سبک گوتیک در دکوراسیون داخلی

سبک گوتیک

تاریخچه طراحی دکوراسیون داخلی گوتیک (GOTHIC) به قرون وسطی باز می گردد، زمانی که سبک های معماری تحت تأثیر کلیساهای مسیحی قرار داشتند. طراحی دکوراسیون داخلی به سبک گوتیک ریشه در ساختار مذهبی اروپا دارد، اما می توان آن را در دانشگاه ها، ساختمان ها و اقامتگاه های خصوصی نیز مشاهده کرد. طراحی دراماتیک ساختمان‌ هایی مانند کلیسای نوتردام در پاریس دارای عناصر متمایزی است که هنوز هم پابرجا می باشد که عبارتند از طاق نوک تیز مورد استفاده در پنجره ها و درها، طاق های آجدار، شیشه های رنگارنگ و…. امروزه نیز می‌توانید تأثیرات معماری گوتیک را در کلیساهای کوچک در مکان‌ هایی مانند پراگ، اسپانیا و روسیه مشاهده نمایید.   

طراحی داخلی خانه به سبک گوتیک

لازم به ذکر است، معماران در قرون وسطی از تکنیک ‌های ساختمانی نو آورانه‌ای استفاده می‌کردند که منجر به ایجاد دیوار های بنایی باریک می‌شد که می‌توانست از پنجره ‌های شیشه‌ای همراه با آثار سنگی پیچیده پشتیبانی کند. یک فضای داخلی مدرن گوتیک باید عظمت و ظرافت جاودانه قرون وسطی را به تصویر بکشد. در آن دوره، هنر معماری از عملکرد فراتر رفت و بر ظاهر تمرکز کرد که نتیجه آن ایجاد چشمگیرترین ساختارهایی است که اکنون جهان به چشم دیده است. 

فضای داخلی مدرن گوتیک

لازم به ذکر است، معماری گوتیک از شکوه و ماکسیمالیسم بودن خود خجالتی نیست. اکنون که سبک گوتیک برای همه مردم قابل دسترس است، همان شور و هیجانی را که معماران بزرگ در زمان گذشته به تصویر می کشیدند را القا می کند و فضای داخلی را زیبا و خاص جلوه می دهد.

طراحی دکوراسیون داخلی به سبک گوتیک

امروزه از سبک دکوراسیون داخلی گوتیک در ساخت خانه های مدرن و برای تزئین فضا های داخلی استفاده می شود. مهم ترین عناصری که باید در آن گنجانده شوند، ویژگی های معماری مانند استفاده از طاق های نوک تیز، شومینه، شیشه های رنگی و تیرهای سقفی چوبی می باشد. لازم به ذکر است، کف خانه های به سبک گوتیک از سنگ، کاشی یا چوب با رنگ تیره می باشد. همچنین، می توانید از چند فرش با رنگ های زیبای بنفش، قرمز، سیاه، طلایی و سبز، نقاشی‌های دیواری، مجسمه، شمعدان، قطعات آهن فرفورژه، پرده های مجلل و … استفاده نمایید و دکوراسیون خانه خود را متمایز نمایید. 

برای مبلمان باید از متریال چوب برای ایجاد بهترین جلوه استفاده کنید، اما طراحی آن ها می تواند بنا به سلیقه شخصی شما به طور ساده و یا جزئیات حکاکی شده باشد. یک فضای داخلی مدرن گوتیک وقتی درست انجام شود می تواند چشمگیر باشد، اما یکی از چالش برانگیزترین سبک ها برای دستیابی است. بنابراین، اگر نمی دانید از کجا شروع کنید، ما در این مقاله چند راه برای ایجاد یک طراحی داخلی گوتیک زیبا و جذاب برای شما گردآوری کردیم. 

طراحی دکوراسیون داخلی به سبک گوتیک

1) الهام گرفتن از سازه های قدیمی معماری گوتیک

شما می توانید از بسیاری از سازه های گوتیک در بریتانیا، پاریس، پراگ و اسپانیا الهام بگیرید. وقتی طرحی را می‌بینید که مورد علاقه شماست، می‌توانید ظاهری را تصور کنید که بعدا می‌توانید با استفاده از رنگ دیوار، رنگ فرش و مبلمان همسان، خانه خود را تغییر دهید. به عنوان مثال، اگر به کلیسای جامع نوتردام در پاریس نگاه کنید، یک پنجره شیشه ای رنگی دایره ای بزرگ را مشاهده خواهید کرد که می توانید با نصب پنجره های قوسی شکل که از کف تا سقف در اتاق نشیمن و ناهارخوری خانه شما کشیده شده اند، از همین ظاهر استفاده کنید که نور طبیعی زیادی را به داخل خانه شما راه می دهد.

کلیسای نوتردام در پاریس
کلیسای نوتردام در پاریس

2) دکوراسیون داخلی به سبک ویکتوریایی

امروزه یکی از محبوب ترین گرایش ها در معماری داخلی گوتیک، دکوراسیون داخلی به سبک ویکتوریایی است. فضای دکوراسیون داخلی ویکتوریایی با اتاق‌ های روشن، نقش های پیچیده و ستون های با شکوه مشخص می‌شود. همچنین، اتاق ‌های ویکتوریایی دارای شومینه‌ های بزرگ، تیرهای چوبی و پنجره ‌هایی بزرگ با طراحی پیچیده و… نیز هستند. لازم به ذکر است، تمرکز اصلی دکوراسیون داخلی ویکتوریایی بیشتر بر رنگ روشن است. بنابراین، اگر می‌خواهید فضای خانه‌ شما خیلی تاریک، غم‌انگیز و سلطنتی نباشد، به سراغ فضای دکوراسیون داخلی ویکتوریایی بروید. 

دکوراسیون داخلی به سبک ویکتوریایی

3) استفاده از مبلمان به دکوراسیون گوتیک

مبلمان به سبک گوتیک حال و هوای یک کلیسای قدیمی را تداعی می کند. کابینت‌ ها، تخت خواب ها و صندلی‌های گوتیک با چوب ‌های تیره رنگ، حس استحکام و انحطاط را تقویت می‌کنند و دارای طرح ‌های آراسته هستند که به نظر می‌رسد قرن‌ ها دوام آورده‌اند و برای قرن‌ های دیگر نیز دوام خواهند داشت. مبلمان این سبک دارای حکاکی هستند و قوس‌هایی در پشت خود دارند که باعث می‌شود احساس کنید متعلق به یک کلیسای جامع هستند. 

مبلمان به سبک گوتیک

4) انتخاب رنگ های مناسب دکوراسیون گوتیک 

رنگ ‌های سبک دکوراسیون داخلی گوتیک معمولا تیره و غنی هستند مانند مشکی، یاقوتی، طلایی و بنفش. این رنگ ها حس جسارت را تداعی می‌کنند. شما می توانید از یک کاغذ دیواری زیبا با یک رنگ غنی و تیره استفاده نمایید تا به اتاق شما حس سلطنت و جریان بدهد. لازم به ذکر است، از رنگ مشکی در حد اعتدال استفاده کنید. همچنین می توانید ترکیبی از رنگ های آبی تیره، سبز تیره و قرمز یاقوتی استفاده کنید تا اتاق ‌های شما همه یکسان به نظر نرسند. 

انتخاب رنگ در سبک گوتیک

5) انتخاب پارچه های مناسب در سبک گوتیک

در سبک دکوراسیون داخلی گوتیک شما می توانید از گیاهان، تابلو ها و پارچه‌ ها بر روی دیوار و کف اتاق استفاده نمایید. می‌توانید با پیدا کردن رنگ و طرح پارچه مناسب برای فرش و صندلی فضای اتاق خود را به خوبی تزئین کنید. باید به دنبال طراحی رسمی اما رسا باشید که به اتاق شما حسی از زمان قدیم و عظمت بدهد. پارچه‌ های مخملی، ساتن و ابریشم در رنگ‌های غنی و دراماتیک برای فرش‌، مبلمان و صندلی‌های شما انتخاب عالی هستند. پرده های مخملی به همراه بالشت ها و ملحفه های ساتن جزء اصلی خانه های گوتیک هستند. مطمئن شوید که هنگام انتخاب مبلمان و پارچه های خود به عبارت “مناسب برای یک پادشاه یا ملکه” فکر می کنید. 

انتخاب پارچه های مناسب در سبک گوتیک

6) استفاده از اکسسوری ها در دکوراسیون داخلی گوتیک

استفاده از لوازم دکوراتیو و اکسسوری ها در اشکال، رنگ ها و بافت های متفاوت، فضای دکوراسیون داخلی گوتیک را یکپارچه می کنند. با استفاده صحیح از جزئیات به ظاهر کوچک، می توانید فضا را به زیبایی دکور نمایید. اکسسوری ‌های گوتیک باید حس افراط و زرق و برق را برانگیزند. فضای دکوراسیون داخلی گوتیک دارای سقف های بلندی است که نیاز به نور و دکور زیادی برای پرکردن دارد. بدین منظور می توانید از یک لوستر بزرگ در مرکز اتاق استفاده نمایید. از متریال چوب تیره رنگ، فرفورژه، سنگ و فلز استفاده کنید. همچنین، برای میزها از ظروف چینی، سفالی و برنزی تزئین شده و برای برجسته تر کردن دیوار ها از انواع دیوارکوب ها استفاده کنید. 

اکسسوری دکوراسیون داخلی گوتیک

استفاده از پرتره در دکوراسیون گوتیک

اگر بودجه لازم را دارید، با اضافه کردن یک یا دو نقاشی، ظاهر اتاق خود را کامل کنید. نقاشی های گوتیک معمولا طرحی از فرشتگان، قدیسان و وقایع کتاب مقدس را به تصویر می کشند. با این حال، اگر طرفدار تم های مذهبی نیستید، می توانید به پرتره ها و مناظر طبیعت بسنده کنید. شرکت لوتوس امروزه با استفاده از ترکیب زیبای فریم چوبی و زه فلزی به همراه رنگ های زیبای آبکاری طلایی اقدام به تولید تابلو های زیبا و بسیار لوکس کرده است. در بین انواع بی نظیر طرح تابلو ها، شما می توانید از طرح هایی استفاده نمایید که حس و حال فصل بهار را به خانه شما هدیه دهد. 

اکسسوری دکوراسیون داخلی گوتیک

ماری اگنر (Marie Egner) نقاش معروف اتریشی، از نقاشان با استعداد و معروف سبک امپرسیونیسم بود که نقاشی های زیبا و شاعرانه اش از گل در فضای باز در اتریش بسیار معروف است. ماری اگنر در دوسلدروف و لندن هم به آموزش در زمینه نقاشی ادامه داد و نمایشگاه های موفقی در اتریش، انگلیس و آلمان برگزار کرد. نقاشی زیبای (در باغ شوکوفه ها) یکی از زیباترین آثار ماری انگر است که رنگ آمیزی خوش رنگ و لطیف و هارمونی بی نظیر رنگ ها، درخشش خاص تازه به این نقاشی داده است که حس و حال فصل بهار را زنده می کند. 

تابلو نقاشی در باغ شکوفه ها
تابلو نقاشی در باغ شکوفه ها

شرکت لوتوس این نقاشی زیبا را با قاب چوبی در رنگ قهوه ای موجود دارد. زه فلزی طلایی دور قاب تابلو باعث زیباتر شدن قاب این تابلو شده است.

چهار قانون طراحی دکوراسیون داخلی گوتیک

چهار قانون طراحی دکوراسیون داخلی گوتیک را به خاطر بسپارید:

1) از رنگ های عمیق و غنی برای پارچه و رنگ استفاده کنید

2) دیوارهای خود را با طرح ها و الگو های پیچیده و ظریف دکور نمایید

3) از متریال آهن فرفورژه، مرمر و سایر فلزات استفاده نمایید

4) از چوب تیره رنگ برای کابینت، میز و سایر مبلمان استفاده کنید

سخن آخر 

سبک گوتیک و طراحی دکوراسیون توسط این سبک به قرون وسطی بر می گردد و تحت تاثیر معماری کلیسا های مسیحی بوده است. فضای داخلی مدرن گوتیک باید نشان دهنده عظمت و ظرافت قرون وسطی باشد. مهم ترین عناصری که باید سبک گوتیک گنجانده شوند، ویژگی های معماری مانند استفاده از طاق های نوک تیز، شومینه، شیشه های رنگی و تیرهای سقفی چوبی می باشد. اگر بخواهید دکوراسیون خود را به سبک کوتیگ انجام دهید باید، از سازه های قدیمی معماری گوتیک الهام بگیرید. از مبلمان و اکسسوری های زرق و برق دار استفاده نمایید. در نهایترنگ ‌های سبک دکوراسیون داخلی گوتیک معمولا تیره و غنی هستند که بطور مثال مشکی، یاقوتی، طلایی و بنفش از دکوراسیون گوتیک پیروی می کنند. 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *