همه چیز درباره جایزه گرمی

جایزه گرمی

جایزه گرمی ( GRAMMY AWARD ) یا جایزه گرامافون، جایزه ای است که توسط آکادمی ملی علوم و هنر های ضبط (National Academy of Recording Arts and Sciences) طراحی شده است. این جایزه به رسم یادبود به “برندگان و منتخبین صنعت موسیقی” اهدا می شود. GRAMMY AWARD مهم‌ترین جایزه در حوزه موسیقی است. این جایزه هر ساله در ماه فوریه (بهمن/ اسفند) توسط آکادمی ملی علوم و هنرهای ضبط آمریکا به برندگان صنعت موسیقی داده می شود. در مراسم جایزه گرمی، اهدای جوایز به همراه اجرای موسیقی زنده توسط هنرمندان بزرگ و سرشناش محبوبیت بسیاری دارد. همچنین، بر روی فرش قرمز از هنرمندان عکس برداری می شود. 

جوایز مراسم گرمی

جایزه گرمی 

جایزه گرمی با روکش طلا که یک گرامافون طلاکاری شده را به تصویر می کشد، توسط Billings Artworks در Ridgway Colorado ساخته و مونتاژ شده است. این به همراه جوایز اسکار در مراسم اسکار (برای دستاوردهای سینمایی)، جوایز امی (برای دستاوردهای تلویزیونی)، و جوایز تونی (برای دستاوردهای تئاتر) یکی از چهار جایزه بزرگ سالانه آمریکا در نظر گرفته می‌شود. اولین مراسم جوایز گرمی در 4 می 1959 برگزار شد تا از دستاوردهای موسیقی در سال 1958 تقدیر کند.  

تندیس جایزه گرمی

لازم به ذکر است، برای به رسمیت شناختن دستاوردهای صنعت موسیقی، برندگان از بین بیش از 25 رشته انتخاب می شوند که سبک هایی مانند پاپ، راک، رپ، کانتری،کلاسیک، جاز و … را پوشش می دهند. لازم به ذکر است، راک برای اولین بار در مراسم سال 1980 توسط آکادمی و رپ در سال 1989 به عنوان یک سبک شناخته شدند. 

در مراسم گرمی آثار ارسالی هنرمندان توسط شرکت ‌های ضبط و همچنین اعضای آکادمی ارسال می‌شوند. اعضای رای دهنده، پنج نامزد برای هر جایزه تعیین می کنند و در نهایت برنده را انتخاب می کنند. رای دهندگان فقط در حوزه تخصصی خود رای می دهند و برندگان طی یک مراسم تلویزیونی اعلام می شوند.

تاریخ برگزاری جایزه گرمی 2023

شصت و پنجمین مراسم جایزه گرمی در تاریخ 6 فوریه  2023 (17 بهمن 1401) برگزار خواهد شد.

«چهار جایزه اصلی» مراسم جایزه گرمی: 

1) جایزه آلبوم  سال: جایزه آلبوم سال به خواننده و تهیه‌کننده یک آلبوم اهدا می‌شود.

2) جایزه ضبط سال: جایزه ضبط سال به خواننده و تهیه‌کننده یک آهنگ اهدا می‌شود. 

Grammy-Awards-Stage

3) جایزه ترانه سال:  جایزه ترانه سال به ترانه ‌سرا و آهنگ‌ساز یک آهنگ که توسط داوران مراسم گرمی انتخاب شده است، اهدا می‌شود.

4) جایزه بهترین هنرمند جدید: جایزه بهترین هنرمند جدید به بهترین هنرمندی که برای اولین بار در صنعت موسیقی اثری از خود به صورت رسمی منتشر می‌کند تعلق می‌گیرد. اما این جایزه در سال ۱۹۶۷ به کسی تقدیم نشد.

پنج جایزه ویژه گرمی:

1)جایزه اسطوره: جایزه اسطوره به هنرمندی که دارای محبوبیت ویژه در صنعت موسیقی است، اهدا می‌شود. 

Trustees Award

2)جایزه یک عمر دستاورد هنری: جایزه یک عمر دستاورد هنری به هنرمندی که در طول عمر هنری خود، دستاوردهای قابل توجهی داشته ‌است، اهدا می شود.

3)جایزه امانت داری : جایزه امانت داری یا Trustees Award مراسم گرمی که یک بار به استیو جابز به دلیل نوآوری و پشتکار او در تولید محصولات و فناوری‌هایی که راه استفاده از موسیقی، تلوزیون، فیلم‌ها و کتاب‌ها را تغییر داده است، اهدا شد. 

Trustees Award steve jobs

4)جایزه تالار مشاهیر گرمی: اهدای جایزه تالار مشاهیر گرمی یا Grammy Hall of Fame Award از سال ۱۹۷۳ آغاز شد. این جایزه به آلبوم‌ها و تک‌آهنگ‌هایی که دارای اهمیت تاریخی یا کیفی هستند هدیه داده می‌شود. برای ثبت آثار در این تالار حداقل باید ۲۵ سال از انتشار رسمی اثر گذشته باشد. این جایزه به آلبوم‌ها و تک‌آهنگ‌ها در تمام سبک‌های موسیقی داده می‌شود. همچنین تا سال ۲۰۱۰ حدود ۸۵۰ آلبوم و تک‌آهنگ،  این جایزه را دریافت کردند.

5) جایزه بهترین موزیسین سال

حضور هنرمندان ایرانی در مراسم گرمی

حضور هنرمندان ایرانی در مراسم گرمی برای اولین بار به سال 1372 برمی گردد. اردشیر فرح، گیتاریست و آهنگساز مشهور ایرانی برای آلبوم “آمریکاز” در سال 1372 (1992 میلادی) کاندید دریافت جایزه گرمی شده است. 

هنرمند محبوب، حسین علیزاده موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز، پژوهش‌گر و نوازنده تار و سه‌تار اهل ایران می باشد که در بخش بهترین آلبوم سنتی جهان سه بار برای آلبوم های بی تو به سر نمی شود، فریاد، به تماشای آب های سپید نامزد دریافت جایزه گرمی شده است.

حسین علیزاده
حسین علیزاده

محمدرضا شجریان (خسرو آواز ایران) در سال 1381 برای دو آلبوم بی تو به سر نمی شود و فریاد با همکاری حسین علیزاده، کیهان کلهر و همایون شجریان ، نامزد دریافت جایزه گرمی شده است.

محمدرضا شجریان

همچنین، کیهان کلهر نوازنده بین المللی کمانچه، تاثیر بسزایی در رواج زبان فارسی در سراسر جهان داشته است و نیروی خلاقی در صحنه موسیقی امروز می باشد. اجرای موسیقی سنتی ایرانی و همکاری های متعدد او مخاطبان را در سراسر جهان جذب کرده است. او موسیقی بسیاری از نواحی ایران، به‌ویژه نواحی خراسان و کردستان را مطالعه کرده است. او به عنوان تک‌نواز با گروه‌ها و ارکسترهای مختلف از جمله فیلارمونیک نیویورک و ارکستر ملی لیون، تورهای جهانی داشته است. کیهان کلهر برای محمدرضا شجریان و شهرام ناظری سرشناس ترین آوازخوانان ایرانی آهنگسازی کرده است و با بزرگ ترین نوازندگان موسیقی ایران اجرا و ضبط داشته است. او برای تلویزیون و فیلم نیز موسیقی ساخته است. کیهان کلهر در سال 2017 جایزه گرمی را به همراه گروه جاده ابریشم با رهبری یویوما برای آلبوم ( sing me home ) دریافت کرد.

همچنین، کیهان کلهر برای آلبوم های بی تو به سر نمی شود، فریاد، باران، فراتر از نقشه جغرافیا که در آن‌ها به‌عنوان آهنگ ‌ساز و نوازنده نقش داشته است،  نامزد دریافت جایزه گرمی شده‌ است.

کیهان کلهر
کیهان کلهر

حمید سعیدی نیز برنده جایزه گرمی بهترین آلبوم نیو ایج در شصت و یکمین دوره جوایز گرمی شد. شصت و یکمین مراسم اهدای جوایز گرمی در 10 فوریه 2019 در مرکز استیپلز لس آنجلس برگزار شد.

حمید سعیدی آهنگساز و نوازنده سنتور ایرانی متولد 1353 است که چند سالی است در خارج از ایران به سر می‌برد. او پس از کیهان کلهر دومین موزیسین ایرانی است که موفق به دریافت این جایزه شده است. لازم به ذکر است، آثار او ترکیبی از شعر سنتی و معاصر ایران با موسیقی است و رویکرد متفاوتی در اجراهای زنده خود دارد.

حمید سعیدی

همچنین، رامین جوادی متولد سال 1974، آهنگساز موسیقی متن فیلم و تلویزیون است. پدر او ایرانی و مادرش آلمانی می باشد. او در سال 2008 برای موسیقی فیلم مرد آهنی و در سال 2017 برای آهنگ سازی فصل هفتم سریال بازی تاج و تخت نامزد دریافت گرمی شده است.

رامین جوادی

شفاف سازی در مورد نامزد شدن آهنگ “برای” جوایز گرمی 2023

آهنگ شروین حاجی پور به نام “برای” این روز ها به دلیل تاثیرگذاری مثبت اجتماعی بسیار محبوب شده است. از این رو هم وطنان ما در داخل و خارج ایران درخواست های بسیاری مبنی بر نامزد شدن این آهنگ برای آکادمی گرمی فرستادند. به نقل از منابع معتبر، 95 هزار نفر خواهان اهدا جایزه گرمی به شروین حاجی پور برای آهنگ “برای” هستند. تا اینجا 86 درصد درخواست‌ها مربوط به آهنگ «شروین حاجی‌پور» است که از همین حالا اثر او را به یکی از برندگان جوایز گرمی تبدیل کرده است. 

اما برای آگاهی بیشتر درباره این مسئله که یک آهنگ چگونه برای جایزه گرمی انتخاب می شود لازم است کمی دقیق و علمی تر به قضیه نگاه کنیم. 

در شصت و چهارمین مراسم جوایز اهدای گرمی، جان باتیست جایزه آلبوم سال را برای آلبوم به نام ” ما هستیم” که از جنبش black lives matter الهام گرفته است، دریافت کرد. پس از این آهنگ آکادمی تصمیم گرفت رده بند جدیدی به نام ” آهنگ برگزیده ای که تاثیر گذار است و به یک معضل اجتماعی می پردازد” را به لیست خود اضافه کند. در واقع این آهنگ های تاثیر گذار در مناطق مختلف جهان تاثیر مثبت دارند. آهنگ black lives matter برای مقابله با خشونت و نژاد پرستی علیه سیاه پوستان در سراسر جهان به محبوبیت فراوانی رسیده بود و از این رو مردم را به اتحاد و هم بستگی با یکدیگر فارغ از نژاد، رنگ پوست و… دعوت کرد.  

black lives matter art

به گفته متخصصین این حوزه، جوایز گرمی تنها به آهنگهای پخش شده از داخل آمریکا تعلق می گیرد. در واقع آهنگ مورد نظر می تواند در خارج ساخته شده باشد اما باید توسط یک شرکت موسیقی در داخل آمریکا ارائه یا پخش شده باشد. به عبارتی دیگر جوایز آکادمی گرمی مختص آهنگ های منتشر شده از داخل آمریکا است. نامزد یا برنده شدن آهنگ به تعداد رأی یا پافشاری مردم مرتبط نیست بلکه تصمیمش با هیئت داوران آکادمی گرمی خواهد بود. هم چنین تاثیر گذاری یک آهنگ را بر اساس اینکه تا چه حد در بین مردم پخش شده و میزان هشتگ ها بررسی می کنند.

Social impact

ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که آهنگ های مورد قبول جوایز مراسم گرمی باید در یک فضای تجاری (نه بین المللی) و تا قبل از تاریخ 30 ام سپتامبر پخش شده باشند. 

هاروی میسون جونیور(Harvey Mason Jr)، مدیر عامل آکادمی گرمی گفت: عمیقاً تحت تأثیر حجم بالای درخواست ارسالی برای نامزد شدن آهنگ «برای» هستیم. همچنین افزود: ما از اینکه آکادمی بستری برای افرادی است که می خواهند از این ایده حمایت کنند، بسیار خوشنودیم.

Harvey Mason Jr
Harvey Mason Jr 

شروین “برنده جایزه بهترین ترانه برای تغییرات اجتماعی”

همانطور که در ابتدای مقاله بیان کردیم، شصت و پنجمین مراسم جایزه گرمی در تاریخ 6 فوریه  2023 (17 بهمن 1401) برگزار شد. قبلا اعضای آکادمی مراسم گرمی اعلام کرده بودند که در سال نو میلادی یعنی سال 2023 از یک بخش ویژه با عنوان “آهنگی برای تغییر اجتماعی” رونمایی می کنند که این آهنگ یک جایزه ویژه خواهد داشت. این آهنگ که با رای مردم انتخاب می شود، در شصت و پنجمین مراسم جوایز گرمی به شروین حاجی پور خواننده آهنگ “برای” تعلق گرفت. به گفته آکادمی گرمی ویدئو این آهنگ در مدت زمان خیلی کوتاهی( دو روز) در اینستاگرام شخصی شروین حدود 40 میلیون بار دیده شد. همچنین به نقل از منابع معتبر، این آهنگ از طرف 95 هزار نفر برای دریافت جایزه ویژه گرمی در بخش ” بهترین آهنگ دگرگونی اجتماعی” معرفی شد. جیل بایدن (Jill Biden) بانوی اول آمریکا شروین حاجی پور را برنده جایزه گرمی معرفی کرد. او با اعلام برنده این جایزه، ترانه “برای” را “نوایی نیرومند و شاعرانه برای آزادی ” معرفی کرد.  

سایت آکادمی مراسم سالانه جوایز گرمی گفته است: از اینکه این آهنگ توسط رای مردم انتخاب شده بسیار خوشحالیم. همچنین افزودند: این آهنگ که توسط میلیون ها نفر دیده و شنیده شده و در نهایت به عنوان “آهنگ برتر دگرگونی اجتماعی” معرفی شده، تاثیر مثبت اجتماعی بالایی داشته است. اعضای آکادمی گرمی در وب سایت رسمی اکادمی گفته اند: انتخاب بهترین آهنگ برای تغییرات اجتماعی یک برنامه سالانه است و ما مشتاقانه منتظر دریافت آثار ارسالی شما برای مراسم سال آینده آکادمی گرمی هستیم. 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 8 میانگین: 4]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *