حقایقی درباره کریسمس

حقایقی درباره کریسمس

آیا می دانستید با وجود اینکه ۷۰٪ از جمعیت جهان مسیحی نیستند اما ۸۰٪ از کشورهای جهان کریسمس را به اشکال مختلف جشن می گیرند؟! زمانیکه شما به كريسمس فكر مي كنيد، دو رنگ قرمز و سبز را تصور می کنید. درست شبیه شب یلدا

کریسمس 

بيشتر مسيحيان مي گویند که اين رنگ ها از زندگي حضرت عیسی مي آید. رنگ سبز نماد درخت هميشه سبز كه در طول زمستان نیز سبز است، می باشد. همچنین نماد زندگي جاودان عیسی مسيح نیز می باشد. رنگ قرمز نماد خون مسيح است. مورخان تاریخ می گویند که این رنگها از دوران جشن ها و ‌فستیوال های رم بوده است. زمانیکه مردم رم، شاخه های گل را در خانه های خود آویزان می کردند. اما در واقع این دو رنگ را کوکا کولا وارد کریسمس کرده است! 

کوکاکولا در کریسمس

در سال ۱۹۳۱ کوکا کولا یک تبلیغ در روزنامه منتشر کرد که در آن بابانوئل لباس قرمز پوشیده بود (رنگ برند کوکا) با پشت زمینه سبز رنگ! آن قدر این تبلیغ محبوب شد که به تدریج مردم آمریکا بابا نوئل را این گونه تصور می کردند. 

تاریخچه رسم هدیه دادن در جشن کریسمس 

رسم تقدیم هدیه قبل از مسيحيت نیز وجود داشت. مردم غیر مسيحي در اروپا و آسياي شرقي  در زمستان سرد و تاريك دور هم جمع مي شدند و فستيوال رومي برگزار می کردند و به هم هديه مي دادند. و به سلامتي خداي كشاورزي (saturn) مي نوشيدند و جشن saturnalia را برگزار مي كردند و به یکدیگر تبريك مي گفتند و عبارت Io Saturnalia را مي گفتندكه همان مري كريس (merry christmas) امروزي می باشد. 

تاریخچه رسم هدیه دادن در جشن کریسمس

هدیه نمادی از احترام 

در دوران مسیحیت، کلیسا نمی خواست که مردم به رسم های قبل (جشن ها و فستیوال های روم قدیم) برگردند. به همین علت، رسم هدیه دادن را نمادی از ادای احترام سه حکیم که به آنها مغ (ستاره شناس زرتشتي) می گفتند، می دانستند که ستاره اي را در آسمان ديدند و ازتولد مسيح باخبر شدند و به همراه هدايا از سرزمين پارس راهي بيت لحم شدند. سه هديه كندر، طلا و عطر ( از درخت مر) با خود آوردند و هديه ها را براي تبريك به حضرت مریم و فرزند او اعطا کردند. 

ستاره شناش زرتشتی

نمادها

مسیحیان در طول جشن کرسیمس از نماد هایی استفاده می کنند. بسته به اعتقادات، تربیت، ایمان یا دیدگاه، ممکن است تصور شما از نمادهای کریسمس با دیگران بسیار متفاوت باشد. 

فرشته: فرشته در واقع نمادی از حضور فرشته در تولد حضرت مسیح است، در کتاب انجیل آمده است که فرشته ها در بیت لحم در آسمان ظاهر شدند تا تولد مسیح را اعلام کنند. 

فرشته

شاخه درخت:

کاهنان قدیمی، به معاد و بازگشت انسان اهمیت ویژه ای می دادند و گیاه برای آنها نماد زندگی ابدی بود. و پر پر کردن درخت مقدس بدیمن بود و در عوض آویزان کردن شاخه درخت مقدس در خانه نماد خوش شانسی و خوشبختی بود. 

شاخه درخت

توت قرمز و برگ ها:

برای مسیحیان این توت های قرمز رنگ نماد خون مسیح است. و برگ ها یادآور تاج خارهایی كه در زمان مصلوب شدن روي سر مسيح بود. 

توت قرمز و برگ هاتوت قرمز و برگ ها-1

زنگوله:

زنگ ها قبل از مسیحیت نیز در رویدادهای مهم نقش داشتند و صدای آنها برای دور کردن روح شیطانی استفاده شده است. بعدها زنگ ها برای اعلام لحظات مهم (چه خوب و چه بد) استفاده می شدند. به همین منظور برای تولد مسیح از آنها استفاده شده است. 

زنگوله

آبنبات های J شکل: 

آبنبات های J شکل در واقع حرف اول کلمه JESUS (مسیح) می باشد. وجود خطوط سفید و‌ قرمز نماد پاکی و خون عیسی مسیح می باشد. 

آبنبات های J شکل

کبوتر: 

ارتباط کبوتر با کریسمس از روایتی در کتاب انجیل می آید. سه حکیم دانا برای تولد مسيح طلا، کندر و عطر آوردند، اما چوپانان هدایای نسبتا پایین تری همچون میوه، عسل و کبوتر آوردند. لازم به ذکر است، کبوتر نماد صلح نیز می باشد.

کبوتر نماد کریسمس

شمع: 

قبل از مسیحیت، مردم آلمان از حلقه گل و شمع در روزهای تاریک زمستان استفاده می کردند تا به خودشان امیدواری بدهند. نور شمع نماد حضرت عیسی به عنوان روشنايي جهان می باشد.

شمع نماد کریسمس

آدمک های شیطانی:

وجود آدمک های شیطانی از فرهنگ مردم اسکاندیناوی، آلمان و انگلیس می آید، در بین عوام به عنوان موجودات کوچک و جاودان شناخته می شدند که قدرت های جادویی داشتند.  مردم بر این باور بودند که این موجودات از خانه ها در برابر شیطان و بدی محافظت می کنند و به رفتارهای نیک پاداش می دهند و رفتارهای بد را تنبیه می کنند. این موجودات عجیب و غریب از قرن ۱۹ وارد کریسمس شدند، نویسنده های اسکاندیناوی از این موجودات به عنوان شخصیت کمک کننده به بابانوئل استفاده می کردند که برای بچه ها اسباب بازی های مختلف را طراحی می کنند. 

آدمک های شیطانی

حلقه های گل: 

حلقه های گل، پیش از مسیحیت وجود داشتند و به معنای اینکه به مردم کمک می کنند که از سرما و روزهای تاریک زمستان در امان بمانند. به تدریج مردم در جشن کریسمس به این رسم ادامه داند و با گذشت زمان حلقه های گل نیز تغییر کرد. امروزه این حلقه ها، شامل دانه های برف کاغذی، ریسه های نوری و پولک می باشد.

حلقه گل

چراغ ها:

چراغ های روي درخت كريسمس، زاییده افکار ادوارد جانسون (Edward Johnson) می باشد! 

ادیسون

ادوارد جانسون

ادوارد جانسون رئیس توماس ادیسون و در واقع مشوق اختراعات ادیسون می باشد. مردم قبل از اینکه چراغهای کریسمس را روی درخت واقعی کریسمس قرار دهند، از شمع ها استفاده می کردند که البته خیلی خطرناک بود. با اختراع لامپ و برق توسط ادیسون و خطر آتش سوزی در جشن کریسمس، جانسون ایده قشنگی به ذهنش آمد. 

چراغ و درخت کریسمس

جانسون که در واقع در بخشی از کمپانی لامپ ادیسون سهیم بود، یک صفحه نمایش پنجره ای را برپا کرد که همه خبرنگارهای دوره خود را متحیر کرد، امروزه کلی چراغ کریسمس به فروش می رسد! بیش از ۱۵۰ میلیون در سال فقط درکشور آمریکا! 

جانسون

لامپ های کمپانی ادیسون

آمریکایی های به اصلاح خشک مذهب و متعصب در دوره خود، تمایل نداشتند رسم و رسوم کریسمس را اجرا کنند، تا زمانی که ملکه ویکتوریا با پرنس آلبرت که آلمانی بود ازدواج کرد، کریسمس را نمایش داد و در واقع یک درخت زیبا را نیز دکور نمود، همین امر باعث شد که به تدریج اقشار ثروتمند آمریکا دنباله روی این قضیه باشند. و تیدیل به یک مارکت پولساز جهانی شد. 

ملکه ویکتوریا با پرنس آلبرت

در اوخر سال ۱۸۰۰، فروشگاه زنجیره ای woolworth، هر ساله میلیون ها دلار لوازم تزیینی کریسمس آلمانی را وارد می کرد. این فروشگاه در آمریکا به فروشگاه پنج و ده سنتی که همه چیز می فروخت، معروف بود و دپارتمان اصلی آن در نیویورک واقع بود. 

فروشگاه زنجیره ایwoolworth

این فروشگاه، بعدها با گرون شدن اجناس، وارد فروش وسایل ورزشی شد و در سال ۲۰۰۱ نام کمپانی را به فوت لاکر (Foot Locker ) تغییر داد. لازم به ذکر است که،  فوت لاکر معروف کفش های ورزشی برندهای مختلف را دارد.

فوت لاکر

خیارشور: داستان خیارشور کریسمس نیز جالب می باشد. زمانیکه بچه ها خوابیدند، والدین یک خیارشور شيشه اي را روی درخت آویزان می کنند و اولین بچه ای که شیشه را پیدا کند جایزه می گیرد. 

خیارشور

بعضی بر این باورند که این رسم ازکشور آلمان است. بعضی می گویند این داستان را سربازی بیان کرد، که در جنگ جهانی با خیارشور توانست از گرسنگی نجات پیدا کند! 

جنگ جهانی

و اما مارتا استوارت (Martha Stewartنویسنده، مجری و سرمایه‌گذار اهل ایالات متحده آمریکا می گوید این بیشتر شبیه یک حیله و دروغ است که در کریسمس بتوان اجناس بیشتری را  فروخت! 

Martha Stewart

گوزن: 

گوزن و شاخ های آن در بین مردم دنیا بسیارمحبوب می باشد. اکسسوری هایی با شکل گوزن در دکوراسیون داخلی مخصوصا در ایام کریسمس و سال نو‌ بسیار پر کاربرد می باشد.

نماد گوزن در طول تاریخ

گوزن نماد زیبایی، عشق، شکوه و سرعت است و در بیشتر فرهنگ ها در کشورهای مختلف، تصویر مثبتی از گوزن در ذهن مردم است و به همین علت یکی از نماد های اصلی کریسمس محسوب می شود.  در شرق آسیا، گوزن نیز نماد عمر طولانی و رفاه است. در چین گوزن سفید نماد « شو زینگ » خدای طول عمر، مورد احترام می باشد. 

مجسمه دیواری گوزن

مجسمه دیواری گوزن مدل PHDW-3004-WG

مجسمه دیواری گوزن

با توجه به اهمیت طرح گوزن در طراحی دکوراسیون داخلی، شرکت لوتوس طرح های زیبا و متنوعی از مجسمه های دیوار کوب گوزن را از جنس پلی رزین دست ساز در رنگ های متنوع سفید طلایی، طوسی طلایی، مشکی طلایی و طوسی سفید ارائه کرده است که می تواند مکمل خوبی برای دکور و چیدمان منزل یا محل کارتان باشد.

مجسمه دیواری گوزن  مجسمه دیواری مدل گوزن کد PHDW-3004-GG

میز عسلی مدل کریسمس

همچنین، میز عسلی مجموعه سه عددی مدل ALMA طرح کریسمس، دارای شیشه متحرک و چاپ مستقیم روی شیشه است. به همین دلیل سبب می شود طرح روی شیشه همیشه ماندگار و با کیفیت بماند. همچنین میز عسلی سه تکه کریسمس دارای پایه های پیچی چوبی است. 

میز عسلی سه تکه CHRISTMAS

میز عسلی سه تکه طرح کریسمس مدل ALMA-731-Christmas-B-WH

میز عسلی از جمله لوازم کاربردی و دکوراتیو برای منازل می باشد که با صرف کمترین هزینه ایده های زیادی برای دکوراسیون به شما می دهد. به این شکل که میز عسلی را در جلوی مبل قرار می دهید و می توانید به فضا نظم دهید. 

—————————————————————————————————————————————————————————————————-

سخن آخر

گروه تولیدی صنعتی لوتوس با تولید تخصصی محصولات دکوراسیون مانند انواع ساعت دیواری، ایستاده، رومیزی، تابلو های تزیینی، میزهای دکوراتیو و عسلی ، مجسمه و محصولات لوکس و تزیینی ، انواع تلفن و … یکی از بزرگترین مجموعه های تولیدی در این زمینه در کشور است.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *