مناسب است.

فضای Bright Spark توسط هنرمند ساکن لندن Yinka Ilori طراحی شده است. این ظاهر کاملاً پر جنب و جوش است و سرشار از سرزندگی است ، تا نشان دهنده نگرش خلاقانه او و تلویزیون Sero باشد ، که دارای صفحه چرخشی است.

این رنگ برای تکمیل تلویزیون Sero طراحی شده است ، که رنگ آبی Sero Navy را به عنوان رنگ مستقیم تلویزیونی خود دارد. گفته می شود رنگ آبی تیره به تمرکز کمک می کند ، که ایده آل این است که شما در اتاق نشیمن بتوانید به صفحه تلویزیون تمرکز کنید.

بنابراین استفاده از رنگ های شاد، تند و جذاب میتواند جلب توجه کند و تلویزیون را به مرکز توجه خانه تبدیل نماید.

تابلو دست ساز پلی رزین

2. صفحه The Frame با رنگ های خنثی ( رنگ بژ و رنگ مکمل سبز)

این دسته از رنگ ها مانند، کر، بژ، طوسی روشن، قهوه ای روشن به دلیل خنثی بودنشان، براحتی با هر طرح و رنگی در اتاق نشیمن شما هماهنگ میشوند. و محیط را دلباز نشان می دهند. توجه داشته باشید این دسته از رنگ ها به هیچ عنوان جلب توجه نمی کنند و تمام توجه شما به برنامه تلوزیون جلب میشود. شرکت سامسونگ در همکاری با کارن، یکی دیگر از محصولاتش را معرفی کرده، که شاید معروف ترین تلویزیون سامسونگ باشد ، The Frame تلویزیونی است که هنگام خاموش شدن با تبدیل شدن به یک اثر هنری در خانه شما ترکیب می شود. این ظاهر طراحی شده توسط متخصص داخلی Kate Watson-Smyth نشان می دهد که چگونه یک دستگاه می تواند بخشی از گالری روی دیوار را شامل شود.

رنگ اصلی رنگ ، که در اینجا استفاده می شود، قاب بژ است. بژ یک رنگ روشن است که اطمینان ، قابلیت و حس پایدار بودن را ارائه می دهد. برای رنگ تکمیلی ، کارن به سراغ ( استفاده از گیاهان) یا Restful Pine رفت ، رنگ سبز ترمیم کننده است و در عین حال با آرامش دهندگی هماهنگی فضا را افزایش می دهد.

لوتوس نیز با به کار گیری توانایی ها و خلاقیت خود و در نظر گرفتن این رنگ ها، محصولاتی تولید کرده است. لذا تعدادی از آنها در زیر مشاهده میشود. از جمله این محصولات میتوان به ساعت دیواری فلزی مدل LEO اشاره کرد. ساعت دیواری فریم نازک فلزی لوتوس مدل لئو ، بسیار زیبا طراحی و اجرا شده است . فریم فلزی نازک ساعت دیواری LEO در پروسه آبکاری طلایی یکی از سخت ترین مدل برای اجرای رنگ آبکاری است که سطح نازک فلز با کیفیت هر چه تمامتر رنگ شود. در صفحه ساعت از اعداد فلزی برجسته استفاده نموده ایم که در هارمونی با فریم با رنگ آبکاری طلایی به نمای ساعت جلوه زیبایی داده است .آنچه در طراحی صفحه  ساعت دیواری LEO متفاوت و متمایز است
رنگ سایه روشن قهوه ای طلایی صفحه است که در زوایای مختلف درخشش بی نظیری به ساعت می دهد . رنگ طلایی ، از دسته رنگهای پر طرفدار هست که هم در دکور مدرن و هم در دکور کلاسیک به زیبایی هر چه تمام تر ست می شود.

   ساعت دیواری فلزی مدل LEO

ساعت دیواری فلزی مدل LEO                        

3. صفحه Serif  با رنگ cotton blue و رنگ مکمل خاکستری روشن

کارن به دنبال یافتن رنگی نشاط آور و مثبت بود که کاملا با فریم های تلویزیون مطابقت داشته باشد. همچنین یک رنگ فرعی را برای تکمیل رنگ اول انتخاب کرد و زیبایی تکنولوژیکی خلاقانه را به نمایش گذاشت. این طرح در فضای خانه نیز بکار می آید.

این فضا توسط Whinnie Williams طراحی شده  و Serif Cotton Blue را به نمایش می گذارد که مستقیماً با رنگ تلویزیون مطابقت دارد. آبی ملایم با ته مایه خاکستری سبب ایجاد آرامش در ذهن میشود.  وینی ویلیامز ، بنیانگذار برند داخلی Poodle and Blonde ، این ظاهر را در جایی ایجاد میکند که تلویزیون Serif روی یک استند فلزی قرار بگیرد و سبب زیباتر شدن فضا شود.

در نهایت به عنوان جمع بندی، اگر قرار است از رنگ های تیره و تند برای پشت دیوار تلویزیون استفاده نمایید. حتما برای متعادل سازی با رنگ تلوزیون در صورتی که این سه طرح سامسونگ نباشد و مشکی باشد از لوازمی با رگه های رنگ روشن یا سفید و یا رنگ های خنثی استفاده نمایید.

تلویزیون سامسونگ

ساعت دیواری چوبی WESTPORT به دلیل طراحی بی نظیری که دارد یکی از پر طرفدار ترین ساعت های لوتوس است. فریم این مدل ساعت، چوبی است و صفحه ای کاملا برجسته دارد. سایه روشن روی صفحه در هارمونی کامل با رنگ طوسی فریم است. رنگ طوسی نیز به دلیل خنثی بودنش بسیار راحت در چیدمان های مختلف ست می شود.

ساعت دیواری چوبی WESTPORT

از دیگر محصولات لوتوس که با در نظر گرفتن این طیف رنگی تولید شده میتوان به دراور ساعت لوتوس اشاره کرد. دراور ساعت چوبی  لوتوس مدل الکساندر در چهار رنگ، طوسی، قهوه ای، آبی و سفید تولید شده است. دراور ساعت الکساندر دارای سه کشو است و بدنه این محصول از جنس چوب است.  این محصول علاوه بر اینکه ساعت دارد، یک کار زیبا، کاربردی و دکوری منزل به شمار می آید.

ساعت دراور ALEXSANDER

اگر میخواهید از رنگ های شاد و جذاب برای دیوار پشت تلویزیون استفاده نمایید، به شیوه ای که کارن گفته عمل کنید. اما اگر طرفدار چنین فضایی نیستید پیشنهاد میشود از بکار بردن چنین طرحی صرف نظر کنید زیرا رنگ های تند و جذاب معمولا پس از مدتی چشم را خسته می کنند.  پس میتوانید همان رنگ ها را با درجه خلوص کمتر انتخاب کنید و استفاده نمایید.

در تصویر زیر رنگ و طرح پیشنهادی کارن و شرکت سامسونگ را میبینید که بخوبی باهم هماهنگ شده اند.

شرکت سامسونگ

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *