دکوراسیون اتاق کودک

دیزاین اتاق کودک

دکوراسیون اتاق کودک یک پروژه سرگرم کننده و جذاب برای والدین می باشد که می تواند بسیار ساده و یا در عین حال بسیار پیچیده باشد. هدف نهایی طراحی اتاق کودک ایجاد مکانی امن، آرامش بخش و سرگرم کننده برای کودک شما برای زمان خواب، بازی و رشد است.

شما می توانید اتاق کودک را به هر سبکی که می خواهید تزئین کنید. مهم تر از همه این است که اتاق کودک باید با رنگ ها و سایر جزئیات، لبخند بر لبان شما بیاورد. ایده های الهام بخش را در طیف وسیعی از اندازه ها و سبک ها بررسی کنید تا به شما کمک کند اتاق رویایی کودک دلبند خود را بسازید که مطمئنا کودک شما عاشق آن خواهد شد.

دکوراسیون اتاق کودک

سبک مدرن

دکوراسیون اتاق کودک با سبک مدرن، دارای رنگ‌های طبیعی و خنثی می باشد که فضایی ساده در عین حال کاربردی برای کودکتان رقم می زند. این سبک دارای زیبایی بدون پیچیدگی است که باعث ایجاد آرامش، راحتی و شیک بودن می‌شود. لازم به ذکر است، در این سبک تعداد لوازم جانبی و دکوراسیون کم هستند و تاکید بر روی سادگی می باشد. 

طراحی اتاق کودک با سبک مدرن

اتاق رنگین کمان

با دکوراسیون وسایل رنگی می توان اتاقی شاد و سرزنده برای کودک خلق نمود. مانند دستگیره های رنگارنگ روی کشو های میز، اسباب بازی های رنگارنگ، تابلو، یک فرش طرح دار با طرح هندسی چند رنگ، کاغذ دیواری رنگارنگ و … 

دکوراسیون وسایل رنگی

دکوراسیون وسایل رنگی اتاق کودک

کاغذ دیواری های کارتنی و هندسی

با استفاده از کاغذ دیواری های کارتنی، عروسکی و یا کلاسیک می توان حس کتاب داستان را برای کودک ایجاد کرد. کاغذ دیواری‌های جذاب، دکور اتاق کودک را آسان‌تر می‌کند. کاغذ دیواری‌های بچگانه که در انواع طرح‌ها وجود دارد اتاق کودک شما را خاص تر و شیک تر جلوه خواهد داد، علاوه بر این می‌توان از آن‌ها به عنوان اهداف آموزشی نیز استفاده کرد.

کاغذ دیواری های کارتنی و هندسی

به لطف طرح هندسی کاغذ دیواری با رنگ های آبی، سبز و مرجانی می توان یک اتاق رنگارنگ و پویا ایجاد نمود. یک تختخواب چوبی و قفسه کتاب چوبی خمیده به زیبایی فضا می افزاید و فضایی با احساس خوب در اطراف ایجاد می کند. 

دیزاین اتاق کودک با کاغذ رنگی

وینتیج التقاطی

وینتیج، سبکی نوستالژیک و قدیمی است که خاطرات شیرین گذشته را به ما یادآور می شود و از الگوی خاصی پیروی نمی کند. برای اتاق کودک با طراحی دیوارهای خاکستری و لوستر فلزی بادکنکی شکل، تابلوی نقاشی دزدان دریایی، عروسک های دیواری، یک صندلی گهواره ای قدیمی و یک فرش قرمز به سبک ایرانی می توان سبک وینتیج را خلق نمود. 

وینتیج التقاطی

گرافیک سیاه و سفید

طراح داخلی Naomi Alon Coe از Little Crown Interiors  با استفاده از یک پالت سیاه و سفید با طرح گرافیکی، یک اتاق مناسب برای کودک به سبک معاصر طراحی کرده است که نشان می دهد برای ایجاد یک طرح محرک نیازی به رنگ ندارید. 

گرافیک سیاه و سفید

الهام از فضای جنگل

طراح داخلی استرالیایی Nicole Rosenberg از Liberty Interiors یک فضای سرگرم‌کننده و مدرن با عکس حیوانات وکاغذ دیواری گرافیکی، آیتم های چوبی، گیاهان و ترکیبی از رنگ ‌های سفید، سیاه و خاکستری ایجاد نموده است که حسی پویا و زنده ایجاد کرده است. 

الهام از فضای جنگل

همچنین، می توان اتاقی با دیوارهای پوشیده از تصاویر حیوانات و گیاهان سرسبز، مبلمان چوبی طراحی نمود که حسی دلچسب را برای کودک ایجاد می‌کند. 

دکوراسیون اتاق کودک

فضای تئاتری

طراح داخلی سارا شرمن ساموئل (Sarah Sherman Samuel)، یک اتاق کودک خاص و زیبا با تخت ‌خواب‌ های دو طبقه دارای دهانه قوسی شکل، به سبک صحنه ی تئاتر را طراحی کرده است. رنگ سبز مریم گلی رنگی آرام و تسکین ‌دهنده است. و پرده مخملی چین‌دار خردلی رنگ، حریم خصوصی و حس نمایشی بودن را در این طراحی ارائه می‌دهد. 

فضای تئاتری در اتاق کودک

سبک اسکاندیناوی

تخت ‌خواب ‌های دو طبقه که از چوب خود رنگ ساخته شده اند دارای حسی الهام‌گرفته از سبک اسکاندیناوی هستند، با یک طبقه بالایی که از طریق نردبان قابل دسترسی است، و طبقه پایینی که روی چرخ‌ ها به عنوان تخت خواب روز عمل می‌کند و می‌توان آن را چرخاند و به یک مکان دیگر انتقال داد.

سبک اسکاندیناوی در اتاق کودک

کلبه ساحلی

تخت‌ خواب ‌های دو طبقه الهام‌گرفته از کلبه ساحلی با سقف کاغذ دیواری شده در اتاق کودک ایده بسیار جالبی است که حس ماجراجویی را در کودک شما زنده می کند. 

طراحی کلبه ساحلی در اتاق کودک

یکی از روش‌ های دکور اتاق کودک این است که طراحی را با بقیه دکوراسیون منزل خود مطابقت دهید و حس انسجام را حفظ کنید. در این اتاق کودک ساحلی از دیواره های کشتی با رنگ سفید، صندلی راحتی منحنی، تختخواب چوبی و لوستر حصیری استفاده شده است. 

اتاق کودک ساحلی

تخت خواب با طرح چادر صحرایی

تخت ‌خواب ‌های دو طبقه  موجود در اتاق کودک به شکل یک چادر صحرایی، خوابیدن را برای کودک سرگرم‌کننده ‌تر می کند و حس ماجراجویی را در کودک زنده می کند. 

تخت خواب با طرح چادر صحرایی

ایجاد یک فضای کتابخانه ای

برای دکوراسیون اتاق کودک می توان یک گوشه از اتاق کودک را به فضای مطالعه کودک اختصاص داد که شامل یک صندلی گهواره‌ای روکش‌دار راحت، قفسه دیواری کتاب، عروسک حیوانات دیواری و یک فرش گورخری مصنوعی است. 

ایجاد یک فضای کتابخانه ای در اتاق کودک

سبک بوهو

بلاگر Elsie Larson از A Beautiful Mess با فرش و کاغذ دیواری طرح ‌دار، دیوارپوش رنگارنگ، پوف چرمی مراکشی، و زرافه حصیری بلند به این اتاق کودک با روحیه آزاد، نکاتی را با استفاده از سبک بوهو اضافه کرده است. 

سبک بوهو در اتاق کودک

رنگ در طراحی اتاق کودک

استفاده از رنگ های رویایی و خنثی

استفاده از رنگ‌ های ملایم مانند آبی و سفید، پس‌زمینه‌ای رویایی و آرامش بخش را برای فضای اتاق کودک ایجاد می کند. کاربرد کاغذ دیواری با طرح ابر و آسمان طراحی این اتاق کودک را بسیار زیبا و خاص کرده است. 

استفاده از رنگ های رویایی و خنثی در اتاق کودک

رنگ‌ آبی( با طول موج کوتاه)، آرامش بیشتری دارد و فشار خون را کاهش می‌دهد. همچنین لازم به ذکر است، رنگ آبی اعتماد به نفس را افزایش می دهد. اما از رنگ‌ های آبی تیره‌تر اجتناب کنید زیرا می‌توانند باعث ایجاد احساس غم و اندوه شوند.

استفاده از پالت های رنگی خنثی همچون کرم، سفید و خاکستری کمک می کند تا حس آرامش بخشی در فضا ایجاد شود. هرچه رنگ سفید بیشتری اضافه شود، نور بیشتری می تواند منعکس شود. لازم به ذکر است، رنگ‌های روشن می‌تواند به فضای اتاق روحیه دهد.

اتاق خواب کودکان زیر ۳ یا ۴ سال از رنگ ‌های روشن و خنثی پوشیده می‌شود. معمولا در این بازه زمانی از رنگ ‌های تند استفاده نمی شود. به این دلیل که نوزاد نمی‌تواند رنگ ‌ها را به خوبی تشخیص دهد و نیاز به مکانی آرام و خلوت برای استراحت دارد. 

رنگ روشن در اتاق کودکان زیر 4 سال

لازم به ذکر است، رنگ سفید نشان دهنده پاکی، بی گناهی و خوبی است. رنگ سفید می‌تواند فضا را بازتر کند. این رنگ همچنین برای دیوارهای اتاق کوچک‌تری که می‌خواهید بزرگ‌تر به نظر برسد، عالی است. فقط توجه داشته باشید که رنگ سفید همه کثیفی ها را نشان می دهد. بنابراین نیاز به مراقبت بیشتری است.

اتاق کودک با رنگ سفید چشم را آرام می کند. سفید نگه داشتن اتاق کودک به طور کلی به شما این امکان را می دهد که تغییرات کوچکی را ایجاد کنید که بدون نیاز به بازسازی کل فضا با تغییر و رشد کودک، همراه است. 

اتاق کودک با رنگ سفید چشم

همچنین، با استفاده از ترکیب رنگ خاکستری و نقره ‌ای می توانید یک اتاق به سبک سنتی چیدمان نمایید. 

ترکیب رنگ خاکستری و نقره ‌ای در اتاق کودک

صورتی و نارنجی

سقف صورتی رنگ برای اتاق کودک دختر بسیار مناسب است که درخششی گرم و گلگون ایجاد می‌کند. رنگ صورتی نشان دهنده شادی، عشق و آرامش است. حضور یک بوفه نارنجی روشن و فرش طرح‌ دار هندسی به درخشش فضا کمک می‌کند. وجود یک آینه ونیزی نوعی سرمایه گذاری محسوب می شود که با تغییر و رشد کودک همراه است و به عنصری ثابت در اتاق تبدیل می شود و نیازی به تعویض آن با بزرگ شدن کودک خود ندارید. 

ترکیب رنگ صورتی و نارنجی در اتاق کودک

ترکیب رنگ صورتی و سبز

این اتاق دارای دیوارهای سبز، چراغ‌ های زرد و نارنجی قدیمی، پرده‌های شطرنجی سبز و سفید، وسایل چوبی تیره رنگ، صندلی راحتی سفید، و یک قالیچه شطرنجی می باشد که حس راحتی و سرزنده ای را القا می کند. 

ترکیب رنگ صورتی و سبز در اتاق کودک

رنگ های گرم

رنگ‌ اتاق خواب پسرانه، بهتر است ترکیبی از رنگ ‌های خنثی و گرم باشد. آبی روشن، خاکستری، طلایی، سبز ارتشی و زیتونی یک ترکیب رنگ فوق‌العاده به اتاق کودک می دهد. پسرها معمولا در سن 6-9 سالگی انرژی بالایی دارند و ماجراجو می‌شوند، رنگ‌های گرم مانند قرمز، نارنجی و زرد اگر به میزان زیاد در چیدمان اتاق خواب پسرانه به‌کار رود انرژی او را بیشتر می کند. 

رنگ های گرم در اتاق کودک

راه های زیادی وجود دارد که می توانید از فضای اتاق خواب کودکان نهایت استفاده را ببرید.  

استفاده از فضای اتاق کودک

1)ذخیره سازی در کمد:

فضای ذخیره سازی عمودی یک ایده هوشمندانه برای هر فضای کوچک است و اتاق خواب کودک نیز از این قاعده مستثنی نیست. از قفسه ‌های عمودی برای نگهداری کتاب ‌ها و اسباب ‌بازی ‌های کوچک، برای سازماندهی بیشتر استفاده نمایید. 

استفاده از فضای اتاق کودک

2)تخت خواب دو طبقه:

در اتاق خواب های مشترک کودکان، استفاده از تخت های دوطبقه می تواند به شما کمک کند تا از فضای عمودی بهتر استفاده کنید. تخت های دو طبقه فضای بزرگتری را برای زمان بازی فراهم می کنند. می توانید از تخت ‌خواب ‌های دو طبقه در سبک‌ها، اندازه‌های مختلف استفاده نمایید. ناگفته نماند، با اضافه کردن کشو  می توانید نهایت استفاده را از فضا ببرید. 

اتاق خواب های مشترک کودکان، استفاده از تخت های دوطبقه

3)فضای ذخیره سازی زیر تخت خواب:

یکی از پرکاربرد ترین فضاهای ذخیره سازی در اتاق خواب، فضای زیر تخت است. این یک مکان عالی برای پنهان کردن وسایل و سازماندهی اتاق کودک است! برای دور نگه داشتن لباس‌ها، اسباب‌بازی‌ها، کتاب‌ها و …

همچنین ، فضای زیر تخت می تواند به آزاد کردن فضای کمد کمک کند! 

فضای ذخیره سازی زیر تخت خواب

4) جعبه های ذخیره سازی:

جعبه ها و سبد ها برای نگهداری اتاق کودکان عالی هستند! این باعث می‌شود بچه‌ ها اسباب‌بازی‌هایی را که می‌خواهند با آن‌ها بازی کنند راحت ‌تر پیدا کنند و همچنین می‌تواند به آنها کمک کند تا پس از پایان کار، عادت کنند اسباب ‌بازی‌ های خود را سازمان دهی کنند. شما می توانید هر فضای ذخیره سازی را برچسب یا کد رنگی بزنید تا فرزندتان بداند همه چیز به کجا می رود!

جعبه های ذخیری سازی در اتاق کودک

5)لباس های بچه ها را آویزان کنید:

با آویزان کردن ژاکت ها، پیراهن ها، شلوارها و سایر اقلام در کمد اتاق خواب یا روی یک قفسه دیواری، می توانید فضای بیشتری را در اتاق بچه ها برای تخت خواب و فضای بازی آنها بدست آورید! 

آویزان کردن لباس بچه ها در اتاق کودک

6)با رنگ های روشن و خنثی تزئین کنید:

استفاده از رنگ های سفید، بژ یا سایر رنگ های روشن برای رنگ دیوار و مبلمان در اتاق کودک با فضای کوچک می تواند فضا را بزرگتر از آنچه هست نشان دهد. این همچنین می تواند بعدا برای انتقال یک اتاق کودک به اتاق نوجوان مفید باشد زیرا می توانید هر بار دکوراسیون اتاق کودک را بدون نیاز به رنگ آمیزی مجدد تغییر دهید! 

دیزاین با رنگ های روشن و خنثی

7)میزها و فضاهای کاری را کوچک نگه دارید:

برای کودکان بزرگتر مهم است که در اتاق خواب خود یک فضای مطالعه برای تکالیف مدرسه و سایر پروژه ها داشته باشند. یک میز کوچک با کشوهای ذخیره سازی که حجم زیادی از اتاق را اشغال نمی کند، انتخاب مناسبی است. 

میزها و فضاهای کاری را کوچک نگه داشتن

8) به بچه ها فضای دیگری در خانه بدهید!

حتی با وجود تمام ایده ‌های سازماندهی و طراحی، یک اتاق کودک با فضای کوچک محدودیت ‌های خود را خواهد داشت. در چنین مواردی، ارزش آن را دارد که خارج از چهارچوب فکر کنید. ایجاد یک فضای اختصاصی که در آن بچه ها بتوانند علایق خود را کشف کنند، برای کودکان و والدین به طور یکسان یک موهبت است. ایجاد فضایی رنگارنگ و پر از اسباب‌ بازی یا یک اتاق دو منظوره با فضای ذخیره‌سازی همچون زیرزمین، زیر راه پله و اتاق زیر شیروانی می تواند بسیار کاربردی باشد. 

محدودیت های اتاق کوچک

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 3.8]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *