چیدمان و تزیین سفره هفت سین

سفره هفت سین لوتوس
 عید نوروز آغاز نمی شود مگر با چیدن سفره هفت سین! 

فرهنگ ایرانی یکی از غنی‌ترین فرهنگ‌های جهان است و بر سایر فرهنگ‌ها نیز تأثیر عمیقی گذاشته است. ایران معمولا به عنوان مهد تمدن یاد می شود و تأثیر آن بر مناطق و سنت های مختلف هنوز قابل مشاهده است. یکی از زیباترین آداب و رسومی که بیش از 3000 سال از برگزاری آن می گذرد، نوروز است. نوروز در لغت به معنای روز نو است و آغاز سال نو ایرانی است که در اولین روز بهار، حدود 21 مارس جشن گرفته می شود. زمین نیز با فرا رسیدن بهار، زندگی جدیدی را آغاز می کند. 

هفت سین

مردم ایران برای گرامیداشت چنین روز بزرگی از آداب و سنن مختلف پیروی می کنند. در این مقاله قصد داریم به بررسی هفت سین، یکی از زیباترین سنت های نوروزی و و نحوه چیدمان آن بپردازیم.

هفت سین چیست؟

7 سین در واقع سنت کنار هم قرار دادن 7 شی نمادین است که حرف اول آن ها با سین شروع می شود و اغلب شامل: سبزه، سمنو، سنجد، سرکه، سیب سیر، سماق است. در گذشته همه این وسایل را روی یک پارچه شبیه به سفره می چیدند. به همین دلیل است که به آن «سفره هفت سین» می گویند. علاوه بر این عناصر، ایرانیان تمایل دارند اقلام دیگری مانند آینه، سکه، شمع، تخم مرغ های رنگی، ماهی قرمز، سنبل، شیرینی و آجیل در سفره هفت سین خود قرار دهند. 

تزیین سفره هفت سین

تزیین هقت سین روی میز

امروزه بیشتر افراد ترجیح می دهند هفت سین را روی یک میز چیدمان کنند. اما بخش‌های دیگر این سنت نسبتا دست ‌نخورده باقی مانده است و مردم همچنان از کاری که والدین و پدربزرگ و مادربزرگشان برای سال‌های سال انجام داده‌اند پیروی می‌کنند. مردم ایران قبل از شروع سال نو شروع به تهیه اقلام مورد نیاز می کنند و سفره هفت سین را تا آخرین روز تعطیلات سال نو که 13 روز طول می کشد در خانه هایشان بر پا نگه می دارند.  

تزیین سفره 7سین

کتاب آسمانی

یکی دیگر از موارد مهم، کتاب قرآن است. وقتی سال جدید شروع می شود، اعضای بزرگتر خانواده قرآن را باز می کنند و برای تصمیم گیری یا بینش برای شروع سال جدید با کتاب مشورت می کنند. به علاوه این لحظه ای است که سالمندان به خردسالان و کودکان پول می دهند که به آن «عیدی» می گویند. معمولا بین صفحات کتاب اسکناس های نو می گذارند و به محض شروع سال نو، آن را باز می کنند و پول را به اعضای خانواده هدیه می دهند. 

تزیین هفت سین

پیدایش هفت سین

در زمان ساسانیان، پیش از ظهور دین اسلام، سفره هفت شین بر پا می کردند و اقلام اصلی شامل شراب، شهد، شمشاد، شقایق، شربت، شمع و شیر بوده است. از آنجایی که شراب در اسلام حرام است، با ظهور دین اسلام، شراب با سرکه جایگزین شد و متعاقبا بقیه اقلام با عناصر دیگری که با حرف سین شروع می شدند جایگزین شد.

نماد ها

هر مورد در سفره هفت سین، مفهومی خاص در فرهنگ ایرانی دارد.

سبزه: سبزه نماد تولد دوباره، زایش و سبزی است. برخی نیز سبزه را نماد فرشته اردیبهشت می‌دانند. 

سبزه عید

سمنو: سمنو نماد قدرت، خیر و برکت و شیرینی زندگی است. 

سمنو

سنجد: سنجد نماد عمل سنجیده و گرایش به عقل محسوب می‌شود. برخی دیگر سنجد را نماد عشق و دلدادگی می‌دانند و معتقدند وجود آن سر سفره هفت سین، عشق و محبت بین اعضای خانواده را زیاد می‌کند. 

سنجد

سرکه: سرکه را نمادی از جاودانگی می‌دانند و حضور آن در سفره هفت سین به‌عنوان دور کننده نا‌ملایمات زندگی شناخته می‌شود. برخی نیز معتقدند، سرکه نماد رضایتمندی است و ما را به پذیرش نا‌ملایمات زندگی دعوت می‌کند. 

سرکه

سکه: سکه نماد دارایی و ثروت است و برای داشتن سالی پر از ثروت و مکنت سر سفره هفت سین قرار می گیرد.

سکه

 سیب: سیب نماد سلامتی، تندرستی و زیبایی است. 

سیب

سیر: سیر، گیاهی دارویی است و به عنوان ماده‌ای گندزدا به کار می رود و به دو دلیل سر سفره هفت سین گذاشته می شود، سیر نشان از تندرستی و میکروب زدایی دارد. همچنین نماد مناعت طبع شناخته می شود یعنی انسان همواره باید مناعت طبع پیشه کند. سیر نشانه قناعت و یادآوری سیر چشمی است. 

سیر عید

سماق: سماق، نماد صبر، بردباری و استقامت محسوب می‌شود. 

سماق

گل سنبل: گل‌ سنبل بسیار خوش ‌بو است و جنبه زینتی دارد. دوره ی گلدهی آن‌ در اوایل بهار است و گل‌های آن می‌توانند به رنگ‌های سفید، صورتی، بنفش، قرمز، نارنجی، زرد یا آبی باشند. 

سنبل عید نوروز

از آنجا که گل سنبل با آمدن بهار می‏ روید، آن ‏را به عنوان نماد فصل بهار بر سر سفره هفت سین می‏‌گذارند. بدان معنا که بهار آمده و ما امید آن داریم که ما نیز بهاری شویم. 

آینه:

آينه نماد تصوير است، نماد پيدايش و روشنايي است، به همين جهت بر سر سفره هفت سين گذاشته مي‌شود. آتشدان نيز نماد پايداري نور و گرما است که بعدها به شمع و چراغ تبديل شد. در دو طرف آينه دو شمعدان گذاشته مي‌شود و به تعداد فرزندان خانواده شمع روشن مي‌گردد. شمع‌ها نماد شادي و روشنگري هستند. 

آینه

ماهی قرمز: ماهی قرمز و کاسه آب نشان دهنده حرکت و زندگی است. ماهی قرمز نیز در تقویم ایرانی نشانه آخرین ماه (اسفند) است و چرخش آن به دور کاسه نشانه چرخش و تغییر سال است. 

تنگ ماهی قرمز عید

لازم نيست حتما ماهي قرمز بخريد. ظرفي به شکل ماهي و يا شمعي شبيه ماهي بسازيد و يا از ماهي‌هاي کوچک آکواريوم که مقاومت دارند، استفاده کنيد.

تخم مرغ رنگی:  تخم مرغ در هفت سین نشان از باروری و رشد و زایش دارد و نماد شکوفایی و نمو در سال جدید است. 

رنگ کردن تخم مرغ

وقتی به همه این موارد با هم فکر کنید، به راحتی متوجه می شوید که چرا بخش مهمی از آغاز سال جدید ایرانی، چیدن سفره هفت سین است. چیدن سفره هفت سین یکی از موضوعاتی است که در روز های نزدیک سال تحویل ذهن ها رو مشغول می کند. برای اینکه زودتر ایده پیدا کنید بهتر است چند نمونه سفره هفت سین نگاه کنید، تا سفره هفت سین خاص و زیبای خود را بچینید.  

—————————————————————————————————————————————————————————————————-

نحوه دکوراسیون سفره هفت سین 

در این مقاله چندین ایده برای دکوراسیون سفره هفت سین را برای شما عزیزان آماده کرده ایم، با ما همراه باشید. 

1) چیدمان درون یک سینی مسی به همراه یک ساعت رو میزی

بهتر است روی سفره هفت سین خود از ساعت استفاده کنید تا لحظه تحویل سال را از دست ندهید. براي انتخاب اجزاي ديگر هفت سين خود، يک طرح و ايده در نظر بگيريد و شمع و گلدان را در تناسب با هفت سينتان انتخاب کنيد.

ساعت لوتوس روی میز هفت سین

پیشنهاد ما به شما استفاده از ساعت های رومیزی شرکت لوتوس می باشد. شرکت تولیدی لوتوس ساعت های رومیزی خود را در دو دسته چوبی و فلزی قرار می دهد. این دسته از محصولات لوتوس با رنگ های استاتیک و آبکاری طراحی و تولید شده اند.  

 

مدل بلمونت

ساعت رومیزی فلزی مدل BELMONT کد B-700 رنگ SILVER

 ساعت فلزی رومیزی B700 GOLD 

ساعت رومیزی مدل BELMONT رنگ GOLD

لوتوس ساعت های رومیزی فلزی مدل BELMONTT را در رنگ های آبکاری (گلد، سیلور، آنتیک)و استاتیک (سفید، مشکی و…) به بازار عرضه کرده است. ساعت های رومیزی لوتوس با تنوع بالایی در اختیار زیبا پسندان قرار دارد. شما می توانید بر اساس سلیقه و دکوراسیون خود، محصول مناسب خودتان را انتخاب نمایید.  

ساعت رومیزی فلزی چرخ دنده ای MONTEBELLO

ساعت رومیزی فلزی چرخ دنده ای مدل MONTEBELLO

ساعت رومیزی فلزی چرخ دنده ای MONTEBELLO یکی دیگر از جدیدترین محصولات لوتوس می باشد .این ساعت رومیزی تمام فلزی می باشد که در رنگ های آبکاری سیلور و گلد طراحی و تولید می شود. ساعت های رومیزی مدل مونتبلو به دلیل سایز کوچک این قابلیت را دارند که در فضاهای مختلف از جمله میز کنسول،میز کنار تخت،میز عسلی و… دکور شوند.

استفاده از رنگ سیلور در فریم به همراه رنگ مشکی در صفحه باعث می شود چشمگیرتر باشد. لوتوس این مدل ساعت را در رنگ های سفید_طلایی، سیلور_سفید، سیلور_مشکی و گلد_مشکی تولید کرده است. 

2) چیدمان در ظروف چوبی، فلزی و بلوری در کنار هم

در اين مورد نيز شما مي توانيد به تم کلي که براي هفت سينتان در نظر گرفته ايد پايبند باشد، مثلا در کنار ظروف بلوری که مرکز توجه هفت سين شما است، از یک سینی چوبی استفاده کنيد و با رعايت اصل تناسب انتخاب متفاوتي داشته باشيد و با استفاده ازظروف فلزی بر روی سینی، ترکيب زيبايي ايجاد کنید.

چیدمان هفت سین

3) چیدمان بر روی میز آینه کنسول

اولین نکته در انتخاب مکان مناسب برای چیدمان سفره هفت سین این است که باید دقت کنید فضای انتخابی شما برای قرار دادن وسایل کافی باشد و نمای زیبایی از سفره را به نمایش بگذارد. برای صرفه جویی در فضا، ما به شما چیدمان بر روی میز جلو مبلی و یا میز کنسول را پیشنهاد می کنیم.

چیدمان هقت سین روی میز آینه کنسول

4)تزیین  در سینی چند طبقه

یکی دیگر از انتخاب های هوشمند در چیدمان سفره هفت سین به سبک مدرن استفاده از سینی های دو طبقه و یا سه طبقه می باشد که علاوه بر زیبا و خاص بودن، فضای کمی را اشغال می کند. علاوه بر آن می توانید از جا شمعی های چوبی، فلزی و یا بلوری استفاده نمایید. 

تزیین در سینی چند طبقه

5)چیدمان در ظروف آنتیک به همراه آینه و شمعدان فلزی

چیدمان آیتم های هفت سین در ظروف قدیمی که گاه از مادر و یا مادر بزرگ به شما می رسد یک انتخاب هوشمندانه است. حتی شما با جستجو در فروشگاه های عتیقه فروشی می توانید آنچه که نیاز دارید تهیه نمایید.

چیدمان در ظروف آنتیک به همراه آینه و شمعدان فلزی

6) دکور در ابعاد بزرگتر در گوشه ای از منزل

اگر فضای بزرگی را برای دکور سفره هفت سین در اختیار دارید، می توانید در گوشه ای از منزل خود، آیتم ها را در ابعاد بزرگتر چیدمان کنید.

دکور در ابعاد بزرگتر در گوشه ای از منزل

7)چیدمان در ظروف استوانه بلوری بر روی یک میز که توصیه می شود از پارچه برای جلوه بیشتر استفاده شود

نکته مهم دیگر در تزیین سفره 7 سین جنس و طرح پارچه و روبان و تزئیانتی است که در شکل ظاهری سفره موثرند. سفره‌های مدرن را می‌توانید با پارچه حریر، لین و ساتن براق متشکل از رنگ‌های تند و یا روبان‌های طرح‌دار در اشکال مختلف بچینید. 

چیدمان در ظروف استوانه بلوری بر روی یک میز

8) چیدمان در ظروف مدرن  سرامیکی با پایه فلزی

اگر سبک منزل شما مدرن است ما استفاده از ظروف سرامیکی و مدرن را به شما پیشنهاد می کنیم تا زیبایی منزل شما دو چندان شود. 

چیدمان در ظروف مدرن سرامیکی با پایه فلزی

هم چنین استفاده از جا شمعی ها به زیبایی هر چه تمام تر دکوراسیون شما کمک می کنند. 

استفاده از جاشمعی در سفره هفت سین

شرکت لوتوس جا شمعی های لیوانی زیبایی را از جنس شیشه تولید کرده است. استفاده هنرمندانه از آبکاری نقره در جا شمعی لیوانی کار را بسیار چشمگیرکرده است.لازم به ذکر است نقره به کار رفته شده در شمعدان های لیوانی شرکت لوتوس نقره ایتالیایی می باشد.  

جا شمعی لیوانی JOSEPHINE

جا شمعی لیوانی مدل JOSEPHINE

جا شمعی لیوانی LUCILLE

جا شمعی لیوانی LUCILLE

جاشمعی های لوتوس

طرح های متنوع این شمعدان ها در هنگام روشن کردن شمع پخش نور بسیار جذابی دارد که با ذوب شدن شمع داخل آن زاویه پخش نور تغییر کرده و حالت زنده ای به کار می دهد. لازم به ذکر است اگر این شمعدان ها را روی سطح سفید قرار بدهید، نور را واضح تر می بینید. 

جا شمعی لیوانی ELANIA

جا شمعی لیوانی مدل ELANIA

جا شمعی مدل MONSTERA

جا شمعی مدل MARGOT طرح MONSTERA رنگ GOLD

شرکت لوتوس این جا شمعی را از جنس تمام فلز طراحی و تولید کرده است طراحی شکیل بدنه محصول بهمراه استفاده هنرمندانه از فلز و رنگ پتینه سبب می شود که این محصول جذابیت بالایی داشته باشد. جا شمعی مدل MONSTERA در سه رنگ خاکستری، طلایی و مشکی طراحی و تولید شده است. 

ما مدل MONSTERA را با طرح های مختلف روی فلز خلق کرده ایم به طوری که زمانی که شمع در داخل محصول قرار دارد وقتی روشن شود طرح مورد نظر که روی جا شمعی قرار دارد بر روی سطح می افتد و جذابیت را دو چندان می کند.

9) چیدمان در ظروف چوبی و الهام گرفته از طبیعت در کنار گل های بهاری

 

استفاده از ظروف چوبی همیشه احساس خوبی را رقم می زنند. یک ایده برای چیدمان سفره هفت سین استفاده از ظروف چوبی به جای استفاده از ظروف سرامیکی و بلوری می باشد.

مدل-سفره-هفت-سین-جدید-11

10) استفاده از تم رنگ سبز: با استفاده از سیب سبز، سبزه، گل های بهاری و ظروف سبز رنگ

سبزه شاداب به شما روحيه مي‌بخشد. از گل‌هاي تازه و رنگارنگ هم می توانید استفاده نمایيد.

سفره هقت سین با تم سبز

11) چیدمان به سبک سنتی بر روی زمین با استفاده از یک پارچه سنتی

اگر بخواهید سفره‌های نوروزی خود را به شکل سنتی بچینید باید از پارچه‌‌هایی از جنس ترمه و مخمل با طرح‌های از بته جقه و غیره استفاده کنید.

سفره هقت سین سنتی

12) تزیین به سبک مینیمال و در ابعاد کوچک

لازم نیست در چیدمان وسایل زیاده روی کنید، بلکه کافی است همه چیز کوچک و ساده باشد. این سبک بسیار زیبا و خاص است و برای ساده پسندان بسیا رتوصیه می شود.

تزیین به سبک مینیمال و در ابعاد کوچک

سینی های دکوری لوتوس

لازم به ذکر است، شما می توانید از سینی سرو لوتوس برای تزیین آیتم های هفت سین استفاده نمایید. سینی های سرو لوتوس بهترین انتخاب برای افرادی است که طرفدار طرح مدرن هستند .امروزه از سینی تنها برای پذیرایی استفاده نمی شود بلکه وسیله ای کاربردی برای قرار دادن وسایل زیبا و اشیای کوچک است که جلوه ای خاص و ویژه به فضا می دهد. گروه تولیدی لوتوس در ساخت این سینی ها از پروفیل کُره ای استفاده نموده است و کف سینی شیشه ای است. 

سینی سرو TRENTO

سینی سرو مدل TRENTO رنگ GOLD

سینی سرو SANREMO

سینی سرو مدل SANREMO رنگ GRAY

سینی سرو مدل FOGGIA

مدل FOGGIA

سینی سرو مدل NAPOLI

سینی سرو مدل NAPOLI رنگ GOLD

شرکت لوتوس طرح های مدرن و زیبای ۲۰۲۱ را روی شیشه به صورت مستقیم چاپ کرده است. همچنین، سینی سرو به دلیل سادگی در طراحی، مورد پسند تمامی سلیقه ها می باشد.

سخن آخر:

این ذوق هنری شماست که به سفره هفت سین خلاقیت می بخشد. در نهایت برای چیدمان سفره هفت سین به خودتان سخت نگیرید. برای تزیین سفره هفت سین از تمام اعضای خانواده می توانید کمک بگیرید تا روحیه همدلی را بین خودتان تقویت کنید. چیدمان سفره هفت سین، عکاسی و ثبت خاطرات یکی از بهترین و زیباترین لحظات هر سال است. بار دیگر لحظاتی که کنار هم هستید را جشن بگیرید و بابت تمام نعمات زیبایی که خداوند در اختیارتان گذاشته، شکر گزاری کنید. امیدواریم روزهایی به زیبایی بهار پیش رویتان باشد. 

سفره هفت سین

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *