مهم ترین اصول طراحی سرویس بهداشتی

the-most-important-principles-of-bathroom-design

در طراحی سرویس بهداشتی با توجه به مساحت کوچک آن معمولا توجه کمتری به آن می شود اما باید گفت توجه به ابعاد، استاندار ها و اصول طراحی این فضای کوچک اهمیت بسیار زیادی دارد. چرا که سرویس بهداشتی، قسمتی از خانه است که ما هر روز از آن‌ استفاده می‌ کنیم. بنابراین، طراحی دکوراسیون آن بسیار مهم است. در این مقاله، ما به شما مجموعه ای از اصول طراحی در سرویس بهداشتی را نشان می دهیم و به بررسی تعدادی از آن ها می پردازیم. 

اصول طراحی سرویس بهداشتی

قبل از هرچیز ذکر این نکته حائز اهمیت است که حداقل ابعاد سرویس بهداشتی 110 در 110 سانتی متر در ارتفاع 210 سانتی متر با عرض درب 70-80 سانتی متر می باشد. همچنین، یکی از نکات مهم در هنگام طراحی سرویس بهداشتی این است که باید سرویس بهداشتی در فضایی از خانه طراحی شود که دید به پذیرایی نداشته باشد. به عبارت دیگر نباید درب ورودی سرویس بهداشتی رو به قسمت نشمین خانه باز شود.

استفاده از کاشی در سرویس بهداشتی

استفاده از کاشی با ابعاد و طرح های متنوع در سرویس بهداشتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. لازم به ذکر است، ابعاد مورد نظر کاشی منتخب باید متناسب با فضای در دسترس شما باشد و باید در طرح انتخابی خود دقت فرمایید تا فضای شما را کوچکتر از آنچه که هست نمایش ندهد. همچنین، نظافت سرویس بهداشتی بسیار با اهمیت است. کاشی منتخب باید این اجازه را به شما بدهد که به راحتی آن ها را نظافت کنید. 

استفاده از کاشی در سرویس بهداشتی

برای کف سرویس بهداشتی از کاشی با رنگ خنثی استفاده کنید تا توجه به اطراف پراکنده شود. استفاده از کاشی های طرحدار در سرویس بهداشتی به زیبایی سرویس بهداشتی کمک می کند. همچنین، می توانید به جای نصب کاشی از تایل ‌های شیشه‌ای، سنگی و یا سرامیک نیز استفاده نمایید. و باید به این نکته توجه فرمایید که به دلیل مرطوب بودن فضای سرویس بهداشتی، کف سرویس بهداشتی و دیوارها تا ارتفاع 185 سانتی‌متری حتما باید عایق رطوبتی شده باشند.  

استفاده از کاشی در سرویس بهداشتی

انواع روشویی در سرویس بهداشتی 

روشویی در سرویس بهداشتی 3 نوع دیواری، رو کابینتی و پایه دار می باشد. روشویی در رنگ ‌ها و متریال متنوع تولید می شوند. امروزه روشویی هایی از جنس سنگ تولید شده اند که طرفداران زیادی را در بین طراحان داخلی به خود اختصاص داده اند.

روشویی در سرویس بهداشتی

شما می توانید بسته به سلیقه، ابعاد فضای در دسترس و بودجه خود روشویی مورد نظر خود را تهیه کنید. اگر فضای سرویس بهداشتی شما کوچک است پیشنهاد ما به شما استفاده از روشویی دیواری است زیرا فضای کتری اشغال می کند. 

انواع روشویی در سرویس بهداشتی 

 و اگر شما از طرفداران استفاده بهینه از فضا و ذخیره سازی هستید، رو شویی رو کابینتی می تواند بهترین انتخاب برای شما باشد. همچنین، شما می توانید ابعاد سرویس بهداشتی خود را اندازه گیری نمایید و رو شویی رو کابینتی مورد نظر خود را سفارش دهید تا ساخته شود. 

انواع روشویی در سرویس بهداشتی 

توالت ایرانی 

هنگام طراحی توالت ایرانی به این نکته توجه فرمایید که فاصله توالت ایرانی تا پشت دیوار باید حدود 30 سانتی‌متر باشد. همچنین، رعایت این نکته حائز اهمیت است که جهت قبله در طراحی سرویس بهداشتی باید رعایت شود. به طوری که نصب توالت ایرانی باید ترجیحا به سمت شرق باشد. لازم به ذکر است، اگر فضای سرویس بهداشتی شما از حد معمول بزرگتر است شما می توانید در کنار توالت ایرانی، از توالت فرنگی نیز استفاده نمایید. 

توالت ایرانی در سرویش بهداشتی

و اگر مجبور به استفاده از توالت فرنگی درسرویس ‌بهداشتی کوچک خود هستید پیشنهاد ما به شما استفاده از توالت‌ فرنگی دیواری و یا وال هنگ است. چرا که توالت فرنگی وال هنگ به دیوار نصب می شود و فضای کمتری را اشغال می کند. 

استفاده از قفسه و یا کمد در سرویس بهداشتی

استفاده از قفسه و یا کمد در هر سرویس بهداشتی واجب است حتی اگر فضای کوچکی در اختیار دارید، پیشنهاد ما به شما استفاده از کمدهای کوچک است. کمد امکان ذخیره‌سازی و استفاده بهینه از فضا را برای شما فراهم می کند. شما می توانید وسایل شخصی خود اعم از مسواک، حوله، شوینده، شمع و… را در آن ها نگهداری کنید. 

استفاده از قفسه و یا کمد در سرویس بهداشتی

شما می توانید علاوه بر کمد از شلف‌ها نیز کمک بگیرید. با توجه به سلیقه خود می توانید شلف ‍‌ها را در هر گوشه از سرویس بهداشتی نصب نمایید و طراحی سرویس بهداشتی خود را تکمیل نمایید.

استفاده از آینه در سرویس بهداشتی

استفاده از آینه در سرویس بهداشتی با ابعاد مناسب از ملزومات است و باید توجه ویژه ای به آن شود. اگر از آینه به درستی در طراحی سرویس بهداشتی استفاده شود، می تواند به جذابیت و زیبایی دکوراسیون آن کمک کند و به فضا عمق بصری دهد و باعث شود فضا بزرگتر جلوه کند. همچنین، شما می توانید به طور همزمان از نور مخفی در پشت آینه استفاده نمایید و دکوراسیون را دو چندان زیبا و خاص نمایید. 

استفاده از آینه در سرویس بهداشتی

نورپردازی در سرویس بهداشتی

نورپردازی یکی دیگر از فاکتور های مهم در هنگام طراحی سرویس بهداشتی می باشد. با توجه به کوچک بودن فضای سرویس بهداشتی شما می توانید حتی با یک چراغ کوچک روشنایی آن را تامین نمایید. شما می توانید با توجه به سلیقه خود و یا کمک از طراحان داخلی اقدام به نورپردازی سرویس بهداشتی خود نمایید. بهترین گزینه استفاده از نورپردازی در بالای روشویی در کنار آینه است. 

نورپردازی در سرویس بهداشتی

استفاده از شمع و جا شمعی یک راه ارتقای دکوراسیون سرویس بهداشتی می باشد. حتی می توانید از شمع های معطر نیز استفاده نمایید. جا شمعی های کوتاه و ساده برای تزیین این قسمت گزینه مناسبی می باشند.

جا شمعی های شرکت لوتوس 

شرکت لوتوس اقدام به تولید جا شمعی های لیوانی زیبایی از جنس شیشه کرده است. استفاده هنرمندانه از آبکاری نقره در طرح های ظریف و متنوع، کار را بسیار چشمگیر کرده است. لازم به ذکر است، نقره به کار رفته شده در شمعدان های لیوانی شرکت لوتوس، نقره ایتالیایی می باشد. طرح های متنوع این شمعدان ها در هنگام روشن کردن شمع پخش نور بسیار جذابی دارد که با ذوب شدن شمع داخل آن زاویه پخش نور تغییر می کند و حالت زنده ای به کار می دهد. لازم به ذکر است، قرار دادن این نوع شمعدان روی سطح سفید پخش نور را واضح تر نشان می دهد. شرکت لوتوس با ایجاد بسته بندی شکیل در رنگ مشکی با کاور نقره ای این امکان را به وجود آورده است تا بتوانید هدیه ای خاص و زیبا برای عزیزان خود داشته باشید.

جا شمعی لیوانی LEA

جا شمعی لیوانی لوتوس مدل LEA

علاوه بر آن، شرکت لوتوس جا شمعی هایی از جنس فلز با طرح های مختلف تولید کرده است. استفاده هنرمندانه از فلز و رنگ پتینه سبب می شود این محصول به زیبایی بدرخشد. ما مدل زیبای MARGOT را با طرح های متفاوت روی فلز خلق کرده ایم به طوری که زمانی که شمع در داخل محصول قرار می گیرد، طرح مورد نظر بر روی سطح می افتد و جذابیت را دو چندان می کند.

 

مدل MARGOT

      جا شمعی مدل MORGOT طرح PALM

تفکیک فضاها در طراحی سرویس بهداشتی

اگر حمام و سرویس بهداشتی شما در یک فضا هستند، بهتر است آن ها را از هم تفکیک نمایید. پارتیشین های شیشه ای می تواند بهترین گزینه باشد تا رطوبت به سرویس بهداشتی نرسد و در عین حال این دو ازهم تفکیک شوند. 

تفکیک فضاها در طراحی سرویس بهداشتی

سخن آخر

در نگاه اول طراحی سرویس بهداشتی ممکن است سخت یا حتی غیر ممکن برسد. ممکن است بار اولی که عنوان این مقاله را می خوانید با خود فکر کنید چگونه می توان سرویس بهداشتی را طراحی کرد؟ استفاده از کاشی با ابعاد و طرح های متنوع، انواع روشویی (دیواری، رو کابینتی و پایه دار)، وجود قفسه یا کمد و آینه در سرویس بهداشتی و توجه به نورپردازی از مهم ترین نکات اصول طراحی در سرویس بهداشتی است. در همین راستا استفاده از جا شمعی های کوچک فلزی و شیشه ای شرکت لوتوس برای استفاده در سرویس بهداشتی توصیه می شود. بهترین گزینه استفاده از نورپردازی در بالای روشویی در کنار آینه است. 

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *