چرا 10:10 تنظیم پیش فرض برای ساعت است؟

why-clock-is-set-at-10-10

چرا 10:10 ؟

اگر شما کلمه « ساعت» را در گوگل جستجو کنید، در اکثر تصاویر، عقربه ها در ساعت 10:10 تنظیم شدند. اگر شما جزو افراد کنجکاوی هستید که سعی دارید «10:10» را رمزگشایی کنید، در این مقاله با ما همراه شوید.

باید بگوییم که هیچ دلیل قطعی یا مطلقی وجود ندارد. با این حال، مردم در طول زمان تئوری هایی برای توضیح آن داشتند. برخی حتی تا آنجا پیش رفته اند که ساعت 10:10 را به 10 اکتبر مرتبط می دانند و آن را “روز بین المللی ساعت” نامیده اند. بدیهی است که این روز به طور رسمی در هیچ کجا به رسمیت شناخته نشده است، اما جالب است که بدانید، میزان تخیل مردم برای تلاش و توضیح این پدیده جالب است. ازجمله مرگ‌ها ، اختراعات و پیروزی، این نظریه ‌ها تا حدی قابل قبول به نظر می‌رسند، اما آن ها عمدتا عجیب و غریب هستند.

        ساعت دیواری چوبی مدل STUART کد W-359        

ساعت دیواری چوبی مدل STUART

                                                

1)مخترع ساعت:

برخی بر این باورند که مخترع ساعت در ساعت 10:10 مرده است، و از این رو، ساعت 10:10 ادای احترام به او است. این فقط درباره مرگ او نیست. به نظر می رسد که حتی برخی گفته اند که او در آن زمان به دنیا آمده است و به همین دلیل است که او اختراع خود را روی 10:10 تنظیم کرده است. حقیقت این است که هیچ فردی وجود ندارد که بتوان به تنهایی اختراع ساعت را به او نسبت داد. در حالی که کریستیان هویگنس (Christiaan Huygens)، ریاضیدان و دانشمند هلندی قرن هفدهم، ساعت آونگی را اختراع کرد و هیچ سابقه روشن یا تایید شده ای از زمانی که هویگنس اولین ساعت را اختراع کرد وجود ندارد. 

Christiaan Huygens

                                                         

2) زمان مرگ:

برخی ادعا می کنند که ساعت 10:10 زمان مرگ رئیس جمهور آمریکا، آبراهام لینکلن (Abraham Lincoln) است. حتی برخی رئیس جمهور جان اف کندی (John F Kennedy) را انتخاب کردند. هر دوی آن ها ترور شدند. آنقدرها هم دور از ذهن نیست، چرا که آمریکا در اکثر موارد یک کشور ابرقدرت بوده است و آن ها نقش مهمی در هموار کردن راه برای سرمایه گذاری داشتند. 

از این رو، بعید نیست که تأثیر آن ها در نمایش بصری محصولاتی مانند ساعت دیده شود. و حتی اگر سوئیس پایتخت بی چون و چرای ساعت سازی باشد، آمریکا همچنان احتمالا بزرگترین بازار ساعت را دارد. با این حال، حقیقت این است که هیچ یک از رؤسای جمهور آمریکا در ساعت 10:10 فوت نکردند. آبراهام لینکلن در ساعت 22:15 مورد اصابت گلوله قرار گرفت و در ساعت 7:22 صبح روز بعد جان باخت. جان اف کندی در ساعت 12:30 مورد اصابت گلوله قرار گرفت و در ساعت 13:00 اعلام شد که مرده است. 

John F Kennedy

John F Kennedy

 

Abraham Lincoln

Abraham Lincoln

                                    

یکی دیگر از تئوری های رایج درباره راز ساعت 10:10 به  یک شخصیت نمادین آمریکایی، دکتر مارتین لوتر کینگ جونیور (Dr Martin Luther King Jr) بر می گردد. که در ساعت 10:10 زمان مرگ این چهره فعال جنبش حقوق مدنی آمریکا بوده است. اما حقیقت این است که دکتر کینگ در ساعت 18:01 مورد اصابت گلوله قرار گرفت و در ساعت 19:05 اعلام شد که مرده است.

Dr Martin Luther King Jr

                                                          

3) بمب اتمی بر روی ناکازاکی یا هیروشیما:

تئوری دیگر این است که ساعت 10:10 زمانی بود که بمب اتمی بر روی ناکازاکی یا هیروشیما انداخته شد و این ساعت به یاد قربانیان است. اما حقیقت این است که بمب‌های اتمی در ساعت‌ های 8:15 و 11:02 صبح در 6 و 9 آگوست 1945 به ترتیب بر روی هیروشیما و ناکازاکی پرتاب شدند.

4) نماد پیروزی ( V ):

جنگ جهانی دوم نیز به این نظریه کمک می کند. پس از پیروزی نیروهای متفقین، احساس مثبت و امیدواری باعث شد که حرف ” V ” به عنوان نماد پیروزی استفاده شود. برخی معتقدند که ساعت 10:10 در ساعت شبیه حرف ” V ” به نظر می رسد، اکنون هیچ مدرک محکمی برای بی اعتبار کردن این نظریه وجود ندارد، اما نمی توان کاملا  مطمئن بود. 

نماد پیروزی

                                               

 

5) زیبایی شناسی و وضوح

حقیقت ساده است! همه چیز در مورد زیبایی شناسی و وضوح است. ساعت 10:10، صفحه ساعت را به بهترین شکل ممکن به شما نمایش می دهد.

1)عقربه ها روی هم قرار نمی گیرند، بنابراین به وضوح قابل مشاهده هستند و می توان استایل آن ها را تحسین کرد.

2)چیدمان عقربه ها متقارن است و مغز انسان تمایل به تقارن و نظم دارد و باعث می شود محصول برای مشتریان جذاب تر شود.

3)از آنجایی که نام و لوگوی شرکت ساعت اغلب زیر عدد 12 قرار دارد، قرار دادن عقربه‌ها در موقعیت10:10 تضمین می‌کند که نام تجاری شرکت نه تنها قابل مشاهده است، بلکه به شکلی متقارن و از نظر زیبایی‌شناختی قاب شده است.

4) عناصر دیگر همچون پنجره های تاریخ، چرخ دنده ها و سایر نشانگرها که معمولا در نزدیکی ساعت  3، 6، و یا 9 قرار می گیرند، محو نمی شوند.

تأثیرات روانی تنظیم زمان پیش‌فرض 10:10 چیست؟

در آزمایشی، مستقیما این فرضیه ها  آزمایش شد که ساعت 10:10 مانند یک لبخند به نظر می رسد، بنابراین از نظر روانی جذاب تر از زمان های دیگر است. همچنین ساعت 10:10 در مقایسه با زمان خنثی 11:30، تأثیر مثبت قابل توجهی بر احساسات ناظر دارد و قصد خرید مشتری را افزایش می‌دهد، در حالی که تنظیم زمان8:20 شبیه یک چهره غمگین است. و نتیجه معکوس خواهد داشت. علاوه بر این، ساعت‌هایی که با ساعت 10:10 تنظیم می‌شوند، در زنان تاثیر مثبت قابل‌توجهی را نسبت به مردان ایجاد می‌کنند. 

تاثیرات روانی تنظیم زمان پیش فرض

                                                

ثانیا، درموقعیت 10:10، عقربه دقیقه شمار دقیقا روی عدد 2 است. اما عقربه ساعت شمار کمی از 10 فاصله دارد و به طور مشابه در 1:50 عقربه دقیقه شمار با دقت روی 10 است. و عقربه ساعت شمارکمی از 2 فاصله دارد. زاویه بین دست ها در هر دو حالت به جای 120 درجه نزدیک به 115 درجه است. واضح است که ظاهر 10:10 در تبلیغات زیباتر از 1:50 است.

  ساعت به شکل لبخند                           

                                

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 4.8]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *