مراسم هالووین 2024

جشن هالووین

مراسم یا جشن هالووین قدمتی بیش از هزار سال دارد. این مراسم در زمان های گذشته در اصل یک مراسم مذهبی بوده است و در طول زمان جنبه ‌های مذهبی آن ناپدید شده است و بیشتر جنبه ی شادی و خوش گذارانی به خود گرفته است. هالووین تعطیلاتی است که هر سال در 31تاریخ  اکتبر جشن گرفته می‌شود. جشن هالووین برای سال 2024 در روز پنجشنبه 31 اکتبر جشن گرفته خواهد شد.

 هالووین شامل فعالیت ‌هایی مانند حکاکی کردن اشکال ترسناک بر روی کدو تنبل، تزیین جمجمه و اسکلت ارواح، روشن کردن فانوس، تززین خانه با وسایل مخصوص، پوشیدن لباس‌ های ترسناک و خاص و غذا خوردن در کنار یکدیگر می باشد. لازم به ذکر است، داخل کدو تنبل چراغی گذاشته می‌شود تا مانند فانوس روی دست ‌ها حمل شود. جالب است که بدانید هالووین پس از جشن کریسمس دومین تعطیلات تجاری در جهان محسوب می‌شود. در کشور آمریکا، این جشن بسیار تجاری ‌شده است و شامل گردهمایی‌ های سرگرم‌کننده و بازی‌ های مخصوص می باشد.

هالووین

ریشه شناسی نام نشان می دهد، نام هالووین ریشه ای مسیحی دارد. در واقع نام انگلیسی کنونی هالووین به مسیحیت قرون وسطی باز می گردد. کلمه hallow ریشه انگلیسی قدیمی به معنای مقدس دارد. به عنوان یک اسم، می تواند به معنای قدیس نیز باشد. در گذشته، این روز، روز همه مقدسین نامیده می شد اما این نام در نهایت به هالووین کوتاه شده است.

واژه هالووین

تاریخچه مراسم هالووین

امروزه هالووین عمدتا یک جشن سکولار است، اما ریشه های مسیحی و بت پرستی دارد. مراسم هالووین از جشن باستانی قوم سلتیک (Samhain) سرچشمه می‌گیرد. درواقع هالووین تأثیراتی از اعتقادات و اعمال مسیحیان دارد. سلت ها که 2000 سال پیش در دره ای به نام (وارد) زندگی می کردند، بیشتر در منطقه ای که اکنون ایرلند، بریتانیا و شمال فرانسه است، سال نو خود را در اوایل ماه نوامبر جشن می گیرند. سلت ها در این جشن مذهبی به استقبال از برداشت محصول در پایان فصل تابستان می رفتند و اعتقاد بر این بود که در آن روز، ارواح مردگان به خانه های خود باز می گردند، بنابراین مردم لباس می پوشیدند و برای دفع ارواح آتش روشن می کردند. به این ترتیب استعاره هایی مانند جادوگران، ارواح، اجنه و جمجعه با این سنت مرتبط شدند.

تاریخچه مراسم هالویین

این قوم برای گرامیداشت این رویداد، آتش‌ های مقدسی را برپا می‌کردند و مردم محلی به قربانی کردن حیوانات و محصولات خود در این جشن باستانی مانند دیگر جشن‌ های مشابه‌ می ‌پرداختند. لازم به ذکر است، اگرچه این تعطیلات در مناطق سلتیک ایرلند، بریتانیا و فرانسه آغاز شد، اما به سرعت به سایر نقاط جهان گسترش یافت.

تاریخچه مراسم هالووین

امروزه مردمی که در این جشن شرکت می‌کنند لباس ‌های ترسناک و خاص می‌پوشند. کودکان به سراغ همسایه‌ ها می‌روند تا با ترساندن آن ها شکلات و آبنبات ‌های خوشمزه ‌ای هدیه بگیرند.

بسیاری از مردم در حیاط خانه‌ خود شروع زمستان را جشن می‌گیرند. غالبا رنگ ‌های بنفش، نارنجی و مشکی در مراسم ‌های هالووین به چشم می‌خورد. بسیاری از خانواده ‌ها انواع شکلات و آبنبات ‌های رنگارنگی را برای این مراسم جذاب تهیه می‌کنند. گفته می‌شود که آمریکایی‌ ها در شب هالووین یک چهارم خرید آبنبات و شیرینی سالانه‌‌ی خود را تهیه می کنند.

جشن هالویین

سنت خیره شدن به آینه در جشن هالووین

سنت خیره شدن به آینه در هالوین یکی دیگر از رسوم مرسوم می باشد که در کشور انگلستان و بریتانیا مرسوم می باشد. به این ترتیب که جوانان در اتاقی تاریک روبروی آینه می ایستند و به آینه خیره می شوند تا تصویر فردی که قرار است در آینده با او ازدواج کنند را ببینند. بر اساس افسانه ها، اگر فردی قبل از ازدواج بمیرد به ‌جای مشاهده تصویر همسر خود در آینه، تصویر یک اسکلت را می بیند.

مراسم شکار سیب در هالووین

شکار سیب یک بازی سنتی در هالووین می باشد که در کشور انگلستان و آمریکا مرسوم است.

مراسم شکار سیب در هالووین

آبنبات های کاراملی سیب در هالووین

یکی دیگر از سنت ‌های قدیمی مراسم هالووین، سیب کارامل است. اولین سیب کارامل در دهه 1950 توسط یکی از کارمندان کرافت فودز (Kraft Foods) به نام دن واکر (Dan Walker) کشف شد.

در سال 1960 یک کارگر مغازه به نام ویتو ریموندی(Vito Raimondi) با کمک عمویش ویلیام ریموندی(William Raimondi) که صاحب یک شرکت شیرینی پزی در شیکاگو، ایلینویز (Illinois) بود، اولین دستگاه سیب کارامل را اختراع و به ثبت رساند. از آن زمان، سیب کارامل به تکامل رسید و امروزه با روکش آب نبات با انواع مختلف پخته می شود.

آبنبات های کاراملی سیب در هالووین

مراسم قاشق زنی در هالووین

مراسم قاشق زنی یکی از رسوم جشن هالووین است که برای اولین بار در سال 1950 به مراسم هالووین اضافه شد. این سنت امروزه با استقبال بیشتری مواجه شده است و بیشتر در غرب آمریکا مرسوم است.

جشن هالووین

سخن آخر

شرکت لوتوس در مجله دکوراسیون خود درباره سبک های مختلف دکوراسیون و اصول چیدمان لوازم دکوری خانه مطلب بسیاری نوشته است. اگر به این حوزه علاقه مند هستید پیشنهاد می کنیم به مجله لوتوس سری بزنید و مطالب گوناگون صنعت دکوراسیون را مطالعه نمایید. برند لوتوس تولید کننده صنعتی و تخصصی ساعت دیواری و سایر لوازم دکوراتیو مانند تابلو، ساعت کنارسالنی، میزعسلی، آباژور و … در ایران است. 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *