همه چیز درباره آباژور و انواع آن

آباژور های دکوری

یکی از وسایلی که از گذشته تا به حال به عنوان یکی از دکوری های جذاب و قابل توجه در خیلی از منازل قرار داده می شود آباژورها هستند. آباژور ها قابل جا به جایی می باشند و دکور را گرم و انرژی بخش می کنند.

آباژورها قیمت مناسبی دارند و می توانند مورد توجه اکثریت واقع شوند. طراحان، نورپردازی در آباژور را به نحوی انجام دادند که لامپ به پایه وصل شود و کلاهک اطراف لامپ را می پوشاند تا مانع از مشخص شدن لامپ شود. بیشتر نور آباژور از بالا و پایین کلاهک خارج می شود. شید موجود در آباژور معمولا استوانه ای یا مخروطی شکل است. آباژور ها در دو نوع رومیزی و ایستاده در بازار موجود می باشند.

تاریخچه آباژور

واژه آباژور از زبان فرانسه وارد زبان فارسی شده است. این واژه در زبان فرانسه کاربردی چند صد ساله دارد و می توان با قاطعیت گفت که آباژور در کشور فرانسه برای قرن ها مورد استفاده بوده است. 

لامپ های روغنی برای اولین بار در خیابان های پاریس در اواخر قرن 17 معرفی شدند. در سال 1763 برای اولین بار چراغ های خیابانی روشن شدند و با نام réverbère شناخته شدند. 

اولین بار آباژور برای روشنایی خیابان های مرکزی شهر پاریس مورد استفاده قرار گرفت. از آن جهت که در آن دوران شهر پاریس پایتخت فرهنگی جهان غرب محسوب می شد، طراحان شهرداری شهر پاریس مایل بودند فکری به حال شبهای تاریک پاریس کنند.

روشنایی اولیه خیابان ها

آنان به این نتیجه رسیدند که برای زیبا سازی شهرشان نور مستقیم چندان دلچسب نیست. از این جهت تلاش کردند که با ایجاد حایلی بین نور و محیط اطراف فضایی دنج و زیبا را در خیابان های شیک و اعیان نشین پاریس بوجود آورند که شهرشان در زمینه نورپردازی خیابان ها زبانزد خاص و عام باشد. 

تاریخچه آباژور

رفته رفته آباژور جای پای خود را در خانه های پاریسی نیز باز کرد. در ابتدا فردی به نام فردریش آلبر وینزور قصد داشت تا با استفاده از خط لوله، گاز شهری را به تمامی سطح شهر انتقال دهد. سپس از این گاز برای ایجاد روشنایی و گرما استفاده شود. 

مشکل بزرگی که بر سر راه استفاده از این گاز به منظور ایجاد روشنایی وجود داشت این بود که اولا شعله آتش می توانست بسیار خطرناک باشد و دیگر اینکه گرمای متساعد از آن مخصوصا در فصل گرما بسیار نامطلوب بود. برای حل این مشکل طراحان با استفاده از کلاهکی سعی بر کنترل حرارت این شعله نمودند.

در آن زمان شیشه برای این منظور چندان مناسب نبود زیرا که با فن آوری آن دوران شیشه در برابر تغییرات حرارتی مقاوم نبود که در نتیجه باعث ترک خوردن و در نهایت شکستن آن می شد. 

تغییر سبک 

به همین جهت استفاده از کلاهک فلزی می توانست این مشکل را تا حدی برطرف کند. براین اساس طراحان به تدریج با دیزاین مدرن آشنا شدند و آباژور مدرن ساختند. اما پیدایش این وسیله در ایران به دوره پهلوی اول باز می گردد، که صنعت و تجارت در حال رشد و توسعه بود.

تاریخچه آباژور

در ابتدا آباژور فقط در سبک کلاسیک و به شکل سلطنتی تولید و مورد استفاده ی مردم قرار می گرفت. اما با افزایش محبوبیت این کالا در میان مردم جهان، تنوع فرم و سبک و متریال این چراغ به شدت زیاد شد. امروزه طراحان آباژور را در انواع سبک های مدرن، کلاسیک و با مواد مصرفی فلزی،سرامیک،چوبی و… می سازند. 

تاریخچه آباژور

قطعات آباژور

آباژور شامل چندین قطعات فرعی و اصلی می باشد . لامپ، کلاهک، بدنه و سیم برق جزو اجزای اصلی آباژور می باشد. هارپ، سرپیچ لامپ، قفل هارپ، لبه گلدانی، گردن بدنه و لوله نای شکل جزو اجزای فرعی محسوب می شود.

کاربرد در دکوراسیون

در کشور عزیزمان ایران، آباژور صرفا کالایی تزئینی است و چندان فرهنگ استفاده از آن به اصطلاح جا نیفتاده است، در صورتی که این کالا می تواند کاربرد بسیار مناسبی در روشنایی محیط داشته باشد.  در سبک طراحی دکوراسیون چوبی و غیر چوبی امروزی مخصوصا سبک مینیمال نورپردازی به شکل ملایم مورد توجه است.

طراحان آباژور را از انواع مختلفی از مواد اولیه ساختند. این مواد اولیه شامل چوب، فلز، کاغذ و یا پلاستیک است. از آنجایی که آباژور در ماهیت خود کالایی دکوراتیو است، استفاده از چوب مخصوصا در سالهای اخیر مورد استقبال بسیاری از خریداران و به طبع آن سازندگان تجهیزات روشنایی بوده است. 

آباژور چوبی علاوه بر زیبایی و هماهنگی با دکوراسیون چوبی, نور را به شکلی بسیار زیبا و طبیعی منتشر می نماید. از این جهت یکی از بهترین انواع آباژور محسوب می گردد.

علاوه بر طرح آباژور ها در سایزهای مختلف بهتر است به ابعاد فضایی که قرار است آباژور درآن قرار گیرد دقت کنید. نه خیلی بزرگتر که به عنوان یک وسیله مزاحم به چشم آید و نه آنقدر کوچک که دیگر به عنوان یک دکور زیبا به چشم نیاید. 

آباژور ها در سبک های مدرن، فانتزی، کلاسیک موجود می باشند. برای سبک های مدرن آباژورهایی خریداری کنید که ساده تر هستند و پیچیدگی خاصی در طراحی آنها وجود ندارد زیرا سادگی مشخصه اصلی سبک مدرن می باشد.

تفاوت چراغ خواب و آباژور

بسیاری آباژور و چراغ خواب را یکسان می پندارند اما از نظر تکنیکی تفاوتی عمده بین این دو وجود دارد.

آباژور یکی از منابع نور و روشنایی است که گاهی به عنوان چراغ خواب نیز از آن استفاده می شود، برخی از آباژور ها مناسب چراغ خواب و برخی با نور بیشتر و ظاهر زیبا مناسب دکور سالن هستند. چراغ خواب ها نیز انواع مختلف دارند و برخی از آنها دارای شید می باشند و برخی از انواع آن رویه کلاه مانند آباژور را نداشته و تنها چراغی کوچک مناسب زمان خواب دارند.

انواع آباژور

همان طور که ذکر کردیم، آباژور ها در سبک های مدرن، فانتزی، کلاسیک موجود می باشند و مدل های آن ها بسیار زیاد می باشد.

آباژور رومیزی، آباژور ایستاده، آباژور دیواری و آباژور سقفی از جمله انواع این محصول هستند.

امروزه با توجه به تنوع اندازه و طرح آباژور ها شما می توانید مناسب با دکورتان محصول دلخواهتان را بیابید.

1)آباژور ایستاده:

آباژورهایی که در قسمت پذیرایی و نشیمن استفاده می شوند در طرح های مختلفی هستند اما انواع ایستاده آن طرفدار بیشتری دارند زیرا نیازی به یک میز اضافه برای قرارگرفتن روی آن ندارند و در بعضی از آنها قابیلت تغییر ارتفاع نیز وجود دارد.

این دسته از آباژور ها را بهتر است در فضای نسبتا بزرگ در کنار مبلمان خود دکور کنید. این نوع از آباژور های ایستاده چون در گوشه های مبلمان قرار داده می شوند خیلی در معرض تماس نیستند و عمر مفید آنها بسیار زیاد است.

آباژور های سه پایه که امروزه بسیار ترند شده اند، علاوه بر اینکه فضای کمی اشغال می کنند برای دکور های مدرن و نئوکلاسیک بسیار مناسب می باشند. به همین جهت شرکت لوتوس مدل زیبای لیا را ارائه کرده است. 

آباژور سه پایه لوتوس

در آباژور سه پایه LIA طرح چوب روی شید قهوه ای با بدنه چوبی ست شده است. رنگ خردلی هم از آن رنگهای خوشرنگ محسوب میشود که با انتخابش در شید آباژور میتوانید جلوه ویژه مورد نظر را به دکور خود بدهید. مثل زمانی که برای مبل ها کوسن زرد یا سبز انتخاب میکنید و روح تازه ای به دکوراسیون منزل می بخشید. 

آباژور سه پایه چوبی لیا
آباژور سه پایه چوبی لیا رنگ BR/YELLOW

 

 

آباژور سه پایه چوبی LIA
آباژور سه پایه چوبی LIA رنگ قهوه ای
2)آباژور رومیزی:

از آباژور های رومیزی، روی میز و سایر سطوح مرتفع استفاده می شود. اغلب این آباژورها پایه ی کوتاه دارند . این نوع از آباژور برای فضای نشیمن و پذیرایی یک انتخاب بسیار عالی هستند.

آباژور رومیزی LUCIANA، از محصولات زیبای لوتوس است. طراحان لوتوس این محصول را  مدرن و خلاقانه تولید کرده اند. جنس آباژور رومیزی اتاق خوابی مدل  LUCIANA پلی رزین است. 

مجسمه تزیینی مدل LUCIANA LOTUS

آباژور رومیزی اتاق خوابی مدل LUCIANA کد TL-9010 رنگ سفید

آباژور رومیزی

3)آباژور دیواری:

آباژورهای دیواری در انواع ساده و فانتزی طراحی می شوند و اگر دکوراسیون منزل شما کلاسیک و یا سلطنتی است بهتر است از مدل های ساده این آباژورها استفاده نمایید. آباژورهای فانتزی نیز زیبایی و جذابیت خاص خودشان را دارند و برای دکوراسیون های مدرن می توانند انتخابی مناسب و ایده آل محسوب شوند. توجه داشته باشید که آباژورهای دیواری در ابعاد بزرگ و متوسط و کوچک ساخته می شوند و شما می توانید با توجه به میزان نور مورد نیاز خود سایز این طرح آباژورها را انتخاب نمایید. همچنین در هنگام نصب این طرح آباژورها باید دقت و حساسیت لازم را به خرج دهید و آن ها را در قسمت مناسبی از دیوار نصب نمایید.

آباژور رومیزی

 

سخن آخر

آباژورها از تنوع شکل و جنس برخوردار هستند و در طراحی بدنه آن ها معمولا از چوب، فلز، سنگ یا شیشه استفاده می شود و جنس کلاهک آنها معمولا  شیشه ،کاغذ، پارچه ،فلز و…. می باشد. شید های پارچه‌ای توسط قاب‌ های فلزی پشتیبانی می‌شوند، در حالی که شیدهای ورق مانند، شکل خود را به تنهایی حفظ می‌کنند.

امیدواریم با خواندن این مقاله با آباژور و انواع آن بیشتر آشنا شده باشید و در دکوراسیون منازل خود ایده گرفته باشید و آنگونه که می خواهید به قسمتی از منزل خود جلوه ای ویژه بدهید.

 

فروشگاه لوازم دکوراتیو لوتوس 

ما همواره در تلاش و تکاپو هستیم تا طرح های جدیدی از آباژور را به بازار عرضه نماییم. گروه تولیدی صنعتی لوتوس با تولید تخصصی محصولات دکوراسیون مانند انواع ساعت ها، تابلو های تزیینی،میزهای دکوراتیو و عسلی، مجسمه و انواع تلفن و … یکی از بزرگترین مجموعه های تولیدی در این زمینه در کشور است.   

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *