تاریخچه آینه

آینه در دکوراسیون
آینه و هنر آینه کاری      

بشر همیشه به این مهم علاقه نشان داده  است که انعکاس تصویر را در سطوح براق و صیقلی داشته باشد. همین نیاز باعث شد کم کم آینه ها خلق شوند. چه چیزی جالب تر از تصویر خودمان در آینه؟ در زمان های قدیم حتی اگر آینه هم نبود اگر انسان کنار رودخانه یا آب بود تصویر ماه را در آب میدید و یا انعکاس تصویر خودش را در آب میدید ، سرشار از تعجب و شگفتی میشد.

انعکاس تصویر در آینه

هنگامی که به آینه نگاه می کنید، تصویر منعکس شده از اشیاء در محیط را می بینید. این اثر، این توهم را ایجاد می کند که آن شی پشت آینه و یا در جلوی آینه موجود می باشد. یک آینه صاف و صیقلی تصویری واقعی و بدون تحریف ایجاد می‌کند، در حالی که یک آینه منحنی ممکن است تصویر را تحریف کند، بزرگ‌تر و یا کوچکتر نمایش دهد.

از کاربرد دیگر آینه ها می توان به آینه های دید عقب در وسایل نقلیه، آینه های دندانپزشکی، جاده ها، تلسکوپ، لیزر، دوربین، پریسکوپ، ماشین آلات صنعتی و… اشاره کرد. لازم به ذکر است آینه های تخت، مقعر و محدب از انواع آینه های رایج می باشد. 

انعکاس تصویر در آینه

همچنین خرافاتی در مورد شکستن آینه نیز وجود دارد که باعث بدشانسی می‌شود. ممکن است ناشی از این تصور باشد که آینه بازتابی از روح است. در بسیاری از فرهنگ‌ها، مانند یونانیان، تصور می کردند تصویر منعکس شده به ویژه در آب دارای قدرتی جادویی است و شکستن آن قدرت ها را از بین می برد.

تاریخچه آینه

هزاران سال است که مردم در ساخت آینه ها از موارد مختلفی هم چون سنگ، فلز و شیشه استفاده می کنند. تاریخچه آینه می گوید درساخت آینه های مدرن، از فلزاتی مانند نقره یا آلومینیوم به دلیل بازتاب پذیری بالا، استفاده می شود و به عنوان یک پوشش نازک روی شیشه اعمال می شود.

تاریخچه آینه

در گذشته مردم از سنگهای ابسیدین یا شیشه‌ی آتشفشانی به عنوان آینه استفاده می کردند که سنگی غنی از سیلیکات است و بافت شیشه ای سیاه رنگی دارد. این سنگ ها را جلا می دادند و این جلا دادن باعث می شد به وضوح بازتاب کنند و به آینه تبدیل می شدند. 

ابسیدین در آینه

نمونه‌هایی از آینه‌های ابسیدین یافت شده در آناتولی (ترکیه امروزی) مربوط به حدود 6000 سال قبل از میلاد است. آینه های مسی جلا داده شده در بین النهرین 4000 سال قبل از میلاد و در مصر باستان حدود 3000سال قبل از میلاد ساخته شده است. همچنین قدمت آینه های سنگی صیقل داده شده در آمریکای مرکزی و جنوبی به حدود 2000 سال قبل از میلاد مسیح می رسد.

Obsidian reflection mirrors

ونیزی ها درقرن 16 با استفاده از جیوه توانستند از شیشه آینه بسازند. آنها برای اولین بار در تاریخ پشت شیشه را با جیوه پوشاندند و بازتابی بدون انحراف و تقریبا کامل به دست آوردند. امروزه، شیشه و بستر آینه در ابتدا شکل داده می شود، سپس صیقل کاری شده و تمیز می گردد و نهایتا با پوششی از جیوه به آینه تبدیل می گردد.

استفاده از آینه در دکوراسیون داخلی منازل

آینه ها روشی مقرون به صرفه برای ایجاد عمق و افزایش زیبایی در هر خانه ای محسوب می شوند. آینه ها درخشش فضای داخلی منازل را بیشتر می کنند و فضا را زیبا تر جلوه می دهند. از انواع آینه در بخش هایی از منزل مانند ورودی و راهرو،  سرویس های بهداشتی و اتاق خواب، سالن پذیرایی و… استفاده می شود.

آینه کروی در دکوراسیون

اگر از آینه ها به درستی در طراحی دکوراسیون منزل استفاده شود ، می توانند به جذابیت و زیبایی دکوراسیون داخلی کمک کنند. 

کاربرد آینه در منزل

برخی از فضا های منزل به آینه های بزرگ تر و برخی دیگر نیاز به آینه های کوچک تر دارند نصب یک آینه در مکان صحیح، روشنایی فضا را افزایش می‌دهد و اتاق بزرگ‌تر و دلبازتر به نظر می‌رسد.

کاربرد آینه در خانه

ساخت آینه در کارخانه

در کارخانه های تولید آینه، از شیشه با کیفیت و خالص استفاده می شود. شیشه، جزء اصلی آینه ها، منعکس کننده ضعیفی می باشد. و تنها 4 درصد از نوری را که به آن برخورد می کند را منعکس می کند. این یعنی، جهت تبدیل شیشه به آینه مواد دیگری مورد نیاز است.

روش ساخت آینه

موادی که مورد استفاده قرار می گیرد اغلب نقره، طلا، کروم و یا جیوه هستند. آینه های امروزی اغلب با نقره یا آلمینیوم غیر سمی تولید می شوند. مرحله اولیه در ساخت آینه شامل برش و شکل دادن به شیشه می باشد. طراحان برش را معمولاً با اره ای انجام می دهند که غبار الماس در نوک آن جاسازی می شد. 

لازم به ذکر است صیقل دادن و تمیز کردن سطح شیشه از اهمیت فراوانی برخوردار است. در صورت ماندن هرگونه آلودگی و غبار روی شیشه، آینه تولیدی موج دار و بی کیفیت خواهد شد.

کارخانه ساخت آینه

روش های مختلفی برای تولید آینه وجود دارد. در اغلب کارخانه های تولید آینه، سازندگان ابتدا جام های آینه را به خوبی تمیز می کنند. سپس به دقت صیقل می دهند و کاملا عاری از لک و غبار می کنند. در مرحله بعدی، قلع مذاب را روی شیشه می ریزند و یک لایه بسیار نازک و صاف روی شیشه قرار می دهند. 

سپس ، نقره اضافه می شود و با استفاده از اکتیواتور (فعال سازهای شیمیایی)، لایه نازک ترکیب نقره و قلع به شیشه می چسبد. مس برای ماندگاری بیشتر روی این لایه را می پوشاند. جهت حفظ مس از زنگ زدگی و خراش، یک لایه رنگ (بیش‌تر موارد سبز) هم در مرحله نهایی اسپری می شود. آینه به تولیدی کاملا شفاف است و بیش از ۸۰% نور را منعکس می کند.

هنر آینه کاری

آینه کاری برای زیبا سازی فضای داخلی منازل کاربرد بسیار زیادی دارد. که از دیرباز در ایران برای تزیین کاخ ها، آرامگاه ها منازل و مساجد به شیوه سنتی استفاده می شد. آینه بازتاب روشنی آب و در نتیجه بیان واقعیت، راست گویی و صمیمیت است. 

کاربرد آینه در فضاهای کوچک

علاوه بر این ریشه‌های اقتصادی آینه‌کاری را در تاریخچه آینه نباید فراموش کرد. در سده ۱۰هجری قمری آینه از اروپا به ویژه از ونیز به ایران وارد می‌شد و بخشی از این آینه‌ها هنگام جابه‌جایی در راه می‌شکستند.

ابزار و لوازم لازم برای این هنر شامل چسب، چوب، سریش، گچ، الماس آینه، خط کش، میز مخصوص و قلم برای طراحی اشکال است. متخصصین دکوراسیون داخلی با استفاده از متریال آینه در فضاهای داخلی اقدام به ایجاد فضایی مدرن نمودند که با عنوان آینه کاری مدرن شناخته می شود.این آینه ها بر اساس عملکردشان در سطوح مختلفی مانند دیوارهای داخلی، سقف ها، مبلمان و … اجرا می شوند. 

آینه کاری

لازم به ذکر است اولین ظهور هنر آینه کاری سنتی در معماری ایران در تزئین ایوان خانه شاه طهماسب صفوی در قزوین بود. از این هنر برای تزئین کاخ ها و عمارت های سلطنتی بسیار استفاده می شد. زیباترین و معروف ترین این کاخ ها،آینه خانه در اصفهان است.

تابلو آینه ای پلی رزین

تابلوی FLORENZA  از سری جدید تابلو های لوتوس می باشد. این تابلو ها دارای فریم پلی رزین می باشند که سبک وینتیج ایتالیایی دارند. لوتوس در تابلوهای FLORENZA از مشهور ترین نقاشی ها استفاده کرده است. 

تابلو آینه ای پلی رزین

تابلو آینه ای پلی رزین QUIET CANAL IN VENICE کد PH-70016

فریم تابلو FLORENZA تمام پلی رزین است. لوتوس رنگ فریم را هنرمندانه با دست انجام داد تا پتینه کاری ایتالیایی آنتیک برجسته باشد. اما چیزی که این مدل تابلو های لوتوس را از بقیه تابلوهایی که فریم پلی رزین دارند متمایز می کند و در واقع این محصول را ارزشمند می کند، آینه کف تابلو ،چاپ هنرمندانه و خوشرنگ نقاشی در نقاط مشخص در آینه است.  

تابلو FLORENZA
تابلو آینه ای پلی رزین مدل THE WAIT کد PH-70016

تابلو فلورنزا

تابلو آینه ای پلی رزین مدل THE CAVALIER IN THE SALON کد PH-70016

سایز این تابلو ها کوچک است و شما می توانید چند طرح متفاوت از تابلو را روی دیوار دیزاین کنید تا دکورتان جلوه بیشتری پیدا کند. طرح های متنوع از این تابلو ها را میتوانید در سایت مشاهده نمایید. 

لوتوس برند برتر ساعت و لوازم دکوراتیو 

گروه تولیدی صنعتی لوتوس با تولید تخصصی محصولات دکوراسیون مانند انواع ساعت دیواری، ایستاده، رومیزی، تابلو های تزیینی، میزهای دکوراتیو و عسلی ، مجسمه و محصولات لوکس و تزیینی ، انواع تلفن و … یکی از بزرگترین مجموعه های تولیدی در این زمینه در کشور است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *