تاثیر نور بر رنگ در دکوراسیون داخلی

تاثیر نور بر رنگ در دکوراسیون داخلی

نور یکی از اساسی ترین عناصر مورد نیاز بشر است که در دکوراسیون داخلی خانه نقش بسیار عمده ای را ایفا می کند. در کنار فاکتور نور، رنگ نیز بر روحیه و سلامت روانی و جسمانی تاثیر به سزایی دارند. تاثیر نور بر رنگ نکته ای است که ما در هنگام انتخاب رنگ از آن چشم پوشی می کنیم. اما واقعیت ساده این است که هیچ رنگی بدون نور وجود ندارد.  

تاثیر نور بر دیزاین داخلی

تاثیر نور پردازی در دکوراسیون داخلی

هنگام دیزاین خانه ممکن است وقتی رنگ خانه خود را انتخاب می کنید، فکر کنید کار شما تمام شده است. اما باید به شما بگوییم که نور این قدرت را دارد که شدت و تناژ رنگ را از اتاقی به اتاق دیگر تغییر دهد. منبع نور، کیفیت و جهت نور می توانند رنگ انتخابی شما را از یک اتاق به اتاق دیگر متفاوت کنند.اما نگران نباشید! اگر کمی زمان بیشتری برای مطالعه انتخاب رنگ در شرایط نوری منحصر به فرد خانه خود صرف کنید، می توانید ترکیب رنگ و نور را برای ایجاد فضای مناسب خود انتخاب نمایید. چراکه، نور طبیعی ساده ترین منبع برای سنجش بهترین کیفیت یک رنگ است. 

تاثیر نور بر دکوراسیون

به طور کلی، هنگامی که نور زیادی در یک اتاق وجود دارد، رنگ ها زنده تر و درخشان تر به نظر می رسند. هنگامی که نور کمتری وجود دارد، رنگ ها کدر می شوند و شدت خود را از دست می دهند. نور طبیعی و مصنوعی می تواند به شما در دستیابی به رنگ واقعی کمک کند. اما ابتدا، مهم است که ویژگی های این منابع مختلف نور را درک کنید.  

نور زیاد در اتاق

تاثیر نور طبیعی بر رنگ 

ساعات مختلف روز، ماه های مختلف از سال و کیفیت نور می تواند رنگ را در زیر نور طبیعی تغییر دهد. برای مثال، نور روز صبح باعث می‌شود رنگ‌ های سرد گرم ‌تر به نظر برسند، در حالی که نور ظهر، رنگ را روشن‌تر نشان می‌دهد. نور طبیعی در طول روز تغییر می کند و رنگ تحت تأثیر موقعیت خورشید، فصول، مختلف سال، آب و هوای منطقه، موقعیت مکانی خانه و همچنین تحت تأثیر موقعیت اتاق های داخل خانه شما قرار می گیرد. صرف نظر از موقعیت اتاق، می‌توانید نور طبیعی را با انتخاب نوع پنجره‌ و پرده، نصب آینه در فضای اتاق و کوتاه کردن پوشش گیاهی بیرونی که ممکن است پنجره‌ها را مسدود کند تا حدودی کنترل نمایید. 

تاثیر نور طبیعی بر رنگ

تاثیر نور مصنوعی بر رنگ 

نور مصنوعی نیز همانند نور طبیعی می تواند شدت و تناژ رنگ را تغییر دهد. تأثیر نور مصنوعی از یک منبع نور به منبع دیگر بسیار متفاوت است. یکی از دلایلی که وقتی رنگ ‌ها را به خانه می‌آورید بسیار متفاوت به نظر می‌رسند این است که رنگ ‌فروشی‌ها معمولا نور فلورسنت دارند که رنگ سبز مایل به آبی ایجاد می‌کند. در حالیکه، منابع نوری خانه شما احتمالا نور رشته ای، هالوژن یا LED هستند و هر کدام از این ها تأثیر کاملا متفاوتی روی رنگ دارند. 

هالوژن در دکوراسیون

استفاده از نور لامپ، آباژور، لوستر سقفی و نورپردازی های توکار این قدرت را دارند که شدت رنگ شما را تغییر دهند. بسته به جهت لامپ و ایجاد سایه، رنگ شما ممکن است روشن تر یا کم رنگ تر دیده شود. به طور مثال، یک آباژور دیواری می تواند سایه هایی را بر روی دیوار ایجاد می کند.

تاثیر نور مصنوعی بر رنگ در دکوراسیون

نور رشته ای در دکوراسیون 

با کمال تعجب، نور رشته ای معمولا رنگ های گرم مانند قرمز، نارنجی و زرد را تشدید می کند و رنگ های سردتر مانند آبی را کدر می کند. با این حال، لامپ ‌های سفید روشن که عدد کلوین بیشتری دارند، کمی سردتر هستند. هرچه عدد کلوین بیشتر باشد، رنگ لامپ سردتر است. بنابراین لامپ های 2500K گرم هستند و زرد به نظر می رسند، در حالی که لامپ های 3500K  کمی خنک تر هستند و آبی تر به نظر می رسند. 

نور رشته ای در دکوراسیون

حتی انتخاب ساده ای مانند یک لامپ می تواند بر شدت رنگ تأثیر بگذارد. لامپ ‌های هالوژن که نور زرد ساطع می‌کنند باعث می‌شوند تا رنگ‌ های دیوار گرم‌تر به نظر برسند، در حالی که لامپ ‌های سفید، نور آبی‌ از خود ساطع می‌کنند و رنگ سردتری به رنگ می‌دهند. همچنین، نورپردازی LED  بسته به لامپی که انتخاب می‌کنید، می‌تواند رنگ ‌ها را سرد تر یا گرم ‌تر نشان دهد. 

لامپ ‌های هالوژن با نور سفید

لازم به ذکر است، اگر قصد دارید از رنگ تیره در خانه خود استفاده کنید، اضافه کردن نور مصنوعی بسیار مهم است، زیرا رنگ های تیره نور را جذب می کنند. 

تاثیر نور بر رنگ تیره

امیدواریم این اطلاعات به شما کمک کند تا به رنگ رنگ مورد نظر خود نزدیک شوید. با این حال، نمی توانید از مهم ترین مرحله در انتخاب رنگ غافل شوید: برای اطمینان می توانید یک نمونه کوچکی از رنگ انتخابی خود را از فروشگاه رنگ فروشی تهیه کنید و آن را در اتاق مورد نظر استفاده نمایید تا بتوانید آن را در شرایط مختلف نور طبیعی و محیطی مشاهده کنید. اگر رنگ رضایت شما را برآورده نکرد، به فروشگاه رنگ باز گردید و دوباره امتحان کنید. خبر خوب این است که در انتخاب رنگ شما آزادی عمل دارید، چرا که تنوع رنگ ها بیشمار می باشد. بنابراین، بدون شک رنگ مورد نظر خود را خواهید یافت. 

تاثیر نور مصنوعی بر دکوراسیون

نورپردازی دکوراتیو 

شرکت لوتوس، آباژور های زیبا و متنوعی را در انواع رومیزی و کنار سالنی طراحی و تولید نموده است که بسیار مورد توجه مشتریان بوده است. برای بهره مندی از نور مصنوعی به شما آباژور لوتوس مدل MIRABELLA از نیوکالکشن 2023 را معرفی می کنیم که بسیار با ظرافت و حوصله طراحی و اجرا شده است. 

آباژور سه پایه چوبی لیا

آباژور سه پایه چوبی LIA

شرکت لوتوس با استفاده از پارچه کنفی طبیعی و با کیفیت در شید آباژور و چوب طبیعی در پایه آباژور به جذابیت این محصول افزوده است. شرکت لوتوس آباژور رومیزی مدل MIRABELLA را در چهار رنگ طوسی، قهوه ای، والنات و سبز تیل تولید نموده است. 

آباژور مدل MIRABELLA

آباژور رومیزی چوبی سوئیچی مدل MIRABELLA

جهت گیری ساختمان و میزان نور خانه

تاثیر نور در اتاق های رو به جنوب

نور در اتاق های رو به جنوب دارای انعکاس و سایه است و برای فضاهای نشیمن مناسب است. نور در اتاق های رو به جنوب احساس سرزندگی ایجاد می کند. استفاده از رنگ های ملایم و کم رنگ بر روی دیوار های یک اتاق رو به جنوب، یک راه عالی برای به حداکثر رساندن نور در فضای خانه است. رنگ‌هایی مانند رنگ آبی احساس آرامش و افزایش اعتماد به نفس را ایجاد می‌کنند، در حالی که رنگ‌های خنثی حس گرم‌تری ایجاد می‌کنند. 

تاثیر نور در اتاق های رو به جنوب

تاثیر نور در اتاق های رو به شمال

اتاق هایی که رو به شمال هستند نور مستقیم دریافت نمی کنند. این نور بدون انعکاس و سایه است که برای فضای تماشای تلویزیون، اتاق کار یا استراحت مناسب است. لازم به ذکر است، نور طبیعی در اتاق های رو به شمال سرد و مایل به آبی است. برای دستیابی به رنگ واقعی تر، منابع نور مصنوعی را با استفاده از لامپ های هالوژن زرد اضافه کنید. همچنین، در طراحی نورپردازی در اتاق های رو به شمال باید از پنجره های بلند و عریض استفاده کرد. 

تاثیر نور در اتاق های رو به شمال

تاثیر نور در اتاق های رو به غرب

خورشید از سمت مشرق طلوع و از سمت مغرب غروب می‌کند. اتاق ‌های رو به غرب در هنگام  بعد از ظهر گرم و درخشان می باشند. منابع نور مصنوعی و پنجره های کنترل کننده نور در این اتاق ها ضروری هستند. هنگام تزئین یک اتاق رو به غرب، این نکته را در نظر بگیرید که چه زمانی بیشتر از آن اتاق استفاده می کنید. در اتاق ‌های رو به غرب، رنگ‌های گرم صورتی گزینه‌ ای عالی برای استفاده حداکثری از نور طلایی در اواخر بعد از ظهر هستند. 

تاثیر نور در اتاق های رو به غرب

تاثیر نور در اتاق های رو به شرق

اتاق‌ های رو به شرق معمولا در هنگام صبح‌ با طلوع خورشید، گرم و درخشان هستند و در هنگام بعد از ظهر سایه تشکیل می شود. انتخاب رنگ در اتاق های رو به شرق مشکل است، زیرا رنگ ‌ها قبل از ظهر زنده‌تر و با گذشتن روز کدرتر به نظر می‌رسند. استفاده از  نور مصنوعی، پرده‌ ها و سایر روش ‌های کنترل نور پنجره می توانند کمک کنند. 

تاثیر نور در اتاق های رو به شرق

اتاق‌های رو به شرق برعکس اتاق‌ های رو به غرب از بیشترین آفتاب در صبح بهره می‌برند. اگر عمدتا در اواخر روز از این فضا استفاده می کنید، استفاده از رنگ آبی روشن و سبز می تواند جلوه ای ملایم و آرام بخش داشته باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *