سبک روستیک و آشنایی با ویژگی های دکوراسیون روستیک

rustic design

سبک روستیک ، یکی از سبک های پر طرفدار و زیباست که همانطور که از نامش پیداست با الهام از خانه های روستایی نامگذاری شده است. دکوراسیون روستیک نقطه مقابل دکوراسیون مدرن و معاصر است که تاریخچه آن به قرن 19 باز می گردد.

سبک روستیک یکی از آن سبک هایی است که تشخیص آن دشوار است. برای داشتن یک خانه روستایی، حتما نیازی نیست در کلبه چوبی زندگی کنید! چند عنصر کلیدی وجود دارد تا خانه خود را را متناسب با شرایط و سلیقه خود بسازید. اکثر وسایل در خانه های روستایی از چوب واقعی ساخته شده اند که گاهی اوقات فقط کمی روی آن ها کار می شود و یا کاملا طبیعی و دست نخورده هستند.

سبک دکوراسیون روستیک

طراحی روستیک درست مانند پالت رنگ های گرم، بسیار گرم و دعوت کننده است. سبک روستیک به طرز باور نکردنی قابل دسترس و آرام است و از رنگ ‌های طبیعی و خنثی مانند بژ، سبز، سفید، قهوه‌ای و خاکستری استفاده می شود. 

رنگ ‌های طبیعی و خنثی در طراحی روستیک

سبک طراحی روستیک به دنبال ایجاد فضایی راحت و جذاب است و حسی از زمان های گذشته را تداعی می کند که مردم وسایل را تغییر کاربری می دادند یا آن ها را از ابتدا می ساختند. اما برای به دست آوردن حال و هوای دنج، لازم نیست کاملا روستایی باشید ! عناصر طراحی روستیک را می توان در هر سبک طراحی گنجاند، به شرطی که حساب شده باشد.

طراحی روستیک

ویژگی های کلیدی در سبک روستیک 

1)استفاده از چوب واقعی:

هنگام طراحی خانه به سبک روستیک، چوب واقعی را انتخاب کنید. از کف پوش ‌های چوبی با تخته ‌های پهن و میزهای چوبی بازسازی‌شده استفاده نمایید. از انتخاب قطعات کمی فرسوده نترسید و کمی ریسک پذیر باشید! 

استفاده از چوب طبیعی در سبک روستیک

2)استفاده از دو متریال چوب و فلز:

علاقه مندان به سبک روستیک می توانند از ترکیب متریال های چوب و فلز برای جلوه هرچه بیشتر دکور خود استفاده کنند. اکسسوری های روستیک با ترکیب چوب و فلز، پرطرفدارترین محصولات روستیک هستند . در این محصولات زیبایی طبیعی چوب با جذابیت های مدرنیته فلز ترکیب می شود . در میان تنوع ساعت های دیواری و ساعت های سالنی روستیک برند لوتوس که به رنگ زیبای وایت واش رنگ شده است شما لایه های گرم و طبیعی چوب را با تمام وجود حس می کنید و در واقع زیبایی طبیعی در معرض توجه قرار میگیرد که خاصیت اصلی سبک دکوراسیون روستیک است.

برند لوتوس در تولید ساعت دیواری روستیک  از ترکیب چوب و فلز استفاده کرده است تا جذابیت بصری و طبیعی محصول بیشتر شود. در ادامه این مقاله تصاویر این دسته از محصولات لوتوس را می توانید ببینید.

ساعت دیواری مدل MARTIN

ساعت دیواری روستیک مدل MARTIN

ساعت دیواری چوبی مدل MARTIN

ساعت دیواری روستیک MARTIN 

ساعت دیواری چوبی مدل THOMAS

ساعت چوبی روستیک مدل THOMAS

ساعت دیواری سبک روستیک
ساعت دیواری روستیک مدل THOMAS

همچنین ساعت سه پایه مدل روفینو ساعت کنارسالنی جدید برند لوتوس است که به سبک روستیک نقاشی شده است. 

مدل روفینو

ساعت سه پایه چوبی روستیک مدل RUFINO 

3) بافت:

استفاده ازعناصر طبیعی   مانند چوب ، سنگ ، دیواری های آجری ، پوست  حیوانات مصنوعی ، شومینه با سنگ خام  همگی از المانهای رایج دکوراسیون در سبک روستیک هستند. استفاده از متریال سنگ طبیعی از نقات قوت سبک روستیک محسوب می شود ، متریال با ارزشی که در عین زیبایی ، استحکام و دوامرا  به همراه دارد و  گذر زمان ذره ای از ارزش و زیبایی های آن  کم نمی کند .

علاقه مندان به سنگ طبیعی می توانند برای جذاب تر شدن دکور خود از ساعت دیواری سنگی لوتوس مدل TRUSSVILLE برند لوتوس استفاده نمایند.  این ساعت جلوه و جذابیت بیظیری به دکور شما میبخشد  که فقط بطور طبیعی ، طبیعت می تواند آن را خلق کند. از آنجایی که دکوراسیون روستیک از مواد طبیعی زیادی استفاده می کند، انتظار دارید که تنوع بافتی زیادی داشته باشد. چوب ‌های طبیعی، سنگ، دیوار های آجری، قالیچه های گلیمی، پوست حیوانات مصنوعی و شومینه با سنگ خام، همگی عناصر رایج دکوراسیون روستیک هستند. 

ساعت دیواری سنگی لوتوس مدل TRUSSVILLE

ساعت دیواری سنگی لوتوس مدل TRUSSVILLE

همچنین در اتاق خواب، از ملافه های ساخته شده از جنس کتان یا پنبه ارگانیک در رنگ های خنثی که بیش از حد رنگ آمیزی یا طراحی نشده اند، استفاده نمایید. همچنین لازم به ذکر است، استفاده از گل و گیاه فضای دکوراسیون روستیک را واضح تر به نمایش می گذارد.                                                                                    

4) استفاده از وسایل دست ساز: 

محصولات روستیک که دست ساز هستند و رنگ آمیزی آنها هم با دست انجام شده بسیار در دکور روستیک شما به چشم می آیند . وسایل دکوراتیو دست ساز سبک روستیک اغلب منحصر به فرد و یونیک هستند: مانند سبد های بافتنی، لوستر های حصیری، میز چوبی، بنابراین، محصولات دست ساز را انتخاب کنید. تابلو دست ساز پلی رزین برند لوتوس مدل ملانیا، یکی از آن دسته محصولات دست ساز است که رنگ آمیزی آن با سبک دکوراسیون روستیک هارمونی دارد.

تابلو دست ساز بدون فریم MELANIA لوتوس

تابلو دست ساز طرح سرخ پوست مدل MELANIA رنگ قهوه ای

تابلو دست ساز بدون فریم مدل MELANIA
تابلو دست ساز پلی رزین طرح سرخ پوست مدل MELANIA رنگ کرم

وسایل دکوراتیو سبک روستیک اغلب منحصر به فرد هستند و شبیه به هر قطعه دیگری نیستند، بنابراین، قطعات دست ساز را انتخاب کنید. ما به شما پیشنهاد می کنیم موادی را انتخاب کنید که هم برای طبیعت و هم در طراحی داخلی شما تأثیرگذار باشد. مانند: سبد های بافتنی، لوستر های حصیری، میز های چوبی، قالیچه دست بافت، منسوجات طبیعی، ظروف دست ساز چوبی و سفالی و یا حتی مبلمان. 

5) سادگی:

تمرکز روستیک باید بر روی جنس وسایل باشد، نه طرح، بنابراین بسیاری از طراحی های روستیک فوق العاده ساده هستند. میزها و صندلی های ساده، به بیننده این امکان را می دهد که به جای طرح، روی جنس وسایل تمرکز کنند. دکوراسیون روستیک یکی از ساده ترین سبک های طراحی برای بازسازی است. فقط به این نکته توجه داشته باشید که به سراغ رنگ‌ ها و مواد طبیعی بروید. 

تمرکز سادگی بر محصولات سبک روستیک

6) نمایان بودن تیرهای سقفی:

برای معماران داخلی طراحی تیر های چوبی در سبک روستیک بسیار جذاب است. تیر های نمایان و دست نخورده خاص طراحی روستیک می باشند.

معماری داخلی در دکوراسیون روستیک  

چگونه می توان سبک دکوراسیون مدرن و روستیک را با هم ترکیب کرد؟

دو تا از سبک‌ های غیر منتظره که در کنار هم شگفت‌ انگیز به نظر می‌رسند، سبک مدرن و روستیک می باشد. زمانی که طراحان داخلی در دهه‌ های 1930 و 1940 برای اولین بار خانه ‌های مدرن را تصور کردند، احتمالا طراحی‌ های خود را در یک کلبه چوبی یا فضای روستایی به تصویر نمی‌کشیدند.

اما در دنیای امروزی، صاحبان خانه‌ ها می‌توانند هنرمندانه بسیاری از سبک ‌ها را گرد هم آورند و این کار را بدون نقص انجام ‌دهند.

پس چرا دکوراسیون مدرن و روستیک را با هم ترکیب نکنیم؟!  

بیشتر بخوانید: سبک معاصر در مقابل مدرن

ترکیبدکوراسیون مدرن و روستیک

1)ترکیب چوب و فلز:

برای علاقه مندان به ترکیب روستیک و مدرن پیشتر در همین مقاله ساعت های ترکیب چوب و فلز برند لوتوس را معرفی کردیم که در دکوراسیون روستیک زیبایی و جلوه بینظیری دارند. 

ساعت دیواری VICTOR
ساعت دیواری چوبی مدل VICTOR

در همین راستا، تابلو های مدرن لوتوس با تصاویری از عناصر طبیعت ( جنگل، گندم، دریا ) و فریم خود رنگ طرح چوب یک انتخاب مناسب برای سبک دکوراسیون روستیک محسوب می شوند. 

تابلو پنج تکه گندم زار

ست تابلو مدرن گل پامپاس (PAMPAS GRASS SET )

تابلو مدرن 5 تکه گندم لند

ست تابلو گل پامپاس (PAMPAS GRASS SET)

2) استفاده از پارچه های طبیعی با طرح ساده

پارچه های ساده بدون چاپ یک انتخاب رایج در سبک مدرن و روستیک می باشد. بنابراین، اگر عاشق این سبک هستید، مبلمان خود را به رنگ خنثی نگه دارید و تا جایی که می توانید از آیتم های طبیعی استفاده نمایید! برای جذابیت هرچه بیشتر، کوسن ‌هایی از جنس کتان، جوت (کنف هندی) و چرم‌ را در نظر بگیرید. در خانه ‌های مدرن و روستیک، پوست گاو اغلب به دلیل کاربرد فراوان و ظاهر طبیعی‌اش محبوب است. پوست گاو بسیار بادوام است و به سختی لک می شود. و استفاده از آن به عنوان صندلی و یا پا دری یک انتخاب عالی می باشد

استفاده از پارچه های طبیعی با طرح ساده در دکوراسیون روستیک

3) استفاده از آباژور:

معجزه آباژور را در دکوراسیون روستیک فراموش نکنید. آباژور گرما و انرژی بینظیری به دکور شما می بخشد و فضای دکور شما را چشمگیرتر میکند. با کمک آباژور نور را در یک نقطه بصورت متمرکز دارید که کانون توجه دکوراسیون شما می شود. برند لوتوس در سبک طراحی روستیک آباژورهای زیبایی ارائه داده است. استفاده از پارچه های کنفی طبیعی در شید آباژور و چوب طبیعی در پایه آباژور از ویژگی های اصلی آباژورهای سبک روستیک لوتوس است که زیبایی طبیعی را در معرض نمایش می گذارد.  

 

آباژور چوبی مدل GIORGIA

آباژور چوبی مدل GIORGIA رنگ CAMEL

آباژور لوتوس مدل GIORGIA

آباژور رومیزی چوبی مدل GIORGIA رنگ N/WOWEN

4) اتاق با چشم اندازی از فضای طبیعت

پنجره های بزرگ یکی دیگر از ویژگی های بسیار مهم خانه های مدرن و روستیک می باشد و آن را به یک جزء تعیین کننده در طراحی این سبک تبدیل می کند. یک خانه مدرن همیشه دلباز و پر نور است و پنجره ها را به یک عنصر کلیدی تبدیل می کند. به طور مشابه، روستایی‌ها می‌خواهند فضای آن ‌ها تا حد امکان به فضای باز نزدیک باشد، بنابراین، دید آسان به بیرون از اولویت‌های خانه به سبک مدرن و روستیک است

پنجره های بزرگ در خانه های مدرن و روستیک

5) استفاده از مبلمان مدرن و امکانات رفاهی: 

هدف اصلی سبک مدرن و روستیک، به دست آوردن جذابیت و گرمای یک خانه روستایی، با تمام امکانات و سبک یک خانه مدرن است. بنابراین، از مبلمان و اکسسوری مدرن غافل نشوید. مبلمان ساده و چوبی و یا حتی چرمی برای این سبک عالی هستند.

استفاده از مبلمان مدرن در دکوراسیون روستیک و مدرن

6)رنگ های طبیعی: 

رنگ های طبیعی و ملایم از المان های مشخص سبک مدرن و روستیک است. با نصب کاغذ دیواری و یا پوستر مصنوعی از جذابیت طبیعی سبک روستیک کاسته می شود، بنابراین بهتر است دیوار ها در این سبک حتما با رنگ های ساده و روشن نقاشی شود.

رنگ های طبیعی در خانه مدرن و روستیک-

6) شومینه را فراموش نکنید!

سبک مدرن و روستیک، یک سبک کاملا دنج است، بنابراین شما باید یک شومینه داشته باشید. شما می توانید یک شومینه چوبی مدرن را انتخاب کنید. لازم به ذکر است، شومینه چوب سوز با دکوراسیون سبک روستیک و مدرن همخوانی دارد. 

شومینه در دکوراسیون مدرن و روستیک

سخن آخر

سبک دکوراسیون روستیک برگرفته از زندگی ساده روستایی و بافت های سنتی است. دکوراسیون روستیک از طرح و نقش های موجود در طبیعت الهام می گیرد و آرامش و حس خوب زندگی را در وجود شما زنده می کند. اگر به دنبال دکوراسیون طبیعی و ساده هستید باید سبک مدرن و روستیک را باهم ادغام کنید. ترکیب دو جنس چوب و فلز مهم ترین ویژگی دکوراسیون مدرن و روستیک است. حال به خوبی می دانید که کافی است به طبیعت نگاه کنید تا المان های دکوراسیون روستیک را در آن پیدا کنید. 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *