سبک روستیک و آشنایی با ویژگی های دکوراسیون روستیک

rustic design

سبک روستیک ، یکی از سبک های پر طرفدار و زیباست که همانطور که از نامش پیداست با الهام از خانه های روستایی نامگذاری شده است. دکوراسیون روستیک نقطه مقابل دکوراسیون مدرن و معاصر است. همچنین، تاریخچه دکوراسیون روستیک به قرن 19 باز می گردد.

سبک روستیک یکی از آن سبک هایی است که تشخیص آن دشوار است. برای داشتن یک خانه روستایی، حتما نیازی نیست در کلبه چوبی زندگی کنید! چند عنصر کلیدی وجود دارد تا خانه خود را را متناسب با شرایط و سلیقه خود بسازید. اکثر وسایل در خانه های روستایی از چوب واقعی ساخته شده اند که گاهی اوقات فقط کمی روی آن ها کار می شود و یا کاملا طبیعی و دست نخورده هستند.

سبک دکوراسیون روستیک

طراحی روستیک درست مانند پالت رنگ های گرم، بسیار گرم و دعوت کننده است. سبک روستیک به طرز باور نکردنی قابل دسترس و آرام است و از رنگ ‌های طبیعی و خنثی مانند بژ، سبز، سفید، قهوه‌ای و خاکستری استفاده می شود. 

رنگ ‌های طبیعی و خنثی در طراحی روستیک

سبک طراحی روستیک به دنبال ایجاد فضایی راحت و جذاب است و حسی از زمان های گذشته را تداعی می کند که مردم وسایل را تغییر کاربری می دادند یا آن ها را از ابتدا می ساختند. اما برای به دست آوردن حال و هوای دنج، لازم نیست کاملا روستایی باشید ! عناصر طراحی روستیک را می توان در هر سبک طراحی گنجاند، به شرطی که حساب شده باشد. 

طراحی روستیک

ویژگی های کلیدی در سبک روستیک

1) استفاده از چوب واقعی:

هنگام طراحی خانه به سبک روستیک، چوب واقعی را انتخاب کنید. از کف پوش ‌های چوبی با تخته ‌های پهن و میزهای چوبی بازسازی‌شده استفاده نمایید. از انتخاب قطعات کمی فرسوده نترسید و کمی ریسک پذیر باشید! 

استفاده از چوب طبیعی در سبک روستیک

2) بافت:

از آنجایی که دکوراسیون روستیک از مواد طبیعی زیادی استفاده می کند، انتظار دارید که تنوع بافتی زیادی داشته باشد. چوب ‌های طبیعی، سنگ، دیوار های آجری، قالیچه های گلیمی، پوست حیوانات مصنوعی و شومینه با سنگ خام، همگی عناصر رایج دکوراسیون روستیک هستند.

همچنین در اتاق خواب، از ملافه های ساخته شده از جنس کتان یا پنبه ارگانیک در رنگ های خنثی که بیش از حد رنگ آمیزی یا طراحی نشده اند، استفاده نمایید. همچنین لازم به ذکر است، استفاده از گل و گیاه فضای دکوراسیون روستیک را واضح تر به نمایش می گذارد.                                                                                               

                                                                              استفاده از گل و گیاه فضای دکوراسیون روستیک                                                                                                    

3) استفاده از وسایل دست ساز:

محصولات روستیک که دست ساز هستند و رنگ آمیزی آنها هم با دست انجام شده بسیار در دکور روستیک شما به چشم می آیند. تابلو دست ساز پلی رزین برند لوتوس مدل ملانیا، یکی از آن دسته محصولات دست ساز است که رنگ آمیزی آن با سبک دکوراسیون روستیک هارمونی دارد. 

تابلو دست ساز بدون فریم MELANIA لوتوس

تابلو دست ساز پلی رزین طرح سرخ پوست مدل MELANIA رنگ قهوه ای

تابلو دست ساز بدون فریم مدل MELANIA
تابلو دست ساز پلی رزین طرح سرخ پوست مدل MELANIA رنگ کرم

وسایل دکوراتیو سبک روستیک اغلب منحصر به فرد هستند و شبیه به هر قطعه دیگری نیستند، بنابراین، قطعات دست ساز را انتخاب کنید. ما به شما پیشنهاد می کنیم موادی را انتخاب کنید که هم برای طبیعت و هم در طراحی داخلی شما تأثیرگذار باشد. مانند: سبد های بافتنی، لوستر های حصیری، میز های چوبی، قالیچه دست بافت، منسوجات طبیعی، ظروف دست ساز چوبی و سفالی و یا حتی مبلمان. 

4) سادگی:

تمرکز روستیک باید بر روی جنس وسایل باشد، نه طرح، بنابراین بسیاری از قطعات فوق العاده ساده هستند. میزها و صندلی های ساده، به بیننده این امکان را می دهد که به جای طرح، روی جنس وسایل تمرکز کنند. دکوراسیون روستیک یکی از ساده ترین سبک های طراحی برای بازسازی است. فقط به این نکته توجه داشته باشید که به سراغ رنگ‌ ها و مواد طبیعی بروید. 

تمرکز سادگی بر محصولات سبک روستیک

5) نمایان بودن تیرهای سقفی:

برای معماران داخلی طراحی تیر های چوبی در سبک روستیک بسیار جذاب است. تیر های نمایان و دست نخورده خاص طراحی روستیک می باشند. 

معماری داخلی در دکوراسیون روستیک  

چگونه می توان سبک دکوراسیون مدرن و روستیک را با هم ترکیب کرد؟

دو تا از آن سبک‌ های غیر منتظره که در کنار هم شگفت‌ انگیز به نظر می‌رسند، سبک مدرن و روستیک می باشد. زمانی که طراحان داخلی در دهه‌ های 1930 و 1940 برای اولین بار خانه ‌های مدرن را تصور کردند، احتمالا طراحی‌ های خود را در یک کلبه چوبی یا فضای روستایی به تصویر نمی‌کشیدند.

بیشتر بخوانید: سبک معاصر در مقابل مدرن

اما در دنیای امروزی، صاحبان خانه‌ ها می‌توانند هنرمندانه بسیاری از سبک ‌ها را گرد هم آورند و این کار را بدون نقص انجام ‌دهند. این سبک دارای ظرافت غیر رسمی است و زندگی راحت و مدرن را در بهترین حالت خود به نمایش می گذارد. 

پس چرا دکوراسیون مدرن و روستیک را با هم ترکیب نکنیم؟! 

ترکیبدکوراسیون مدرن و روستیک

برای علاقه مندان به ترکیب روستیک و مدرن پیشتر در همین مقاله ساعت های ترکیب چوب و فلز برند لوتوس را معرفی کردیم که در دکوراسیون روستیک زیبایی و جلوه بینظیری دارند. در همین راستا، تابلو های مدرن لوتوس با تصاویری از عناصر طبیعت ( جنگل، گندم، دریا ) و فریم خود رنگ طرح چوب یک انتخاب مناسب برای سبک دکوراسیون روستیک محسوب می شوند. 

تابلو پنج تکه گندم زار

ست تابلو مدرن گل پامپاس (PAMPAS GRASS SET )

تابلو مدرن 5 تکه گندم لند

ست تابلو گل پامپاس (PAMPAS GRASS SET)

1) استفاده از دو متریال چوب و سنگ خام

شاید مهم ترین ویژگی یک خانه مدرن و روستیک استفاده از دو متریال چوب و سنگ باشد. دوستداران این سبک می خواهند طبیعت را به درون خانه خود بیاورند. اگر خانه قدیمی دارید، حفظ شخصیت و جزئیات معماری در قالب سبک مدرن بسیار مهم است. دیوار سنگی قدیمی را به نمایش بگذارید ! و یا تیرهای سقفی را در معرض دید قرار دهید و از چوب بازیافتی استفاده نمایید.

 

استفاده از دو متریال چوب و سنگ خام در ترکیب دکوراسیون مدرن و روستیک

این آشپزخانه زیبا دارای یک سقف چوبی و یک دیوار سنگی است. 

اکسسوری های روستیک با ترکیب چوب و فلز، پرطرفدارترین محصولات روستیک هستند . در این محصولات زیبایی طبیعی چوب با جذابیت های مدرنیته فلز ترکیب می شود . در میان تنوع ساعت های دیواری و ساعت های سالنی روستیک برند لوتوس که به رنگ زیبای وایت واش رنگ شده است شما لایه های گرم و طبیعی چوب را با تمام وجود حس می کنید و در واقع زیبایی طبیعی در معرض توجه قرار میگیرد که خاصیت اصلی سبک دکوراسیون روستیک است. 

برند لوتوس در تولید ساعت دیواری روستیک  از ترکیب چوب و فلز استفاده کرده است تا جذابیت بصری و طبیعی محصول بیشتر شود. در ادامه این مقاله تصاویر این دسته از محصولات لوتوس را می توانید ببینید. 

ساعت دیواری مدل MARTIN

ساعت دیواری چوبی روستیک مدل MARTIN

ساعت دیواری چوبی مدل MARTIN

ساعت دیواری روستیک مدل MARTIN 

ساعت دیواری چوبی مدل THOMAS

ساعت دیواری چوبی روستیک مدل THOMAS

ساعت دیواری سبک روستیک
ساعت دیواری روستیک مدل THOMAS

همچنین ساعت سه پایه مدل روفینو ساعت کنارسالنی جدید برند لوتوس است که به سبک روستیک نقاشی شده است. 

مدل روفینو

ساعت سه پایه چوبی روستیک مدل RUFINO 

 

2) استفاده از پارچه های طبیعی با طرح ساده

پارچه های ساده بدون چاپ یک انتخاب رایج در سبک مدرن و روستیک می باشد. بنابراین، اگر عاشق این سبک هستید، مبلمان خود را به رنگ خنثی نگه دارید و تا جایی که می توانید از آیتم های طبیعی استفاده نمایید! برای جذابیت هرچه بیشتر، کوسن ‌هایی از جنس کتان، جوت (کنف هندی) و چرم‌ را در نظر بگیرید.

استفاده از پارچه های طبیعی با طرح ساده در دکوراسیون روستیک

در خانه ‌های مدرن و روستیک، پوست گاو اغلب به دلیل کاربرد فراوان و ظاهر طبیعی‌اش محبوب است. پوست گاو بسیار بادوام است و به سختی لک می شود. و استفاده از آن به عنوان صندلی و یا پا دری یک انتخاب عالی می باشد. 

استفاده از پوست گاو در دکوراسیون روستیک و مدرن

معجزه آباژور را در دکوراسیون روستیک فراموش نکنید. آباژور گرما و انرژی بینظیری به دکور شما می بخشد و فضای دکور شما را چشمگیرتر میکند. با کمک آباژور نور را در یک نقطه بصورت متمرکز دارید که کانون توجه دکوراسیون شما می شود. برند لوتوس در سبک طراحی روستیک آباژورهای زیبایی ارائه داده است. استفاده از پارچه های کنفی طبیعی در شید آباژور و چوب طبیعی در پایه آباژور از ویژگی های اصلی آباژورهای سبک روستیک لوتوس است که زیبایی طبیعی را در معرض نمایش می گذارد. 

آباژور سبک روستیک

3) اتاق با چشم اندازی از فضای طبیعت

پنجره های بزرگ یکی دیگر از ویژگی های بسیار مهم خانه های مدرن و روستیک می باشد و آن را به یک جزء تعیین کننده در طراحی این سبک خانه تبدیل می کند. یک خانه مدرن همیشه دلباز و پر نور است و پنجره ها را به یک عنصر تجاری تبدیل می کند. به طور مشابه، روستایی‌ها می‌خواهند فضای آن ‌ها تا حد امکان به فضای باز نزدیک باشد، بنابراین، دید آسان به بیرون از اولویت‌های خانه به سبک مدرن و روستیک است. 

پنجره های بزرگ در خانه های مدرن و روستیک

4) استفاده از مبلمان مدرن و امکانات رفاهی

هدف اصلی سبک مدرن و روستیک، به دست آوردن جذابیت و گرمای یک خانه روستایی، با تمام امکانات و سبک یک خانه مدرن است. بنابراین، نیازی به گفتن نیست، قطعات خود را مدرن نگه دارید ! مبلمان ساده و چوبی و یا حتی چرمی برای این سبک عالی هستند. 

استفاده از مبلمان مدرن در دکوراسیون روستیک و مدرن

5) رنگ های طبیعی

متوجه خواهید شد که در یک خانه مدرن و روستیک، رنگ‌ ها ملایم هستند. دیوار با رنگ روشن یا کاغذ دیواری به فضای داخلی مدرن و روستایی تعلق ندارد. برای این سبک، دیوارهای خود را سفید نگه دارید یا آن ها را با مواد طبیعی مانند چوب یا سنگ بپوشانید. 

رنگ های طبیعی در خانه مدرن و روستیک-

6) شومینه را فراموش نکنید!

سبک مدرن و روستیک، یک سبک کاملا دنج است، بنابراین شما باید یک شومینه داشته باشید. شما می توانید یک اجاق چوبی مدرن را انتخاب کنید. لازم به ذکر است، شومینه چوب سوز بهترین تناسب را با این خانه به سبک طبیعی دارد.

شومینه در دکوراسیون مدرن و روستیک

سخن آخر

سبک دکوراسیون روستیک برگرفته از زندگی ساده روستایی و بافت های سنتی است. دکوراسیون روستیک از طرح و نقش های موجود در طبیعت الهام می گیرد و آرامش و حس خوب زندگی را در وجود شما زنده می کند. اگر به دنبال دکوراسیون طبیعی و ساده هستید باید سبک مدرن و روستیک را باهم ادغام کنید. ترکیب دو جنس چوب و فلز مهم ترین ویژگی دکوراسیون مدرن و روستیک است. حال به خوبی می دانید که کافی است به طبیعت نگاه کنید تا المان های دکوراسیون روستیک را در آن پیدا کنید. 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.