سبک معاصر در مقابل مدرن

سبک معاصر و مدرن

سبک معاصر و  مدرن

اکثر مردم گمان می کنند که سبک مدرن و معاصر به یک معنا هستند. اما برای طراحان دکوراسیون داخلی، اصطلاح مدرن و معاصر به دو سبک طراحی مجزا اشاره دارد. لازم به ذکر است، این دو سبک دکوراسیون دارای ویژگی های مشترکی هستند و سبک معاصر نسبت به سبک مدرن انعطاف پذیرتر می باشد.

در سبک مدرن از مصالح طبیعی، رنگ های خنثی و خطوط مستقیم و صاف در فضای داخلی خانه بسیار استفاده می شود. در صورتی که در دکوراسیون معاصر، در کنار خطوط مستقیم، خطوط منحنی نیز کاربرد دارد.

ویژگی های مشابهی در هر دو سبک نیز وجود دارد. هر دو سبک فضاهای ساده و دور از تجملات را ترجیح می دهند. و  احساس راحتی، آرامش و آزادی را در فضا ایجاد می کنند که بسیار جذاب است. و هیچ کدام از این دو سبک، استفاده از اکسسوری های پر زرق و برق، عتیقه و قدیمی را ترجیح نمی دهند.

طراحی یک اتاق نشیمن مدرن

سبک معاصر(Contemporary) چیست؟

کلمه معاصر از نظر لغوی به آن چه که به زمان حال وجود دارد و یا اتفاق افتاده است، اشاره دارد. به زبان ساده تر، سبک معاصر در مورد حال و آینده سخن می‌گوید و همیشه در حال تغییر است. سبک معاصر برای خانه هایی مناسب است که افراد دوست دارند با روندهای فعلی در دکوراسیون همراه باشند و مایلند (و بودجه لازم را دارند) با زمان تغییر کنند. با گذشت هر دهه، ترندهای دکوراسیون روز تغییر می کنند. این یک سبک همیشه در حال تکامل است که منعکس کننده آنچه امروز اتفاق می افتد، می باشد. سبک معاصر با استفاده گسترده از رنگ های خنثی و اشکال هندسی ساده، جلوه ای منحصر به فرد و زیبا به خانه می بخشد.

سبک دکوراسیون معاصر یکی از سبک های پرطرفدار دکوراسیون داخلی محسوب می شود. هدف سبک معاصر، ایجاد فضایی ساده و راحت در خانه می باشد. لازم به ذکر است، سبک معاصر برای دفاتر، فروشگاه ها و آپارتمان ها بسیار مناسب است. 

سبک معاصر(Contemporary)

استفاده از رنگ در دکوراسیون معاصر

رنگ های خنثی، همچون سیاه، سفید، قهوه ای روشن و خاکستری، از رنگ های اصلی در دکوراسیون داخلی به سبک معاصر هستند. با رنگ آمیزی دیوارها به صورت خنثی، پس زمینه فوق العاده ای برای تزیین اکسسوری های رنگی دارید. اگر دیوارها و پنجره ها به رنگ پاستلی رنگ آمیزی شده اند، وسایل جانبی و تزیینات باید به رنگ خنثی باشند. اگر رنگ دیواری روشن و پررنگ است، در وسایل دیگر باید از رنگ های خنثی استفاده شود. 

استفاده از رنگ در دکوراسیون معاصر

همچنین شما می توانید برای جلوگیری از به وجود آمدن فضای سرد در خانه، رنگ قهوه ای روشن، سفید و کرم را به عنوان رنگ غالب و رنگ مشکی و خاکستری را به عنوان رنگ فرعی به کار ببرید. 

سبک معاصر دکور

خط و فضا در دکوراسیون معاصر

بارزترین و متمایزترین عنصر اصلی طراحی داخلی به سبک معاصر، خط است. چه خطوط مستقیم عمودی یا افقی و یا اشکال منحنی.

در دکوراسیون معاصر، در کنار خطوط مستقیم، خطوط منحنی نیز کاربرد دارد. برای مثال اگر مبلمان شما دارای خطوطی منحنی هستند، حتما در کنار آن ها از وسایلی مانند آباژورها، لوستر و اکسسوری هایی که دارای خطوط صاف هستند استفاده نمایید. 

خط و فضا در دکوراسیون معاصر

این خطوط در جزئیات معماری، همچون: سقف های بلند، پنجره ها و اشکال هندسی به کار رفته در دیوار و مجسمه سازی یافت می شود. لازم به ذکر است، در سبک معاصر، فضای خالی بالای مبلمان با وسایل و اکسسوری ها پر می شود.  

خط و فضا در دکوراسیون معاصر-

مبلمان به سبک معاصر

این مبلمان باید ظاهری جسورانه داشته باشند، و در عین حال ساده و بدون تجمل باشند. مبلمان معمولا دارای رنگ‌های سیاه، سفید یا سایر رنگ‌های خنثی هستند. و از الیاف طبیعی همچون: پشم، پنبه، کتان، ابریشم و… برای ایجاد جذابیت استفاده می‌شود. 

مبلمان به سبک معاصر

همچنین، باید از چاپ های رنگارنگ و شلوغ در بافت پارچه مبلمان و کوسن ها پرهیز کرد. چاپ های دو رنگ به خوبی کار می کنند. از یک بالش با طرح گورخر روی یک صندلی چرم مشکی، یک بالش بزرگ با طرح پلنگی که بر روی زمین انداخته شده است، می توان استفاده نمود. 

مبلمان سبک معاصر

کفپوش در دکوراسیون معاصر

در یک خانه به سبک معاصر باید از کفپوش با جنس چوب و یا کاشی استفاده شود. اگر قصد دارید از فرش برای کنترل صدا و گرما استفاده کنید، از فرش های ساده با طرح های هندسی استفاده نمایید. 

کفپوش در دکوراسیون معاصر

شیشه، بتن و فولاد در سبک معاصر

به لطف پیشرفت صنعتی، موادی مانند بتن و فولاد به راحتی در دسترس هستند. یک طراحی داخلی موفق به سبک معاصر در کنار استفاده متعادل از چوب و سنگ، هنر بتن، فولاد و شیشه را به نمایش می گذارد. این بدان معنی است که طراحان هیچ تلاشی برای پوشاندن آنچه واقعا یک شی را می سازد، انجام نمی دهند.

همچنین، کانال‌های هوا ممکن است از سقف آویزان شوند، آجرهای شکسته بافت و پایداری فضا را فراهم می‌کنند و لوله‌کشی های در معرض دید، کاملا در فضای داخلی به سبک معاصر قابل قبول هستند. برای جلب توجه بیشتر، این جزئیات ساختاری را با رنگ های متضاد دیوار و فضا، رنگ آمیزی می کنند، و یا برای کاهش جلب توجه، بسته به سلیقه، آنها را هم رنگ با دیوارها رنگ آمیزی می کنند. 

طراحی اتاق نشیمن به سبک معاصر

Gallery Wall

همچنین، مجسمه های سبک معاصر و یا سایر هنر های تزیینی را می توان بر روی ستون یا دیوار در معرض دید قرار داد. استفاده از قاب هایی به رنگ مشکی براق و یا مات، چوب و فلز برای نمایش کارهای هنری عالی هستند. استفاده از تابلو های Gallery wall  در سبک معاصر توصیه می شود.  

Gallery Wall

توجه به سبک معاصر در محصولات لوتوس

مجموعه لوتوس با بهره از برترین و جدیدترین دستگاه های روز دنیا در زمینه تولید تابلوهای مدرن محصولاتی با کیفیت و با ظرافت و زیبایی خاص و منحصر به فرد را به بازار عرضه کرده است. کالکشن جدید تابلو های لوتوس ” گالری وال ” نام دارد. در ساخت و طراحی تابلو های مدرن گالری وال از پاسپارتو هلندی، ورق طلا و پروفیل کره ای استفاده شده است.  

سبک مدرن (Modern) چیست؟

سبک مدرن به سبکی براق و بی نظم اشاره دارد که در اواخر دهه 1800 آغاز شد و ریشه محکمی تا اواسط دهه 1900 دارد و طراحی ثابتی را توصیف می‌کند. بنابراین، سبک مدرن به طراحی اشاره دارد که زمان آن گذشته است. سبک دکوراسیون مدرن توسط مدارس طراحی باهاوس آلمان (German Bauhaus schools of design) و تاکید طراحی اسکاندیناوی (Scandinavian design)  بر سادگی و عملکرد به وجود آمد. این سبک دارای زیبایی بدون پیچیدگی است که باعث ایجاد آرامش، راحتی و شیک بودن می‌شود. 

سبک مدرن (Modern)

در دکوراسیون مدرن بیشتر از رنگ‌های گرم که بیشتر تمایل به رنگ‌ چوب ‌های طبیعی دارند استفاده می‌شود و رنگ‌های تیره به این ترکیب رنگی افزوده می‌شود. لازم به ذکر است، در ترکیب رنگ‌های این سبک دکوراسیون قوانین زیادی وجود ندارد و می‌توانید هر رنگی را با هم ترکیب کنید. 

طراحی آشپزخانه مدرن توسط طراح داخلی Decorilla، Nika R

طراحی آشپزخانه مدرن توسط طراح داخلی Decorilla، Nika R

جایگاه هنر و خلاقیت در سبک مدرن

به کار گرفتن هنر و خلاقیت برای طراحی داخلی مدرن ضروری است. در فضاهای منطق محور، تابلو ها و مجسمه ها با استفاده از رنگ های جسورانه و فریم های غیر منتظره به زیبایی دو چندان فضا می افزاید. 

طراحی داخلی پلان باز مدرن توسط طراح داخلی Decorilla ، Lisa W

طراحی داخلی پلان باز مدرن توسط طراح داخلی Decorilla ، Lisa W

مبلمان به سبک مدرن

مبلمان سبک مدرن باید ساده و بدون تجمل باشند. و در عین حال کاربری داشته باشند. مبلمان مدرن معمولا دارای رنگ‌های گرم هستند و از الیاف طبیعی همچون: پشم، پنبه، کتان، ابریشم و… برای ایجاد جذابیت استفاده می‌شود. لازم به ذکر است، پارچه های استفاده شده باید بدون الگو باشند.

مبلمان به سبک مدرن

بدون درهم ریختگی

وقتی به ایده های طراحی داخلی مدرن نگاه می کنید یک نکته واضح است: از بهم ریختگی و شلوغی فضا استقبال نمی شود. این به این معنی است که تعداد لوازم جانبی و دکوراسیون کم هستند و تاکید بر روی سادگی می باشد. 

بدون درهم ریختگی در طراحی مدرن

طراحی داخلی مدرن اتاق نشیمن

استفده از متریال چوب، چرم و سنگ در سبک مدرن

در سبک مدرن شما شاهد متریال طبیعی همانند چوب، چرم و سنگ هستید. عناصر چوبی و دکور الهام گرفته از طبیعت نقش مهمی در طراحی مدرن بازی می‌کند. شما باید بدون اینکه سادگی فضا را خدشه‌دار کنید، بتوانید فضای گرم و راحتی را بسازید.

طراحی اتاق نشیمن مدرن توسط طراح داخلی Decorilla، Amelia R

طراحی اتاق نشیمن مدرن توسط طراح داخلی Decorilla، Amelia R

اهمیت نورپردازی در سبک معاصر و مدرن

نورپردازی در سبک دکوراسیون معاصر و مدرن به خصوص نور طبیعی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بنابراین تا حد امکان اجازه دهید که نور طبیعی وارد فضای خانه شود. به همین دلیل، استفاده از پنجره های بزرگ در این دو نوع سبک بسیار رایج است. همچنین، استفاده از پرده های مینیمال از جنس حریر با رنگ خنثی، به دلیل اجازه ورود نور خورشید به داخل منزل مناسب ترین گزینه در این سبک می باشد.

اهمیت نورپردازی در سبک معاصر و مدرن

همچنین می توانید از منابع روشنایی مانند لوستر، آباژور پایه بلند، آباژور رومیزی، آباژور های دیواری و هالوژن استفاده نمایید. استفاده از نور های مخفی و هالوژن ها در این دو نوع سبک بسیار پر کاربرد می باشد. از هالوژن ها در قسمت بالای تابلو، نقاشی و یا پوستر استفاده می شود. استفاده از این نورها، این امکان را فراهم می کند که توجه به سمت آن ها جلب شود. 

نورپردازی در سبک معاصر و مدرن

سایر عناصر طراحی در دکوراسیون معاصر و مدرن

استفاده از سطوح براق و درخشنده همچون فلز در سبک معاصر و مدرن توصیه می شود. برای مثال شما از این لوازم و اثاثیه می توانید در لوازم آشپزخانه، شیرآلات، قفسه ها و لوسترها استفاده کنید. 

سایر عناصر طراحی در دکوراسیون معاصر و مدرن

همچنین در هر دو سبک، گل و گیاه باید در ظروف ساده، بزرگ و چشمگیر باشند. اگر فضا اجازه می دهد، چراغ های هالوژن را در اطراف گلدان بر روی زمین قرار دهید. 

گل و گیاه در سبک معاصر و مدرن

سخن آخر

همانطور که می‎دانید انتخاب سبک دکوراسیون منزل به سلیقه‌ی خودتان بستگی دارد. ولی بهتر است، از قبل در مورد انواع سبک ها مطالعه نمایید. ما در این مقاله سعی کردیم شما را با تفاوت ‌های سبک معاصر و مدرن آشنا کنیم. امیدواریم با خواندن این مقاله با سبک معاصر و مدرن بیش از پیش آشنا شده باشید و در دکوراسیون منازل خود استفاده کنید و آنگونه که می خواهید به قسمتی از منزل خود جلوه ای ویژه بدهید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *