اصول دکوراسیون اتاق نوجوان

decoration-of-the-teenage-room

دکوراسیون اتاق خواب نوجوان یک پروژه سرگرم کننده و جذاب می باشد که می تواند بسیار ساده و یا در عین حال بسیار پیچیده باشد. هدف نهایی طراحی اتاق نوجوان ایجاد مکانی امن، آرام، صمیمی و سرگرم کننده است. 

شما می توانید اتاق خواب نوجوان را به هر سبکی که می خواهید دکور کنید. مهم تر از همه این است که اتاق خواب باید با رنگ ها و سایر جزئیات، لبخند بر لبان شما بیاورد. ایده های الهام بخش طراحی را در طیف وسیعی از اندازه ها و سبک ها بررسی کنید تا به شما کمک کند یک اتاق رویایی بسازید. 

ایده دکوراسیون اتاق نوجوان

ایده دکوراسیون اتاق نوجوان

دکوراسیون اتاق خواب نوجوان چالشی است که بهتر است با همکاری والدین و فرزندان انجام شود. اجازه دهید تا نوجوان شما بر روی دکور اتاق خود کنترل داشته باشد. چرا که این کار به او کمک می کند تا در نتیجه احساس بهتری نسبت به فضای اتاق خواب خود داشته باشد. بسته به سن و شخصیت یک نوجوان، ممکن است اتاق خواب حس بازیگوشی و روحیه نوجوانی را در خود بپذیرد، یا به سمت فضای بزرگسالی متمایل شود. 

دکوراسیون اتاق خواب

همچنین شما می توانید با استفاده از راه‌های خلاقانه و مقرون به صرفه به تغییر دکوراسیون اتاق خواب نوجوان خود بپردازید. تغییر روکش صندلی ها، رنگ آمیزی مجدد دیوار ها، قاب عکس و کمد و افزودن پارچه به آباژورها، همگی راه های عالی برای ارتقای اتاق نوجوان شما هستند.  

بیشتر بخوانید: دکوراسیون اتاق خواب زوج های جوان

تغییر روکش صندلی ها

چندین ایده که برای دکوراسیون اتاق خواب نوجوان می توانید در نظر بگیرید:

1) ایجاد فضای ذخیره سازی در اتاق خواب نوجوان

در طراحی اتاق خواب یک نوجوان، ایجاد فضای ذخیره سازی یک نکته کلیدی محسوب می شود. اجازه ندهید تا فضای اتاق خواب به وسیله لوازم جانبی و سایر وسایل به هم ریخته و شلوغ به نظر برسد. همچنین، اجازه ندهید وسایل در همه جا پراکنده شود.

برای این منظور از میز کنار تخت خواب استفاده نمایید و وسایل اضافی خود را داخل کشوی آن و یا زیر تخت خواب خود جای دهید و یا از یک کمد دیواری و میز کنسول استفاده کنید.

همچنین، می توانید با استفاده از ابزار هوشمندانه ذخیره سازی مانند قفسه ها، سبد ها، جعبه های ذخیره سازی و سایر ایده های سازماندهی، فضایی را برای کمد لباس های نوجوان در حال رشد خود در نظر بگیرید. همگی ایده‌های عالی سازماندهی اتاق خواب هستند که اتاق نوجوان شما را از شلوغی دور نگه می‌دارند. به طور خلاصه، سعی کنید تمام فضاهای اتاق را به شکلی سرگرم کننده و کاربردی سازماندهی کنید که فرزندتان را تشویق کند تا اتاقش را مرتب کند. 

ایجاد فضای ذخیره سازی در اتاق خواب نوجوان

یک تخت خواب شیک نه تنها فضای مناسبی برای معاشرت با دوستان است، بلکه یک مکان عالی برای پنهان کردن وسایل و سازماندهی فضای اتاق است. زیرا، از پرکاربرد ترین فضاهای ذخیره سازی در اتاق خواب، فضای زیر تخت خواب است. همچنین، فضای زیر تخت می تواند به آزاد کردن فضای کمد کمک کند. 

تخت خواب شیک در اتاق نوجوان

2) استفاده از گیاهان خانگی در فضای اتاق خواب نوجوان

گیاهان نماد زندگی و تازگی هستند. داشتن آن ها در اتاق خواب نوجوانان مفید است. آن ها نه تنها برای چشم مفید هستند، بلکه بسیاری از انواع گیاهان آپارتمانی فیلتر هوای طبیعی هستند که باعث افزایش کیفیت هوا می شوند. آن ها همچنین سطح اکسیژن هوا را افزایش می دهند و رطوبت را تثبیت می کنند.

گل ها همچنین فوایدی برای بهبود خلق و خو دارند. در واقع، گل ها احتمال افسردگی را کاهش می دهند و احساسات مثبت را افزایش می دهند. به طور کلی، وجود گیاهان باعث بهبود تمرکز، حفظ حافظه، آرامش و کاهش استرس می شود.

ما به شما گیاهانی مانند ساکولنت ها و کاکتوس ها را در فضای اتاق خواب نوجوان پیشنهاد می کنیم. زیرا، به حداقل نگهداری نیاز دارند. 

استفاده از گیاهان خانگی در فضای اتاق خواب نوجوان

3) ایجاد یک فضای مطالعه

نوجوانان به یک فضای مطالعه کاربردی در اتاق خواب خود نیاز دارند. میزهای مطالعه باید فضای کافی برای کتاب های درسی و انجام تکالیف را داشته باشند. استفاده از قفسه های دیواری روش خوبی برای قاب بندی یک میز می باشد. ناگفته نماند، اضافه کردن صندلی راحتی و نور کافی را فراموش نکنید. 

ایجاد یک فضای مطالعه

همچنین می توانید از یک ویترین ساعت و کتابخانه استفاده نمایید. ویترین ساعت و کتابخانه، زیبایی دکوراسیون اتاق را دو چندان می کندو با چیدمان و سلیقه منحصر به فرد شما زیباتر و جذابتر می شود. 

ویترین و کتابخانه چوبی مدل WOODHILL کد HGDC-82 رنگ GRAY

 کتابخانه چوبی مدل WOODHILL رنگ GRAY

کتابخانه چوبی رنگ سفید

ویترین و کتابخانه چوبی مدل WOODLYN رنگ WHITE

ویترین و کتابخانه چوبی مدل WOODHILL کد HGDC-82 رنگ BROWN

 کتابخانه چوبی مدل WOODHILL رنگ BROWN

4) ایجاد مکانی برای استراحت 

همانطور که گفتیم نوجوانان ترجیح می دهند وقت خود را در اتاق خود بگذرانند. بنابراین ایده خوبی است که یک گوشه از اتاق را مکانی ویژه برای استراحت نوجوان خود طراحی کنید. به این ترتیب آن ها فضایی برای استراحت و معاشرت با دوستان خود در بین درس دارند.

در این اتاق، یک مبل منحنی در زیر پنجره مکانی اختصاصی برای استراحت را فراهم می کند. همچنین، ترکیبی از رنگ های آبی ملایم پاستلی، صورتی و سفید فضای اتاق خواب را سبک و روشن می کند. همچنین، استفاده از بالش‌های برجسته طرح‌دار بر جذابیت و پیچیدگی فضای اتاق اضافه می‌کند. 

ایجاد مکانی برای استراحت

اتاق خواب یک نوجوان بهترین مکان برای خلاقیت در به کار گیری مبلمان است. شما می توانید در گوشه ای از اتاق یک صندلی آویزان یا یک بانوج حصیری برای استراحت و آرامش نوجوان خود در نظر بگیرید. 

صندلی آویزان یا یک بانوج حصیری در اتاق خواب نوجوان

5) سبک وینتیج در دکوراسیون اتاق خواب نوجوان

وینتیج، سبکی نوستالژیک و قدیمی است که خاطرات شیرین گذشته را به ما یادآور می شود و از الگوی خاصی پیروی نمی کند.

برای دوستداران سبک وینتیج برای دکوراسیون اتاق نوجوان، ما به شما استفاده از مبلمان و تخت خواب کلاسیک فرانسوی، نورپردازی، کف‌پوش‌های چوبی کم‌رنگ و دیوارهای سفید رنگ را پیشنهاد می کنیم. همچنین برای جلوه هر چه بیشتر فضای اتاق استفاده از ساعت دیواری به سبک وینتیج با طرح پتینه و وسایل قدیمی نیز پیشنهاد می شود. 

سبک وینتیج در دکوراسیون اتاق خواب نوجوان

همچنین وجود یک میز کنسول به سبک فرانسوی می تواند یک مرکز توجه زیبا برای سبک وینتیج باشد. برای تزیین بیشتر شما می توانید عکس های مورد علاقه خود را قاب کرده و بر روی میز قرار دهید و یا از وسایل دکوراتیو قدیمی و دست ساز استفاده نمایید.

6) استفاده از تخت خواب معلق در اتاق خواب نوجوان

فضای اتاق خواب باید مملو از آرامش باشد تا برای انجام دادن کارهای خود به ‌اندازه کافی تمرکز داشته باشید و بدون استرس و تنش، شب ‌ها بتوانید خواب آرامی را تجربه کنید.

با آویزان کردن تخت از سقف به اتاق خواب نو جوان جلوه ای بی نظیر ببخشید. تخت خواب های معلق احساس سبکی، پرواز و بی وزنی را ایجاد می کنند. مطمئنا نوجوانان شیفته ی این مدل تخت خواب خواهند شد. شما می توانید با استفاده از زنجیرهای ضخیم، طناب و ریسمان، پارچه ها و مواد مختلف، تخت خواب را از سقف یا دیوار آویزان کنید. 

استفاده از تخت خواب معلق در اتاق خواب نوجوان

7) قاب کردن تخت خواب توسط پرده

استفاده از پرده روشی مقرون به صرفه و خلاقانه برای تقسیم فضای اتاق خواب نوجوانان است. قاب کردن تخت خواب با استفاده از پرده، توهم یک سایبان رویایی با حریم خصوصی را ایجاد می کند. همچنین، پرده ها می توانند به عنوان روشی شیک برای جدا کردن تخت خواب از محل مطالعه در اتاق استفاده شوند. 

قاب کردن تخت خواب توسط پرده

8) استفاده از تخت طاقچه ای در اتاق خواب نوجوان

یکی از راه‌هایی که باعث می‌شود اتاق خواب نوجوان بسیار چشمگیر و خاص باشد، طراحی اتاق به سبک مراکشی است. شما می توانید در گوشه ای از اتاق برای فضای تخت خواب خود از یک طاقچه به سبک مراکشی، میز منبت کاری شده در کنارتخت با رنگ های روشن و خنثی استفاده نمایید. 

استفاده از تخت طاقچه ای در اتاق خواب نوجوان

9) استفاده از مکرومه بر روی دیوار اتاق نوجوان

مکرومه بافی (گره بافی) از هنر های دستی جدید محسوب می شود که با استفاده از ابتکار و هنر دست بافنده دارای تنوع و طرح های مختلفی می باشد. مکرومه در سبک دکوراسیون بوهمی، ساحلی و در ترند های فصل پاییز و زمستان نقش پر رنگی را ایفا می کند. شما می توانید در طراحی اتاق خواب نوجوان خود از مکرومه نیز استفاده نمایید.

در این اتاق خواب از مکرومه آویزان بر روی دیوار، ترکیبی از الگوها و بافت ها بر روی رختخواب، یک چراغ آویز بافته شده و سه پایه مکرومه برای نگهداری گیاهان که از سقف آویزان شده اند، استفاده شده است. 

استفاده از مکرومه بر روی دیوار اتاق نوجوان

10) ایجاد حس پویایی در اتاق خواب نوجوان

اگر می خواهید طراحی اتاق خواب نوجوان شما پر جنب و جوش و پویا باشد، می توانید از انواع کاغذ دیواری با طرح های متنوع، وسایل دکوراتیو رنگی و اکسسوری های جذاب و متنوع استفاده نمایید.

در طراحی این اتاق، از کاغذ دیواری با طرح راه راه افقی، تزئینات دیواری چشمگیر و وسایل دکوراتیو به رنگ های قرمز، زرد و آبی استفاده شده است که حسی پویا را در اتاق نوجوان ایجاد نموده است. 

کاغذ دیواری با طرح راه راه افقی

11) دیوار گالری وال در اتاق خواب نوجوان

بیشتر نوجوانان علاقه زیادی به پوستر، تابلو و قاب عکس دارند. بهترین ایده برای نصب تابلو ها، استفاده از تابلو های گالری وال می باشد. 

ست تابلو مدرن بالرین

ست تابلو مدرن بالرین

تابلو مدرن درخت و پرنده ها (FLOCK OF BIRDS ON TREE)
تابلو مدرن درخت و پرنده ها (FLOCK OF BIRDS ON TREE)

تابلو های گالری وال (GALLERY WALL) می توانند کاملا نامتقارن باشند و یا فریم‌ هایشان از نظر سبک، اندازه و رنگ یکنواخت باشد. 

تابلو مدرن 5 تکه گندم لند

ست تابلو مدرن گل پامپاس (PAMPAS GRASS SET)

با تابلو های مدرن برند لوتوس که به صورت گالری وال نیز ارائه می شوند، می توانید دکوراسیون اتاق خواب نوجوان خود را متحول نمایید. قاب باریک و فضای بک گراند این مدل تابلو ها، توجه و تمرکز شما را به تصویر داخل قاب معطوف می کند. از مزیت های تابلو های گالری وال می توان به این مورد اشاره کرد که شما می توانید دیوار را با هر تعداد تابلو که مدنظرتان است طبق سلیقه ی خودتان دیزاین کنید.

12) استفاده از رنگ خاکستری

استفاده از رنگ ‌های گرم و سرد خاکستری و نقره‌ای، به صورت رنگ و یا کاغذ دیواری طرفداران زیادی را دارد و در دکوراسیون داخلی به زیبایی عمل می کند. اما به این نکته توجه داشته باشید که، در روانشناسی رنگ ها، رنگ خاکستری دارای مفهوم بی حالی و کسالت است. اتاق هایی که عمدتا به رنگ خاکستری هستند ممکن است احساس سردی داشته باشند. پس در استفاده از این رنگ کمی محتاط باشید.

رنگ خاکستری از دسته رنگ های خنثی محسوب می شود. بسیاری از  رنگ های خاکستری در واقع سایه ای از رنگ آبی، سبز، زرد یا حتی بنفش هستند، بنابراین توجه به تناژ رنگ خاکستری مهم است. 

استفاده از رنگ خاکستری

همچنین، می توانید در اتاق خواب یک نوجوان دختر از کاغد دیواری با طرح گل بر روی سقف اتاق در کنار رنگ خاکستری دیوار ها بهره ببرید. همچنین، استفاده از یک لوستر کریستالی و تابلو های گالری وال بر جذابیت هر چه بیشتر فضای اتاق می افزاید. 

اتاق خواب یک نوجوان رنگ خاکستری

13) نورپردازی در اتاق خواب نوجوان

تنظیم نور برای داشتن خانه ای شاد، یک فاکتور ضروری می باشد و می تواند بر سلامت روان و جسم تأثیر بخصوص داشته باشد. یک اتاق پر نور لذت بخش است و به محیط اطراف انرژی می بخشد.

لازم به ذکر است، تنوع بخشیدن به نور می تواند اتاق خواب نوجوان را به سرعت ارتقا دهد. استفاده از چراغ های ریسمانی بر روی سر تخت و دیوار، آباژور رو میزی، آباژور ایستاده در گوشه ای از اتاق خواب و چراغ مطالعه بر روز میز را فراموش نکنید که نوجوان شما می تواند هنگام مطالعه از آن استفاده کند. 

نورپردازی در اتاق خواب نوجوان

سخن آخر  

دکوراسیون اتاق خواب نوجوان ساده نیست و باید برای طراحی اتاق نوجوان حساسیت لازم را بخرج دهید و مطابق با علایق نوجوان اتاق را چیدمان کنید. فضای ذخیره سازی در اتاق ایجاد کنید. با این کار می توانید از شلوغ شدن اتاق جلوگیری کنید. میتوانید با استفاده از ابزاری مانند قفسه ها، سبد ها، جعبه های ذخیره سازی و سایر ایده های سازماندهی، فضایی را برای کمد لباس های نوجوان در حال رشد خود در نظر بگیرید. از ویترین و کتابخانه برای ایجاد فضایی به عنوان مطالعه استفاده کنید. برای دیوار از کاغذ دیواری استفاده کنیدو دیوار را با تابلو های مختلف دکور کنید. در نهایت اهمیت نور پردازی در اتاق نوجوان را نیز از یاد نبرید. 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3.5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *