تاریخچه ساعت گرند فادر (ساعت کنارسالنی)

GrandfatherClock
تاریخچه ساعت گرند فادر (ساعت کنارسالنی)

کریستیان هویگنس (Christiaan Huygens) در تاریخ 14 آوریل ۱۶۲۹ در لاهه، جمهوری هلند به دنیا آمد. هویگنس ریاضیدان، فیزیکدان، ستاره شناس و مخترع هلندی بود که به عنوان یکی از بزرگترین دانشمندان و یکی از چهره های اصلی انقلاب علمی شناخته می شود. او بعدها، با اختراع ساعت پاندولی، توانست نام خود را در میان مخترعان جهان ثبت کند. هویگنس با کمک کشف گالیلئو گالیله اخترشناس، فیزیک‌دان و مهندس ایتالیایی درباره آونگ توانست قوانین آونگ ساده را کشف کند و در سال ۱۶۵۷ ساعت آونگ دار را اختراع کرد. او در همین زمینه کتابی در مورد  نوسان ساعتها نوشت. 

                                                     Christiaan Huygens                                                     

ساعت های گرندفادر بعد از اولین رونمایی از ساعت های پاندول دار توسط کریستیان هویگنس، بین مردم محبوب و پر طرفدار شدند. این ساعت ها با ویژگی های منحصر به فرد خود و ابعاد بزرگشان علاوه بر نمایش زمان می توانند به عنوان یک کالای دکوراتیو زیبا در خانه استفاده شوند. 

مشخصات ظاهری ساعتهای گرندفادر

ساعتهای گرندفادر، دارای موتور پاندول و موتور زنگ می باشند که پاندول در داخل بدنه ساعت نگه داشته می‌شود. صدای زیبای ملودی زنگ این ساعت ها با حرکت زیبای پاندول شما را به قرن ها پیش می برد. همین نکته باعث می شود که حس زیبای این ساعت ها هرگز برای شما تکراری نشود. طراحان در ساعت گرند فادر کلاسیک، بدنه ساعت را اغلب حکاکی می کنند. امروزه طراحان نوع مدرن ساعت های گراندفادر را ساختند. که طرحی ساده تر نسبت به ساعت های گراندفادر گذشته دارد.

ساعت های گراندفادر مربوط به چه دورانی هستند؟

اولین ساعت پدربزرگ یا ساعت گرند فادر در حدود سال1680 توسط ساعت ساز بریتانیایی ویلیام کلمنت (William Clement) ساخته شد.  

William Clement

ساعت های پدربزرگ یا گرندفادر

این ساعت‌ های بلند به کمک سیستم فرار لنگر امکان‌پذیر شدند، که امکان حرکت بسیار بیشتری را در پاندول نسبت به گذشته فراهم می‌کرد. و تولید آن ها برای مدتی حدود 230 سال ادامه یافت. طراحان در طول سال های اوج تولید (1850-1890) بیش از 60000 ساعت در هر سال ساختند. لازم به ذکر است، این ساعت ها در بین نسل ها بسیار محبوب بودند. تا اوایل قرن بیستم، ساعت های پاندول دار دقیق ترین فناوری زمان سنج برای خانواده ها و مشاغل در جهان محسوب می شدند. امروزه افراد آنها را عمدتاً به دلیل ارزش بالا، بصورت عتیقه نگهداری می کنند و به طور گسترده با زمان سنج آنالوگ و دیجیتال جایگزین می کنند. 

ساعت گرند فادر

قدمت این ساعت به سال 1700 باز می گردد. طراحان صفحه اصلی این ساعت را احتمالاً در اواخر قرن نوزدهم یا اوایل قرن بیستم پس از میلاد با صفحه برنجی و با اعداد تامیلی جایگزین کردند. همچنین بدنه چوبی ساعت را به شکل مانداپا mandapa-shaped (سبک جنوب هند) حکاکی کردند. 

mandapa-shaped

ظهور ساعت های کنار سالنی با قد بلند تر به دلیل اختراع مکانیزم فرار لنگر توسط رابرت هوک در حدود سال 1658 می باشد. قبل از آن، حرکات پاندول نیاز به نوسانات بسیار وسیع تر در حدود 80 تا 100 درجه داشت. پاندول های بلند با چنین تاب‌ گسترده‌ای را نمی‌توان در یک جعبه قرار داد، بنابراین بیشتر ساعت‌های ایستاده آونگ‌های کوتاهی داشتند. 

Robert Hooke

رابرت هوک (Robert Hooke)

رابرت هوک (Robert Hooke) یک طبیعت شناس، معمار و دانشمند انگلیسی بود. هوک با کارهای تجربی و نظری نقش مهمی در تولد علم در قرن هفدهم ایفا کرد. رابرت هوک قانون ارتجاعی هوک را کشف کرد. همچنین طراحی و دستور ساخت تلسکوپ و میکروسکوپ را داد و از هر دو ابزار استفاده کرد. او در سال 1665 در کتابی به نام Micrographia این کار را گزارش کرد. او اولین کسی بود که سلول های بیولوژیکی را دید. همچنین نقاشی هایی از اجرام منظومه شمسی انجام داد و اولین تلاش ها را برای اندازه گیری فاصله ستارگان انجام داد. 

لازم به ذکر است، بسیاری از ساعت ها دارای یک فنر پیچیده هستند که نیروی لازم برای حرکت چرخ دنده های ساعت را فراهم می کند. در نهایت فنر تا جایی باز می شود که چرخ دنده ها دیگر حرکت نکنند و فنر ساعت باید جمع شود تا ساعت دوباره به کار خود ادامه دهد. 

چرخ دنده ها

در گذشته ساعت های کنار سالنی با دو نوع حرکت ساخته می شدند: حرکت هشت روزه و حرکت یک روزه (30 ساعت). یک ساعت با حرکت هشت روزه فقط یک بار در هفته نیاز به پیچیدن فنر داشت، در حالی که معمولاً ساعت‌های 30 ساعته با قیمت ارزان‌تر باید هر روز پیچ می شدند.

منشاء اصطلاح “ساعت پدربزرگ”

فرهنگ لغت نامه انگلیسی آکسفورد بیان می‌کند که نام «ساعت پدربزرگ» است که به ساعت های کنار سالنی معروف است، به دلیل آهنگ محبوب My Grandfather’s Clock در سال 1876 می باشد. 

هنری کلی ورک( Henry Clay Work)

آهنگ My Grandfather’s Clock

این آهنگ را یک ترانه سرای آمریکایی به نام هنری کلی ورک (Henry Clay Work) ساخت. این آهنگ با فروش بیش از 800000 نسخه، نویسنده آن را 4000 دلار ثروتمندتر کرد. 

آهنگ My Grandfather's Clock

هنری کلی ورک (Henry Clay Work)

او یک ساعت پدربزرگ بلند یا ساعت گرند فادر را در هتل جورج پیرسبریج، در شهر دورهام در انگلستان کشف کرد.او  یک ساعت بلند و زیبا را در لابی هتل مشاهده کرد. به نظر می رسید عقربه ها گیر کرده بودند و در ساعت 11:05 در جای خود متوقف شده بودند. وقتی از یکی از کارکنان در مورد این ساعت  سوال کرد، به او گفتند که این ساعت متعلق به برادران جنکینز (Jenkins brothers) است که زمانی مالک هتل بودند. ظاهراً این ساعت قابل اعتمادترین ساعتی بود که یک نفر می توانست درخواست کند. اما وقتی یکی از برادران فوت کرد، ساعت کند شد. سپس سال‌ها بعد، بعد از مرگ برادر دیگر، آخرین “تیک” آن به صدا درآمد. طبق افسانه، از آن زمان تاکنون ساکت بوده است. این داستان الهام بخش هنری برای ساخت این آهنگ بود. 

Music-Grandfather'sClock

ساعت های بورنهلم( Bornholm clocks)و ساعت مورا(Mora clocks) 

ساعت‌های بورنهولم ساعت‌های بدنه بلند دانمارکی هستند و طراحان این مدل از ساعت ها را از سال 1740 تا 1900 در بورنهولم ساختند. ساخت ساعت بورنهولم در دهه 1740 آغاز شد، زمانی که یک کشتی انگلیسی که دارای ساعت‌های بلند بود، به گل نشست. ساعت بورنهولم که در تصویر ذیل مشاهده می کنید توسط ادوارت سونه (Edvart Sonne)، در اواخر دهه 1700ساخته شده است. 

ساعت های بورنهلم( Bornholm clocks)

 در سوئد انواع خاصی از ساعت‌های بدنه بلند که طراحان در مورا ساختند، ساعت‌های مورا نام دارند. 

ساعت مورا(Mora clocks)

ساعت‌های گوستاویان مورا

ساعت‌های گوستاویان مورا نوعی ساعت های کنار سالنی هستند که در شهر مورا (Mora) در استان دالارنا (Dalarna) سوئد ساخته شده‌اند و نام خود را از آن گرفته‌اند. تولید در اواخر قرن 18 آغاز شد و در بیشتر قرن نوزدهم ادامه یافت. تولید ساعت در مورا منبع درآمدی برای خانواده‌های مزرعه‌دار فقیر کشاورز محسوب میشد. لازم به ذکر است، سبک ساعت‌های مورا که در شمال سوئد وجود دارد با سبک ساعت های جنوب سوئد متفاوت است. 

ساعت های گرند فادر لوتوس

همیشه در منازل قشر مرفه و اشرافی جامعه ، که خانه هایی با سقف های بلند داشتند ، یک ساعت کشیده بلند چوبی با پاندول های متحرک در گوشه ای از منزل با ابهت و شکوه خودنمایی میکند.ناگفته نماند که از قدیم حتی قشر متوسط هم به این ساعتها علاقه نشان میدادند و چون  ارتفاع این ساعتها زیاد بود و در خانه هایی با سقف های کوتاه جلوه زیبایی نداشت بصورت نیمه گرندفادر را سفارش میدادند و برایشان ساخته میشد که البته ابهت ساعت اولیه را نداشت.  

ساعت ایستاده گرند فادر مدل مورنا رنگ قهوه ای

ساعت سالنی گرندفادر مدل MORENA کد XL-220 رنگ قهوه ای

ساعت سالنی مدل MORENA

ساعت سالنی گرند فادر مدل MORENA کد XL-220 رنگ کرم

طراحی اولیه ساعت های گرندفادر، طراحی کلاسیک بود و اما رفته رفته طراحی این ساعت ها آنقدر تغییر کرد که امروز ما برای دکورهای متنوع می توانیم ساعت گرند فادر سفارش دهیم .ساعتهای گرند فادر موتور پاندول و موتور زنگ دارند ، صدای زیبای ملودی زنگ  این ساعت ها با حرکت زیبای پاندول شما را به قرن ها پیش میبرد  و حس نوستالژی اصیل گذشته را برای شما تداعی می کند و همین باعث شده که حس زیبای این ساعت ها هرگز برای شما تکراری نمی شود.

ساعت کنار سالنی مدل morena

مدل مورنا یکی از زیباترین مدلهای گرندفادر لوتوس است که منبت کاری چوبی، درب شیشه ای با چاپ روی شیشه و جزییات زیبایی طراحی بدنه چوبی، باعث زیبایی محصول می شود. 

ساعت گرندفادر MORENA-WH

ساعت سالنی گرندفادر مدل MORENA کد XL-220 رنگ سفید

ساعت گرند فادر MORENA در رنگ های سفید، قهوه ای، کرم، نسکافه و والنات تولید می شود تا با توجه به دکوراسیون داخلی یکی را انتخاب کنید.  

نسل جدید ساعت های گرندفادر لوتوس

کمپانی لوتوس نسل جدید ساعت های کنار سالنی را ارائه کرده است که پر از حس زیبای طراحی یونیک و کیفیتی بی نظیر است .ساعت هایی که بسته بندی آن ها با تمامی محصولات متفاوت است. شما همیشه شاهد بسته بندی متفاوت و زیبای لوتوس در محصولاتش هستید. این امر سبب می شود که محصول در سلامت کامل به دست مصرف کننده برسد و هم از لحاظ حجم بار به راحتی قابل حمل به سراسر ایران و خارج از کشور باشد.  

کنار سالنی GRANVILLE 

ساعت گرن ویل مدل جدید ساعت ایستاده گرندفادر از سری کالکشن های ۲۰۲۲ است. بدنه ساعت تمام چوبی است. ساعت GRANVILLE طراحی خیلی زیبایی دارد. وجود دو حفره بیضی به شکل قرینه که به زیبایی نمایانگر رقص پاندول ساعت است، تماشایی و خیره کننده است. ترکیب رنگ ها در طراحی این ساعت ها بسیار هنرمندانه است بطوریکه راحت بتوانید با مبلمان منزل ست کنید. لوتوس این مدل را در سه رنگ طوسی، مشکی و سفید تولید کرده است. 

ساعت گرن ویل

ساعت کنارسالنی مدل GRANVILLLE کد WFC-14142 رنگ B/G

پس از مدتها تلاش و پشتکار برای تولید جدیدترین ساعت سالنی که زیبا،جذاب،متفاوت و با کیفیت باشد و با معیار های جدید روز دکوراسیون مطابقت داشته باشد،توانستیم مدل میلفورد را خلق کنیم که از هر نظر چشمگیر و بی نظیر است. 

ساعت کنار سالنی مدل MILFORD
ساعت کنار سالنی MILFORD کد WFC-14140 رنگ GRAY/GOLD
ساعت گرندفادر MILFORD
ساعت کنار سالنی LONGPORT کد WFC-14141 رنگ GRAY
مشخصات ظاهری ساعت ایستاده میلفورد

بزرگ بودن اندازه صفحه باعث جذابیت طرح می شودبدنه ستونی ساعت که حس سنگ را می دهد چوبی است که وزن سنگینی را نداشته باشد اما در هارمونی با صفحه فلزی به سبک سنگ مارپل پتینه شده است. زمانی که باطری پاندول را قرار می دهید و پاندول شروع به حرکت می کند رقص آرام پاندول از دو طرف حفره های بدنه ساعت دیدنی است. بی شک در همین لحظه مجذوب و شیفته مدل میلفورد خواهید شد. شرکت لوتوس ساعت گرندفادر  MILFORD را در چهار رنگ مشکی،سفید،طوسی و طوسی طلایی عرضه می کند تا با دکورتان ست کنید. 

ساعت MILFORD

ساعت کنار سالنی MILFORD کد WFC-14140 رنگ WHITE

ساعت سالنی MILFORD

ساعت کنار سالنی MILFORD کد WFC-14140 رنگ BLACK

مدل زیبای ساعت سالنی LONGPORT نیز از نسل جدید ساعت های گرندفادر لوتوس محسوب می شود. لوتوس مدل زیبای لانگ پورت در تنوع ۴ رنگ مشکی، سفید، طوسی و قهوه ای تولید کرده است تا مناسب با دکورتان ست کنید. 

مدل لانگ پورت

ساعت کنار سالنی LONGPORT رنگ BROWN

ساعت سالنی مدل LONGPORT

ساعت کنار سالنی LONGPORT کد WFC-14141 رنگ GRAY

ساعت سالنی LONGPORT

 کنار سالنی LONGPORT کد WFC-14141 رنگ WHITE

ساعت LONGPORT

ساعت LONGPORT کد WFC-14141 رنگ BLACK

ساعت های مکانیکال

این ساعت ها از صدها سال پیش وجود داشتند. و هرگز تکراری و قدیمی نشدند. در توضیح ساعت گرندفادر مکانیکال جذاب میگوییم، پشت این کابین چوبی لوکس و شیشه، یک موتور مکانیکال و بسیار پیچیده وجود دارد که بدون نیاز به باتری کار میکند. تنها کافیست با صبر و آرامش ساعت گرندفادر مکانیکال زیبا را هر وقت که ساکن شد کوک کنید. و از صدای زنگش و ابهت ظاهری این مدل جذاب لذت ببرید. 

ساعت گرندفادر مکانیکال CAROLA لوتوس

ساعت گرندفادر مکانیکال CAROLA کد SGK-002

باتوجه به ابعاد و حجم ساعت کنارسالنی، شرکت لوتوس از بسته بندی کاملا مستحکم برای ارسال ساعتهای کنارسالنی استفاده می کند. ساعت گرند فادر مکانیکال  بدلیل داشتن موتور کوکی بسیار کمیاب و با ارزش است و در تولید این دسته از ساعت ها زحمت زیادی بکار گرفته می شود. 

سخن آخر

ما همواره در تلاش و تکاپو هستیم تا طرح های جدیدی از ساعت های گرندفادر را به بازار عرضه نماییم. 

گروه تولیدی صنعتی لوتوس با تولید تخصصی محصولات دکوراسیون مانند انواع ساعت دیواری، ایستاده، رومیزی، تابلو های تزیینی، میزهای دکوراتیو و عسلی ، مجسمه و محصولات لوکس و تزیینی ، انواع تلفن و … یکی از بزرگترین مجموعه های تولیدی در این زمینه در کشور است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *