ولنتاین

کادو ولنتاین برای (روز والنتاین)

کادو ولنتاین می تواند بسیار متفاوت باشد. پیشنهاد می کنیم امسال کمی خلاقانه تر از خرید گل و شکلات های سنتی برای روز ولنتاین عمل کنید. خرید کادو ولنتاین می تواند باعث تحکیم روابط عاشقانه شود. بنابراین سعی کنید کادویی مناسب انتخاب کنید. 

قاب عکس یا تابلو در نگاه اول ممکن است کادویی بسیار معمولی به حساب بیاید. تابلو می تواند کادویی بسیار منحصر به فرد باشد. مجموعه لوتوس با بهره از برترین و جدیدترین دستگاه های روز دنیا در زمینه تولید تابلوهای مدرن محصولاتی با کیفیت و با ظرافت و زیبایی خاص و منحصر به فرد را به بازار عرضه کرده است. 

روز والنتاین

همانطور که می دانید آباژور ها از پرطرفدارترین لوازم دکوری منزل هستند. این دسته از لوازم انرژی بخش هستند. آباژور ها جلوه ویژه ای دارند و به دلیل اینکه راحت جابجا می شوند بسیار محبوب هستند. یکی از لوازمی که می توانید برای نورپردازی در خانه استفاده کنید آباژور است. بنابراین می تواند کادویی مناسب برای روز ولنتاین نیز باشد. 

روز عشق (روز والنتاین)

روز والنتاین یکی از روزهای مهم در تقویم جهانی است که هر ساله در تاریخ ۱۴ فوریه (۲۵ بهمن) جشن گرفته می‌شود. این روز به عنوان روز عشق و علاقه معروف است و در آن افراد به یاد داشتن و ابراز عشق و علاقه به همدیگر می‌ پردازند.

اهمیت روز والنتاین

احیای عشق و علاقه: روز والانتاین فرصتی است برای ابراز عشق و علاقه به همسر، دوست یا عزیزان. این روز افراد را به یاد داشتن زندگی عاشقانه و ارتباطات شخصی می‌اندازد.

تجاری‌سازی: روز والانتاین از نظر اقتصادی هم اهمیت دارد؛ زیرا فروشگاه‌ها، رستوران‌ها، سازمان‌ها و کارخانجات مختلف در این روز به منظور تبلیغات و فروش کالاها و خدمات خود اقدامات ویژه‌ای انجام می‌دهند.

جشن روز والنتاین روز والانتاین ممکن است به عنوان فرصتی برای برگزاری جشن‌ها و مراسم‌های خاص در مدارس، محل کار یا جوامع مختلف باشد که باعث افزایش همبستگی و ارتباطات اجتماعی می‌شود.

به یاد داشتن دوستان: این روز فرصتی است تا افراد به یاد داشتن دوستان خود نیز بپردازند و احساس محبت و دوستی خود را نشان دهند. به طور کلی، روز والانتاین یک فرصت است برای ابراز عشق، احیای روابط، تجارت و تقویت ارتباطات اجتماعی اس

 روز والنتاین روز عشق 

مردم جهان روز والنتاین را ، هر ساله در 14 فوریه (25 بهمن) جشن می گیرند. این جشن به عنوان یک جشن مسیحی برای گرامیداشت فرد مسیحی به نام قدیس والنتینوس آغاز شد و به جشن فرهنگی، مذهبی و تجاری عاشقانه در بسیاری از مناطق جهان تبدیل شد. 

روز ولنتاین

داستان هایی از زندانی شدن والنتینوس به دلیل خدمت به مسیحیان تحت آزار و اذیت امپراتوری روم در قرن سوم وجود دارد. افسانه ای دیگر می‌گوید در سده سوم میلادی، در روم باستان در دوران فرمانروایی مارکوس اورلیوس والریوس کلودیوس ( Marcus Aurelius Valerius Claudius) کشیشی به نام والنتینوس زندگی می کرده است. والنتینوس یک قدیس مسیحی اهل ترنی بود. وی از قدیسین کلیسای آنگلیکان و قدیسان کاتولیک رومی اهل ایتالیا بود

والنتینوس

کلودیوس عقیده داشت مردان مجرد نسبت به آنانی که همسر و فرزند دارند سربازان جنگجوتر و بهتری هستند. از این رو ازدواج را برای مردان جوان امپراتوری روم ممنوع اعلام می‌کند. والنتینوس معتقد بود که این حکم ناعادلانه است؛ لذا مخفیانه عقد سربازان رومی را با دختران محبوبشان جاری می‌کرد. کلودیوس تحت تأثیر والنتینوس قرار گرفت و با او گفتگو کرد و سعی کرد او را وادار کند که به بت پرستی رومی روی آورد تا جانش را نجات دهد. والنتینوس نپذیرفت و در عوض سعی کرد کلودیوس را به دین مسیحیت سوق دهد اما موفق نشد و سر انجام اعدام شد. 

والنتینوس قدّیس

والنتینوس قدّیس

او قبل از اعدام، با شفای دختر نابینای زندانبانش (آستریوس) معجزه کرد. دختر زندانبان و خانواده چهل و شش نفره او (اعضای خانواده و خدمتکاران) به عیسی ایمان آوردند و تعمید شدند. مطابق یک افسانه دیگر، کشیش والنتینوس خطاب به دختر زندانبان (آستریوس)، که دیگر نابینا نبود، قبل از مرگش برای آن دختر نامه فرستاد و در آن نوشت “از طرف والنتاین تو”

جان فاکس، مورخ انگلیسی، بیان می‌کنند که والنتینوس مقدس در کلیسای Praxedes در رم، واقع در نزدیکی قبرستان سنت هیپولیتوس، به خاک سپرده شد. 

 کلیسای Praxedes

جشن قدیس والنتینوس توسط پاپ گلاسیوس  Pope Gelasius اول در سال 496 پس از میلاد تأسیس شد تا در 14 فوریه به افتخار قدیس والنتینوس روم، که در سال 269 پس از میلاد درگذشت، جشن گرفته شود. این روز در قرون 14 و 15 با عشق رمانتیک همراه شد. 

والنتاین قدیس و مریدانش

والنتاین قدیس و مریدانش

در انگلستان و فرانسه، والنتینوس یکی از محبوب‌ترین قدیسان بوده‌است. به‌خصوص همزمانی شروع جفت‌گیری پرندگان با روز والنتاین، این باور را که روز والنتاین به واقع، روز عشاق است، تشدید کرد. لازم به ذکر است، قدیس والنتینوس (والنتاین) حلقه‌ای از آمتیست بنفش بر دست می کرد که معمولاً روی دستان اسقف‌های مسیحی با تصویری از کوپید حک شده است، نمادی قابل تشخیص مرتبط با عشق در امپراتوری روم بود. احتمالاً به دلیل ارتباط با سنت ولنتاین، آمیتیست به سنگ تولد ماه فوریه تبدیل شده که تصور می شود عشق را به خود جلب می کند. 

نمادهای روز والنتاین

سنت والنتاین در قرن هجدهم در انگلستان، به مناسبتی تبدیل شد که در آن زوج‌ها با اهدای گل، شیرینی‌ و ارسال کارت‌های تبریک (معروف به “والنتاین”) عشق خود را به یکدیگر ابراز می‌کردند. نمادهای روز والنتاین که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند شامل طرح کلی قلب، کبوترها و شکل کوپیدو بالدار (cupido) است. از قرن نوزدهم، والنتاین‌های دست‌نویس جای خود را به کارت‌های تبریک تولید انبوه دادند. 

Cupido

                                                                                Cupido                                                                                     

جشن و جایگاه در سراسر جهان

از آداب و رسوم روز والنتاین می توان به ارسال کارت تبریک (معروف به والنتاین)، ارائه شیرینی، ارائه گل اشاره نمود. در قرن نوزدهم در سراسر کشور های انگلیسی زبان گسترش یافت. در اواخر قرن بیستم و اوایل قرن بیست و یکم، این آداب و رسوم به کشورهای دیگر همچون مراسم هالووین یا بیشتر جنبه های کریسمس (مانند بابا نوئل) گسترش یافت. امروزه، جشن والنتاین در بسیاری از جهان جشن گرفته می شود. 

هدیه روز ولنتاین 

در کشورهای اروپایی و آمریکایی دادن شکلات، کارت تبریک، گل، … به عنوان هدیه روز ولنتاین از شهرت خاصی برخوردار است. تزئین شکلات و پختن انواع آن نیز از آداب این روز به‌شمار می‌رود. در منطقه نورفک انگلستان، یک شخصیت به نام «جک» در خانه‌ها را می‌زند و یک هدیه پشت در برای بچه‌ها می‌گذارد. البته در بسیاری مواقع هدیه‌هایش همراه حقه است و بچه‌ها اکثرشان از این فرد افسانه‌ای می‌ترسند.

حال به بررسی بعضی از کشور ها و رسوم خاص آن ها در روز والنتاین می پردازیم:

ایالات متحده

در ایالات متحده، هر سال، بدون احتساب صدها میلیون کارتی که کودکان مدرسه ای مبادله می کنند، حدود 190 میلیون کارت والنتاین ارسال می شود. روز ولنتاین منبع اصلی فعالیت های اقتصادی است، با مجموع هزینه ها در سال 2017 به بیش از 18.2 میلیارد دلار و در سال 2017، بیش از 136 دلار برای هر نفر. این افزایش از 108 دلار برای هر نفر در سال 2010 است. 

روز ولنتاین در ایالات متحده

 

چین

روز ولنتاین که با نام «جشن شب هفتم» نیز شناخته می‌شود. این جشن هرساله در روز هفتم جولای برگزار می‌شود و بیشتر مورد توجه جوانان و نوجوانان است. گفته می‌شود که در گذشته، گاوچران جوان و فقیری، عاشق هفتمین دختر امپراطور آسمان‌ها شد. آنها با یکدیگر زندگی شادی را می‌گذراندند و صاحب دو فرزند نیز بودند. تا اینکه امپراطور آسمان ها این خبر را شنید و شدیدا عصبانی شد و دختر خود را از روی زمین به آسمان فرا خواند. وقتی دختر به سمت آسمان به حرکت در آمد، پسر گاوچران دستان او را محکم در دست گرفت. 

روز ولنتاین در چین

وقتی امپراطور این صحنه را دید، از سنجاق سر دختر، رودخانه‌ای نقره‌ای ساخت و میان این زوج قرار داد و آنها را از یکدیگر جدا کرد، دختر مجبور شد به ستاره Vega  و پسر به ستاره Altair برود.  

از آن پس این زوج اجازه داشتند تنها یک بار در سال و در تاریخ هفتم جولای با یکدیگر دیدار کنند. بر طبق این افسانه در روز هفتم جولای، مردم می‌توانند دختر امپراطور و پسر گاوچران را بر روی رودخانه نقره‌ای ببینند و یا با مخفی شدن زیر درختان میوه، گفتگوی شیرین این دو عاشق را با گوش خود بشنوند.  همچنین در این روز عاشقان به معابد «Matchmaker» می‌روند و برای عشق خود و ازدواج با او دعا می‌کنند. جوانان مجرد نیز برای پیدا کردن عشق واقعی به معابد رفته و دعا می‌کنند. در این شب عاشقانه، معمولا دختران میزی از انواع میوه‌ها آماده می‌کنند و برای پاکی و خلوص عشق خود به راز و نیاز می‌پردازند.

هند

در هند، در دوران باستان، سنت پرستش کامادوا، ارباب عشق وجود داشت. نمونه‌ای از حکاکی‌های وابسته به عشق شهوانی در بناهای خاجوراهو(Khajuraho) وجود داشت. این سنت در قرون وسطی از بین رفت، زمانی که کامادوا دیگر جشن گرفته نمی شد. 

کامادوا (خدای عشق ، هوس و آرزو)

 کامادوا (خدای عشق ، هوس و آرزو)

جشن روز والنتاین تا حدود سال 1992 در هند رواج نداشت. این جشن به دلیل برنامه های کانال های تلویزیونی تجاری مانند MTV، برنامه های رادیویی اختصاصی و مسابقات نامه های عاشقانه گسترش یافت. هنگامی که به روز والنتاین توجه می کنیم، متوجه می شویم که 68٪ سنت‌گرایان هندو، مسلمان و مسیحی در هند به دلیل بیگانه بودن این جشن با فرهنگ هند، از روز والنتاین حمایت نمی کنند.

ایران

از اواسط دهه 2000، روز والنتاین در ایران به ویژه در بین جوانان محبوبیت فزاینده ای پیدا کرد. با این حال، این موضوع مورد انتقاد شدید محافظه کاران ایرانی به دلیل گسترش فرهنگ غربی قرار گرفت. در سال 2011، مقامات تلاش کرده اند از برگزاری جشن ها جلوگیری کنند و محدودیت هایی را بر فروش و تولید کالاهای مربوط به روز والنتاین اعمال کنند، اگرچه از سال 2018 همچنان محبوب است. 

ولنتاین در ایران

جشن سپندارمذگان یا جشن اسپندگان روز گرامیداشت زن، زمین و دلدادگان است، یکی از جشن‌های ایران باستان است که در روز ۵ اسفند برگزار می‌شود این جشن ریشه در شاهنشاهی هخامنشیان دارد. 

جشن‌های ایران باستان

بنا به گفته ابوریحان بیرونی (دانشمند و ریاضی‌دان، ستاره‌شناس و تقویم‌شناس) سپندارمذگان موکل بر زمین و ایزدِ پشتیبان و نگاهبان زنان شوهر دوست و پارسا و درستکار بوده است و به همین مناسبت این روز، جشن زنان، نامگذاری و مردان برای گرامیداشت زنان، به آنها کادو می‌دهند.

ترکیه

به گفته کاظم کیش رئیس صنف گل فروشان ازمیر در سال ۲۰۱۹، تولیدکنندگان گل و گیاه در ترکیه قبل از فرارسیدن روز ولنتاین در ۱۴ فوریه ۲۰۱۹ آمادگی لازم برای ارائه محصولات خود به مناسبت این روز را داشته‌اند. شهر ازمیر به عنوان مهم ترین مرکز تولید گل درترکیه محسوب می‌شود. 

گل روز ولنتاین

ژاپن

در ژاپن، Morozoff Ltd این جشن را برای اولین بار در سال 1936 معرفی کرد، زمانی که تبلیغاتی را با هدف خارجی ها منتشر کرد. بعدها، در سال 1953، شروع به ترویج شکلات های قلبی شکل کرد. پس از آن دیگر شرکت های شیرینی پزی ژاپنی از این روند پیروی کردند. در سال 1958، فروشگاه بزرگ Isetan  “فروش ولنتاین” را راه اندازی کرد. مبارزات بعدی در طول دهه 1960 این رسم را رایج کرد. 

ولنتاین در ژاپن

در این رسم فقط زنان به مردان شکلات می دهند، زیرا زنان بیش از حد خجالتی هستند تا عشق خود را بیان کنند. روز ولنتاین یک فرصت عالی بود تا زنان احساسات خود را بیان کنند. برخلاف کشورهای غربی، که هدایایی همچون کارت تبریک، آب نبات، گل و یا تاریخ شام غیر معمول است و بیشتر هدایا شکلات است. شرکت‌های شکلات ژاپنی نیمی از فروش سالانه خود را در این زمان از سال انجام می‌دهند.

روز سفید

در دهه 1980، انجمن ملی صنعت شیرینی سازی ژاپن کمپین موفقیت آمیزی را برای تبدیل 14 مارس به عنوان “روز سفید” راه اندازی کرد، جایی که انتظار می رود مردان به کسانی که در روز والنتاین به آنها شکلات می دادند،  هدایایی را به زنان بازگردانند. همچنین در ژاپن، “شب قرار ملاقات” عاشقانه مرتبط با روز ولنتاین در شب کریسمس را جشن می گیرند. 

لبنان

در لبنان زوج ها از فرصت روز جشن والنتاین برای تبادل کلمات شیرین و هدایایی به عنوان اثبات عشق استفاده می کنند. چنین هدایایی شامل جعبه‌های شکلات، کیک‌های کوچک و گل رز قرمز است که نماد فداکاری و اشتیاق به حساب می‌آیند.

ولنتاین در لبنان

مردم لبنان روز والنتاین را در هر شهر به شیوه ای متفاوت جشن می گیرند. در بیروت، مردان زنان را برای صرف غذا بیرون می برند و ممکن است برای آنها هدیه ای بخرند. آن روز از زنان زیادی خواسته می شود که ازدواج کنند. در صیدون، روز والنتاین را با تمام خانواده جشن می گیرند و  این بیشتر در مورد عشق خانوادگی است تا عشق یک زوج !

عربستان سعودی

در عربستان سعودی، در سال‌های 2002 و 2008، پلیس مذهبی فروش همه اقلام روز والنتاین را ممنوع کرد. و به فروشندگان گفت که اقلام قرمز رنگ را حذف کنند، زیرا این روز تعطیلات مسیحی محسوب میشود. این ممنوعیت، یک بازار سیاه برای گل رز و کاغذ بسته بندی ایجاد کرد. در سال 2012، پلیس مذهبی بیش از 140 مسلمان را به دلیل برگزاری جشن این تعطیلات دستگیر کرد و تمام گل های رز قرمز را از گل فروشی ها مصادره کرد. 

Saudi Arabia prepares for Valentine’s Day

«شیخ محمد العریفی روحانی عربستانی در شب روز والنتاین گفت که جشن گرفتن این عید به منزله بدعتی ممنوع و انحراف از شریعت و عرف – و تقلید از غرب است.» در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، پس از اینکه فتوی احمد بن قاسم الغامدی روحانی سعودی و رئیس سابق هیئت امر به معروف و نهی از منکر در مکه به‌طور گسترده‌ای پخش شد، پلیس مذهبی مانع از برگزاری جشن‌های مسلمانان نشد. 

روز ولنتاین در عربستان

افغانستان

در سنت افغانستان، عشق اغلب از طریق شعر بیان می شود. برخی از شاعران نسل جدید مانند رامین مظهر، مهتاب ساحل در روز والنتاین عشق را با شعر بیان می کنند و نگرانی خود را در مورد فرسایش آزادی ها ابراز می کنند. آنها در اظهار نظر سیاسی خود با بیان”تو را در میان طالبان می بوسم” ترس را رد می کنند.    

هدیه دادن در ولنتاین 

هر سال در چنین روزی آقایان و خانم ها به یکدیگر هدیه می دهند. افراد جشن ولنتاین را در ایران نیز مانند دیگر کشور ها و با توجه به موقعیت در نهایت شکوه برگزار می کنند. زوجین به یاد بود عشقشان به یکدیگر هدیه می دهند. 

تولید محصول جدید لوتوس به مناسبت روز ولنتاین  

آباژور رومیزی ماه مدل لونالیلی، ترکیب پلی رزین و فلز آبکاری طلایی است. آباژور رومیزی ماه هم چشم نواز  و هم بسیار آرامشبخش و دوست داشتنی است. نقشه روی کره ماه که از جنس پلی رزین است و پایه های شکیل فلزی تمام آبکاری، این مدل را خاص و متفاوت کرده است. 

آباژور مدل لونالیلی

آباژور مدل لونالیلی آباژور مدل لونالیلی

ماه نماد پاکی است. در قرون وسطی ردای قدیس ها را به رنگ ماه می کشیدند و به همین دلیل نور ماه نماد پاکی است. ماه نماد قدرت و نفوذ نیز است و بر رفتار حیوانات و انسان ها تاثیر میگذارد. همچنین ماه نماد زیبایی و زنانگی است. در ادبیات فارسی دختران زیبارو را به ماه تشبیه کردند. 

این محصول یک هدیه رومانتیک درجه یک برای روز ولنتاین است. 

 


گروه تولیدی صنعتی لوتوس با تولید تخصصی محصولات دکوراسیون مانند انواع ساعت دیواری، ایستاده، رومیزی، تابلو های تزیینی، میزهای دکوراتیو و عسلی ، مجسمه و محصولات لوکس و تزیینی ، انواع تلفن و … یکی از بزرگترین مجموعه های تولیدی در این زمینه در کشور است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *