معرفی شرکت پنتون و اعلام رنگ سال 2022

رنگ سال 2022
تاریخچه شرکت چاپ و نشر به نام ( M & J Levine Advertising)

موسسین شرکت پنتون دو برادر به نام های ملوین و جسی لیواین بودند. شرکت پنتون (Pantone) که امروزه به عنوان معتبر ترین موسسه رنگ دنیا شناخته شده، برای اولین بار در سال 1950 در نیویورک به عنوان شرکت چاپ و نشر به نام ( M & J Levine Advertising) فعالیت خود را آغاز کرد. پنتون اولین بار به عنوان یک تجارت کوچک معرفی شد که از طریق Pantone Guides کارت های رنگی برای شرکت های لوازم آرایشی و بهداشتی ایجاد می کرد. 

تاریخچه شرکت پنتون

لارنس هربرت

در سال 1956، لارنس هربرت (Lawrence Herbert)، فارغ التحصیل اخیر از دانشگاه هافسترا (Hofstra University) در شرکت استخدام شد. او از طریق دانش پیشرفته‌اش در شیمی، طرحی را برای ساده‌سازی و سیستم‌بندی رنگدانه‌های پنتون به منظور تولید جوهرهای رنگی متعدد ایجاد کرد.  

لارنس هربرت

پنتون

طی شش سال بعد، هربرت به تسلط بر تولید خود ادامه داد و تا سال 1962، یک بخش سود خالص برای جوهر و چاپ را در دفتر مرکزی پنتون واقع در کارلستاد، نیوجرسی (Carlstadt, New Jersey) اداره کرد. اگرچه بخش نمایش تجاری در دفتر مرکزی شرکت نزدیک به پنجاه هزار دلار بدهی داشت، او دارایی های تکنولوژیکی را از شرکت خریداری کرد و کل بخش را به پنتون تغییر نام داد.   

انتخاب رنگ توسط پنتون

تولید کننده جوهرهای سیستمی

در کمتر از دو سال، هربرت با بیست تولید کننده عمده جوهر همکاری کرد و به آنها نامه نوشت و به آنها فرصت داد تا مجوز پنتون را به عنوان تولید کننده جوهرهای سیستمی صادر کنند. از طریق ایجاد روابط، پنتون توانست به سایر شرکت ‌های چاپ کمک کند تا با مشکلات متعددی که داشتند مقابله کنند. یکی از شرکت‌ها به نام کداک (Kodak) از پنتون کمک گرفت تا یک سیستم رنگ‌آمیزی جذاب برای جعبه‌های خود ایجاد کند تا خریداران را تشویق کند که هر جعبه‌ای را انتخاب کنند. زیرا جعبه‌هایی که قبلاً توسط کداک استفاده می‌شد محو می‌شد و پوشش تیره روی قفسه‌ها باقی می‌ماند. 

سیستم تطبیق رنگ PMS

هربرت شرکت را با توسعه یک سیستم تطبیق رنگ متحول کرد. سیستم تطبیق رنگ پنتون، به عنوان PMS (Pantone Matching System) شناخته شد. این سیستم  در واقع یک سیستم شماره گذاری اختصاصی برای رنگ های مورد استفاده در طراحی گرافیک است. بر این اساس به هر رنگ عددی اختصاصی می دادند و بدین ترتیب رنگ ها با هم اشتباه گرفته نمی شدند. لازم به ذکر است آقای لارنس بر اساس دانش شیمی خود، ایده این سیستم را از جدول مندلیف گرفت. 

pantone matching system

سیستم رنگ به نام  CMYK

یکی از کاربرد های این سیستم، استاندارد سازی در فرایند CMYK است. این فرایند یک استاندارد برای رنگ های چاپی است. این سیستم از چهار رنگ فیروزه‌ای (C)، ارغوانی (M)، زرد (Y) و سیاه (K) تشکیل شده است.

سیستم رنگ به نام  CMYK

معتبرترین موسسه رنگ دنیا

امروزه رنگ های پنتون در سراسر جهان محبوبیت دارند. این موسسه به عنوان استاندارد ترین سیستم رنگ در مد و برند های تجاری شناخته شده است.

انتخاب رنگ سال

مهم ترین فعالیت شرکت پنتون انتخاب رنگ از سال 2000 است که این امر در سراسر جهان پذیرفته شده است. 

نحوه انتخاب رنگ سال

سالی دو بار نمایندگان استاندارد سازی رنگ در جهان در یکی از مراکز کشور های اروپایی با شرکت پنتون جلسه ای محرمانه برگزار می کنند. در این جمع در مورد رنگ سال باهم مشورت می کنند. این شرکت در انتخاب رنگ مسائل اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و سلامت مردم را نظر می گیرد و با توجه به مقتضای زمان و نیاز مردم رنگ خاصی را انتخاب می کنند. 

لئاتریس آیزمن

این جلسه قوانین خاصی دارد، برای مثال نمایندگان حتما باید در یک اتاق کاملا سفید دور هم جمع شوند تا طیف رنگی محیط ایده ای به آنان ندهد. البته گاهی اشیا با رنگ های الهام بخش در اختیار نمایندگان می گذارند و بدین ترتیب رنگ سال در دو روز متوالی انتخاب و اعلام میشود. خانم لئاتریس آیزمن (Leatrice Eiseman )، مدیر اجرایی شرکت پنتون است. هر سال همزمان با اعلام رنگ سال توسط شرکت پنتون، درباره علت انتخاب آن رنگ و تاثییرات آن روی سلامت و روان مردم صحبت می کند.

Leatrice Eiseman

رنگ سال 2022

امسال نیز به رسم هر سال شرکت پتنون در آستانه سال جدید میلادی رنگی را به عنوان رنگ سال 2022 انتخاب کرد. رنگ Very Peri (PANTONE 17-3938) به عنوان رنگ سال 2022 توسط این شرکت انتخاب شد. 

رنگ سال 2022

شرکت پنتون این رنگ را که از خانواده رنگ بنفش است به عنوان یک رنگ جدید به جهان معرفی کرد. این رنگ نشان دهنده ابتکار است و مردم را به خلاقیت تشویق میکند. بر اساس گزارش این شرکت، این رنگ نماد نمایش اعتماد بنفس بی دغدغه است و خلاقیت را در روح ما زنده می کند.

تاثیر پاندمی کرونا در انتخاب رنگ سال

به نقل از مدیر اجرایی شرکت پنتون، PANTONE 17-3938 Very Peri یعنی ” ما در دوران تحول و دگرگونی زندگی میکنیم. ” وری پری” به معنای این است که زرق و برق این دنیا زود گذر است.  همانطور که ما از یک دوره شدید انزوا در کرونا بیرون می آییم، مفاهیم و استانداردهای ما در حال تغییر هستند و زندگی فیزیکی و دیجیتالی ما نیز دچار تغییر شده اند. طراحی دیجیتال به ما کمک می‌کند تا محدودیت‌های دنیای واقعی را کاهش دهیم و دری را به روی دنیای پویا باز کنیم که در آن می‌توانیم امکانات رنگی جدید را کشف و ایجاد کنیم.  این رنگ ادغام زندگی مدرن و چگونگی تجلی آن در دنیای دیجیتال در دنیای فیزیکی و بالعکس را نشان می دهد.”  

تغییر و تحول جهانی

ایجاد یک رنگ جدید برای سال 2022

“رنگ پنتون سال منعکس کننده چیزی است که در فرهنگ جهانی ما در حال وقوع است. این رنگ بیان می کند که مردم به دنبال چه چیزی هستند که آن چه رنگی است که می تواند به آنها امید بدهد. 

امیدواری

لوری پرسمن، معاون موسسه رنگ پنتون می گوید: ایجاد یک رنگ جدید برای اولین بار در تاریخ برنامه رنگ آموزشی رنگ سال، نشان دهنده نوآوری و تحول جهانی است که در حال وقوع است. همانطور که جامعه همچنان رنگ را به عنوان یک شکل مهم ارتباط و راهی برای بیان و تأثیرگذاری بر ایده‌ها و احساسات و تعامل و ارتباط می‌شناسد. پیچیدگی این رنگ امکانات گسترده‌ای را که پیش روی ما قرار دارد را برجسته می‌کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *